Stomatolog teleporada

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Stomatolog

Stomatolog to lekarz, który zajmuje się chorobami zębów i jamy ustnej, a także okolic przyległych. Warto wiedzieć, czym dokładnie się zajmuje, jakie choroby leczy i jak wygląda jego praca na co dzień, aby wiedzieć, kiedy warto się do niego udać. Najważniejsze informacje na temat stomatologa znajdziesz w tym artykule. 

Kim jest stomatolog?

Stomatolog, jak wspomnieliśmy, jest lekarzem, który zajmuje się kompleksową opieką zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych. Do jego zadań należy diagnostyka i leczenie m.in. przyzębia, zębów, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej czy języka. Dentysta z kolei zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób, takich jak próchnica, nadwrażliwość czy wady zgryzu. 

Czy stomatolog i dentysta to to samo?

W poprzednim akapicie pojawiło się rozróżnienie na temat stomatologa i dentysty. W rzeczywistości niewiele się różnią – od pewnego czasu ich zawody zostały ujednolicone. Mają bardzo zbliżone kompetencje, a jedyne co ich różni to rok ukończenia studiów. 

Jakie zabiegi wykonuje dentysta?

Do najczęściej wykonywanych zabiegów przez stomatologów można zaliczyć takie jak: 
1.    usuwanie zębów, 
2.    usuwanie ropni i torbieli, 
3.    zachowawcze i kanałowe leczenie zębów, 
4.    leczenie chorób ślinianek i żuchwy, 
5.    leczenie złamań kości szczęki, 
6.    płukanie kieszonki dziąsłowej. 
Ich zakres jest jednak dużo bardziej rozległy i rozpoznanie następuje podczas wizyty w gabinecie.

Diagnostyka u stomatologa

Czasami, żeby lepiej postawić diagnozę i wyleczyć problem, z którym się zgłaszamy, dentysta może zlecić dodatkowe badania, do których zalicza się: 
1.    RTG
2.    pantomogram, 
3.    tomografia komputerowa,
4.    USG.
Dzięki temu lekarz lepiej wie, na czym polega problem i jest w stanie lepiej przygotować się do działania.

Wizyta online u stomatologa 

W przypadku, gdyby wystąpił jakiś palący problem i konieczna była wizyta u stomatologa – najszybciej będzie jechać do najbliższego gabinetu. W tym przypadku porada medyczna przez telefon na niewiele się zda. Warto pamiętać, że nie potrzebujemy żadnego skierowania, aby umówić się do lekarza dentysty. 
Jakie choroby leczy stomatolog? 
Wśród chorób, jakimi zajmuje się stomatolog, wyróżnia się między innymi:
1.    leczenie próchnicy, 
2.    choroby przyzębia, 
3.    afty, 
4.    zapalenia, 
5.    nowotwory jamy ustnej. 
Do każdej z tych chorób indywidualnie dobierane są sposoby leczenia. 

E-recepta od dentysty 

W przypadku bólu zębów, lekarz dentysta może zalecić korzystanie ze specjalnych środków, które mogą np. uśmierzać ból. Jeśli podane leki są na receptę to w prosty i szybki sposób możemy je zdobyć dzięki recepcie online. E-receptę można uzyskać zarówno podczas konsultacji u lekarza, jak i wypełniając formularz na stronie internetowej. Uzyskujemy kod, który wraz z numerem PESEL podajemy w aptece, podczas wykupywania medykamentów. 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.