Hepatolog teleporada

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Hepatolog

Hepatolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób, które związane są ze schorzeniami zlokalizowanymi w obszarze dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego oraz wątroby. W Polsce nie uznaje się tego zawodu jako osobnej specjalizacji, podpisując ją pod lekarzy, którzy zajmują się chorobami zakaźnymi lub pacjentów wysyła się do gastroenterologa. W Internecie można jednak znaleźć mnóstwo wizyt typowo do hepatologów. Warto, mimo wszystko, wiedzieć czym dokładnie się zajmują i co leczą. Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się poniżej. 

Czym zajmuje się hepatolog?

Hepatolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń, które zlokalizowane są obszarze dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego oraz wątroby. Do lekarza hepatologa konieczne jest uzyskanie skierowania od lekarza rodzinnego – to do niego, jako pierwszego, pojawimy się ze swoimi problemami. Warto jednak pamiętać o tym, że w Polsce hepatologa nie jest odrębną specjalnością lekarską, ale znajduje się na liście tzw. umiejętności lekarskich. Aby udać się do hepatologa – można zapisać się także do gastroenterologa, ale również wszystkim tym, co należy do zadań hepatologa, może zająć się lekarz od chorób zakaźnych. 

Kiedy zgłosić się do hepatologa? 

Do hepatologa powinniśmy zgłosić się w przypadku wystąpienia takich objawów jak: 

1.    Ból brzucha 
2.    Obrzęk brzucha 
3.    Utrata apetytu
4.    Chroniczne zmęczenia 
5.    Mdłości 
6.    Wymioty 
7.    Biegunka 
8.    Krwawienie
9.    Zażółcenie się skóry oraz gałek ocznych 
10.    Nagły spadek wagi 
11.    Ciemny lub krwawy mocz 
12.    Podwyższone tętno 
13.    Obrzęki np. nóg

Wszystko to może sugerować nam problemy, którymi może zająć się hepatolog. 

E-recepta u hepatologa

Jeśli potrzebujemy pilnie leku, który został nam zapisany od hepatologa, możemy ominąć kolejki i konieczność umawiania się na wizytę do lekarza celem jej wypisania. Wystarczy nam e-recepta – taka wizyta jest szybka, prosta i pozwala nam na załatwienie recepty na najważniejsze farmaceutyki w zaledwie kilka chwil. W odpowiedzi dostajemy kod, który podajemy w aptece, razem z numerem PESEL, aby odebrać przepisane nam leki. To rozwiązanie bardzo proste i odejmujące wiele problemów. 

Jakie choroby leczy hepatolog? 

Hepatolog zajmuje się leczeniem chorób, które dotyczą dróg żółciowych, a także wątroby, a co za tym idzie leczy takie choroby jak: 

1.    Zapalenie wątroby 
2.    Przeszczepy wątroby 
3.    Stłuszczenie wątroby
4.    Przedawkowanie leków
5.    Żółtaczka
6.    Rak wątroby 
7.    Zapalenie trzustki 
8.    Uszkodzenie trzustki, wątroby lub dróg żółciowych 
9.    Niektóre infekcje tropikalne
10.    Krwawienia z przewodu pokarmowego

Wizyta u hepatologa online

Jeśli chcemy skonsultować jakieś nasze wyniki badań – możemy umówić się na wizytę do hepatologa przez Internet. Telewizyta jest szybką opcją wizyty u lekarza, która może nam zaoszczędzić parę miesięcy oczekiwania na wizytę stacjonarną. Wizyta online może odbywać się za pomocą czatu, połączenia telefonicznego lub połączenia wideo. Takie wizyty wyglądają tak samo, jak wizyty stacjonarne, chociaż mają pewne ograniczenia. Jeśli jednak nasza sprawa jest pilna – warto skorzystać z takiej możliwości. Na takiej wizycie możemy dostać e-receptę, skierowanie albo nawet zwolnienie

Jakie badania zleca i wykonuje hepatolog?

Hepatolog może skierować pacjenta na szereg badań i wykonuje wiele z nich, a zalicza się do nich między innymi: 

1.    Serologiczne badania wirusowe 
2.    Biopsję 
3.    Badania autoimmunologiczne 
4.    Badania genetyczne 
5.    Badania z krwi 
6.    USG jamy brzusznej

Jak leczy hepatolog? 

Hepatolog musi dopasować sposób leczenia indywidualnie do każdego pacjenta – każdy jest bowiem inny i będzie potrzebował zupełnie innych metod działania, szczególnie patrząc indywidualnie na chorobę, którą udało się u niego zdiagnozować. Hepatolog może zaordynować specjalną dietę i przepisać leki, ale w wielu przypadkach konieczna może okazać się np. operacja. 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.