Na siebie

Na dziecko

e-Zwolnienie L4

129 zł

Wypełnij poprawnie wszystkie dane
Nie
Tak

Twoje dane:


PODSUMOWANIE

Zwolnienie lekarskie, potocznie nazywane L4, to prawo każdej osoby, która zatrudniona jest na umowie o pracę lub umowie o zlecenie, jeśli postanowiła opłacić składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku choroby, uszczerbku na zdrowiu, wypadku – lekarz ma prawo wystawić takie zwolnienie, aby pacjent mógł w pełni odpocząć i wrócić do stanu zdrowia sprzed zachorowania lub wypadku. Warto więcej dowiedzieć się o zwolnieniu lekarskim, ale również o dodatkowej opcji, jaką jest e-zwolnienie, czyli L4, które można uzyskać przez Internet, nawet nie wychodząc z domu.

Czym jest L4 i komu przysługuje?

Zwolnienie lekarskie ma prawo dostać każda osoba, która choruje, miała wypadek albo przebywa w szpitalu. Każda osoba powinna mieć na względzie to, jak ważne jest zdrowie – nikt nam go przecież nie zwróci! Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów w tej sferze, powinniśmy udać się do lekarza, aby uzyskać takie zaświadczenie od lekarza o tymczasowej niedyspozycji do wykonywania swoich obowiązków służbowych. W zależności od tego, z czym zgłaszamy się do doktora, możemy dostać różną długość L4. Warto również wspomnieć o tym, że jeśli jesteśmy opiekunami dziecka, które choruje, mamy także prawo do tego, by uzyskać zwolnienie lekarskie na dziecko.

Jak działa zwolnienie elektroniczne?

Od 2018 roku lekarz nie wystawia już zwolnień papierowych na specjalnych druczkach, jak kiedyś. Teraz wszystko jest załatwiane przez e-ZLA, czyli zwolnienie elektroniczne, które automatycznie wysyłane jest do ZUS-u oraz firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. Można dodatkowo poprosić o wydruk w formie papierowej, a lekarz nie może takiej możliwości odmówić. Wszystkie zwolnienia można sprawdzić w IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta.

L4 online – jak dostać takie zwolnienie?

Wspomnieliśmy o tym, że lekarz wystawia takie zwolnienia podczas wizyty lekarskiej w gabinecie. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Można uzyskać L4 online również podczas wizyty z lekarzem online, jeśli możliwe będzie postawienie diagnozy i zaordynowanie leczenia w ten sposób. Warto pamiętać, żeby nie naginać tego rozwiązania, ponieważ mogą spotkać nas nieprzyjemne konsekwencje.

Jakie są plusy L4 online?

Przede wszystkim do głównych plusów zwolnienia online można zaliczyć:

  1. Możliwość wystawienia zwolnienia mobilnie, nie jest konieczna nawet stacjonarna wizyta u lekarza,
  2. Nie trzeba podawać wszystkich swoich danych – są one uzupełniane automatycznie po podaniu numeru PESEL lekarzowi
  3. Dużo prostsze i szybsze możliwości wystawienia zwolnienia.

 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.