BMI. Czym jest i jak je obliczyć?

przez redakcja HaloMed

23.08.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

BMI, czyli Body Mass Index (ang.), nazywany inaczej wskaźnikiem Queteleta, to wskaźnik, który wykorzystywany jest do oszacowania, czy waga ciała jest prawidłowa. Indeks ten został opracowany w 1832 roku przez Adolfa Queteleta. Wtedy miał on faktyczne przełożenie – dzisiaj z kolei nie jest polecany przez wiele grup społecznych, a szczególnie nie jest miarodajny wśród sportowców. Może jednak służyć jako wskaźnik szacunkowy, który pokaże nam, czy nie mamy np. niedowagi lub otyłości. W jaki sposób obliczyć BMI?

Czym jest wskaźnik BMI?

Body Mass Index, wskaźnik Queteleta, to wskaźnik, który rozpowszechniony został w latach 40. XIX wieku. Do dzisiaj jest stosowany przez lekarzy oraz dietetyków w planowaniu procesu odchudzania i kontrolowaniu tego, czy pacjent nie jest w grupie ryzyka w związku z niedowagą, otyłością oraz nadwagą. W wielu kręgach uważany za niemiarodajny np. wśród sportowców. Sprawdź, w jaki sposób obliczyć swoje BMI. 

Jak obliczyć BMI?

BMI to bardzo prosty do obliczenia wskaźnik, do którego potrzebujemy:
1.    nasz wzrost 
2.    naszą wagę 
Następnie dzielimy masę przez nasz wzrost do kwadratu. Wskaźnik BMI podaje wartość w kilogramach na metr kwadratowy, co jest prawidłowe. Są oczywiście widełki, w których wpasowuje się wynik, jaki nam wyszedł. Dzięki temu wiadomo, czy nasza waga jest prawidłowa, a jeśli nie – w której grupie się znajduje. To może być punktem wyjścia do podjęcia odpowiednich działań np. dietą i/lub ćwiczeniami. 

"Widełki" BMI 

Jest kilka grup BMI, które się wyróżnia, a które dają nam pogląd na to, jak zostaliśmy sklasyfikowani. Dzięki temu lekarze, oraz my sami, wiemy, co powinniśmy dalej zrobić. Wyróżnia się więc: 
1.    Wygłodzenie – BMI poniżej 16 
2.    Wychudzenie – BMI poniżej 17 
3.    Niedowaga – BMI poniżej 18,5
4.    Wartość prawidłowa – BMI w przedziale od 18,5 do 24,9
5.    Nadwaga – BMI w przedziale od 25 do 29,9
6.    Otyłość I stopnia – BMI do 34,9
7.    Otyłość II stopnia – BMI do 39,9
8.    Otyłość III stopnia – BMI powyżej 40 
W związku z rosnącym problemem otyłości, która staje się chorobą cywilizacyjną, lekarze myślą o rozszerzeniu ostatniej kategorii (otyłość) o kolejne pola. Ta kategoria miałaby dzielić się na aż 10 podkategorii. 

Dlaczego BMI nie jest dla każdego? 

Po pierwsze – wskaźnik jest przeznaczony jedynie dla osób dorosłych. Jednak nie uwzględnia on wielu istotnych czynników, w których sporo się różnimy. Nie ma tutaj podziału na płeć, wiek, styl życia, ilość tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej. Dlatego właśnie jest jedynie wskaźnikiem orientacyjnym. 
Po drugie – zdecydowanie nie jest przeznaczony dla osób, które są np. zawodowymi sportowcami, którzy często mają bardzo dużo masy mięśniowej, niewielką ilość tkanki tłuszczowej, a wskaźnik klasyfikuje ich np. do otyłości lub nadwagi, co kompletnie mija się z prawdą. 
Warto mieć więc w pamięci fakt, że to wskaźnik, który nie daje nam do końca miarodajnych wyników. 

Przy współudziale lekarza: Julia Lisowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą