Dietetyk

Dietetyk

Dietetyka to rodzaj nauki medycznej, która dotyczy zdrowego odżywiania. Osobą, która zajmuje się pacjentami, którzy potrzebują pomocy w tym zakresie, jest dietetyk. Warto wiedzieć, kiedy powinniśmy skorzystać z jego pomocy, a także co dokładnie może dla nas zrobić. Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się w artykule poniżej. 
 

Wybierz usługę

Wybierz usługę i przejdź dalej

Kim jest dietetyk?

Dietetyk nie jest lekarzem, ale często jest bardzo ważnym ogniwem, który pozwala na szybsze osiągnięcie efektów u pacjentów i oferuje swoje wsparcie przy leczeniu wielu chorób. To specjalista, który zajmuje się planowaniem i nadzorowaniem sporządzania diet leczniczych dla pacjentów indywidualnych, grup w szpitalach oraz zakładach żywienia zbiorowego. 

Kiedy powinniśmy się zgłosić do dietetyka?

Do dietetyka może skierować nas inny lekarz, w związku z naszymi schorzeniami. Powinno się jednak umówić na wizytę do dietetyka w przypadku szeregu różnych problemów, do których należą między innymi: 
1.    nadmierna masa ciała, 
2.    niedowaga, 
3.    nietolerancje grup produktów, 
4.    nadciśnienie tętnicze, 
5.    cukrzyca, 
6.    insulinooporność, 
Bardzo ważne jest również wsparcie dietetyka w innych chorobach, w których dieta może mieć znaczenie np. przy problemach kardiologicznych. 
Do dietetyków często zgłaszają się również kobiety w ciąży oraz partnerzy, którzy dopiero planują dziecko. Odpowiednio dobrane diety mogą pomóc w uzyskaniu zamierzonego efektu. 

Dietetyk – wizyta online 

Z powodzeniem do dietetyka możemy się zgłosić poprzez teleporadę. To wizyta lekarska, jak każda inna, ale w formie online. Dietetyk może porozmawiać z nami na czacie, telefonicznie lub przez wideokonferencję. Może zinterpretować nasze wyniki badań, a także ułożyć nam potrzebną dietę bez konieczności umawiania się w jego gabinecie.

Jak wygląda wizyta u dietetyka? 

Podczas wizyty dietetyk przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem (wizyta może być spokojnie odbywana w trybie online tzw. e-wizyta). Może na tym etapie zaproponować wykonanie badań, a jeśli pacjent takowe posiada – z pewnością będzie chciał je zobaczyć, aby móc lepiej dobrać dietę dla swojego pacjenta. Na kolejnych wizytach dietetyk kontroluje efekty i samopoczucie swojego pacjenta, a jeśli zachodzi taka potrzeba musi reagować na wszelkie jego uwagi i korygować swoje ustalenia. 

E-recepta od dietetyka. Czy dietetyk może wystawić receptę? 

Dietetyk nie jest lekarzem, który może, jak każdy inny, wystawić nam receptę. Warto o tym pamiętać. Jeśli jednak inny lekarz zapisał wam leki, które powinniście brać, to zawsze możecie skorzystać z opcji wypisania recepty online. E-recepta jest szybkim rozwiązaniem, w kilkanaście minut dostajemy ją wraz z kodem, który razem z numerem PESEL, należy podać w aptece, aby możliwe było wykupienie lekarstw. 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Wszystkie specjalizacje