Rybelsus. Co to za lek? Cena, recepta, dawka

przez redakcja HaloMed

12.03.2025

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Rybelsus jest lekiem przeciwcukrzycowym z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu-1. Lek ten jest stosowany zarówno w cukrzycy, jak i w przypadku redukcji otyłości. Szczególnie często zapisuje się Rybelsus osobom, które nie mogą przyjmować metforminy ze względu na nietolerancję lub inne przeciwwskazania. Co jeszcze trzeba wiedzieć o Rybelsusie, zanim zaczniemy go u siebie stosować? 

Rybelsus – co to za lek? 

Lek Rybelsus jest preparatem, który stosuje się w przypadku leczenia przeciwcukrzycowego i podczas wsparcia redukcji otyłości. Substancją czynną Rybelsusa jest semaglutyd. Najczęściej stosuje się go w momencie, w którym sama dieta oraz ćwiczenia fizyczne nie przynoszą zadowalającego rezultatu dla zdrowia pacjenta. 
Na rynku znajdują się różne dawki (3 mg, 7mg) preparatu, a także różne wielkości opakowań (od 10 do 30 tabletek). 

Skład tabletki: 

1.    3 lub 7 mg semaglutydu (w zależności od dawki)
2.    Pozostałe składniki: sól sodowa kwasu salkaprozowego, powidon K90, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian. 

Lek wydawany jest wyłącznie na receptę i przeznaczony jest tylko dla osób powyżej 18 roku życia. 

Rybelsus – wskazanie do stosowania 

Lek przeznaczony jest na cukrzycę typu 2 i stosuje się go u pacjentów, którzy nie osiągają zadowalających rezultatów samą dietą oraz ćwiczeniami fizycznymi. Wskazaniem do wprowadzenia leku Rybelsus jest również uczulenie na metforminę lub niemożność skorzystania z niej z innego powodu. 
Co istotne – samo stosowanie Rybelsusu nie przyniesie zadowalających efektów. Nawet stosując preparat, należy stosować odpowiednią dietę oraz włączyć aktywność fizyczną na co dzień. 

Przeciwwskazania do stosowania 

Nie każdy będzie mógł przyjmować Rybelsus. Leku nie powinno się przyjmować: 

1.    Jeśli występuje uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu 
2.    u pacjentów z cukrzycą typu 1 (kiedy organizm nie produkuje insuliny w ogóle)
3.    u pacjentów z cukrzycową kwasicą ketonową. 

Każdorazowo należy omówić z lekarzem, czy możliwe jest zastosowanie u danego pacjenta preparatu. Każdy przypadek jest inny, dlatego też trzeba rozpatrywać je indywidualnie. To lekarz podejmuje ostateczną decyzję o tym, czy lek ten może być przyjmowany przez pacjenta. 

Rybelsus – dawkowanie 

To lekarz indywidualnie dobiera dawkowanie dla każdego pacjenta. Przyjmuje się jednak, że początkowa dawka przez pierwszy miesiąc to około 3 mg raz na dobę. Po upływie miesiąca – dawkę zwiększa się do całej tabletki, czyli do dawki 7 mg. Możliwe jest zwiększenie dawki do 17 mg na dobę, jeśli u pacjenta nie doszło do osiągnięcia odpowiedniej kontroli stężenia cukru we krwi przy zastosowaniu dawki 7 mg raz na dobę. 
W żadnym wypadku nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania preparatu – takie decyzje może podjąć jedynie lekarz. 
Lek przyjmuje się 1 raz na dobę na pusty żołądek, o dowolnej porze dnia (raczej rano). Tabletek nie można w żaden sposób dzielić. 

Rybelsus – skutki uboczne 

Jak w przypadku każdego leku – tak i przy tym mogą pojawić się niepokojące skutki uboczne. Dlatego u pacjenta mogą pojawić się takie objawy jak: 

1.    powikłania wynikające z cukrzycowej choroby oczu 
2.    reakcje alergiczne 
3.    stan zapalny trzustki 
4.    odbijanie 
5.    zwiększenie częstotliwości rytmu serca 
6.    zmniejszenie masy ciała 
7.    zmniejszenie apetytu 
8.    wymioty
9.    biegunka
10.    zaparcia 
11.    zmęczenie

Jeśli zauważymy u siebie występowanie jakichkolwiek skutków ubocznych – powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza w celu zmiany preparatu lub dawki. Jeśli dostaniemy reakcji alergicznej, powinniśmy natychmiast zgłosić się po pomoc do najbliższej placówki medycznej. 

Rybelsus – cena leku 

Średnia cena preparatu różni się w zależności od ilości tabletek w opakowaniu oraz dawki, jaką mamy przyjmować. Ma na to również wpływ, gdzie dokonamy zakupu preparatu. Szacuje się, że ceny wahają się od 130 do 340 złotych. Lek Rybelsus wydawany jest jedynie na receptę, ale obecnie nie znajduje się na liście leków refundowanych, co oznacza, że trzeba zapłacić za niego całą kwotę. 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą