Choroba Hashimoto. Objawy, leczenie, przyczyny

przez redacja HaloMed

23.08.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Nie wszystkie choroby muszą boleć, aby były dla pacjenta uciążliwe. Nie inaczej jest w przypadku choroby Hashimoto, która jest autoimmunologiczną chorobą tarczycy, która zwykle prowadzi do rozwoju niedoczynności tego gruczołu. Objawy narastają wraz z postępem choroby, ale odpowiednio szybkie wykrycie może załagodzić jej postępowanie. Zobaczcie jakie objawy daje choroba Hashimoto, czym dokładnie jest, a także w jaki sposób jest leczona. 

Choroba Hashimoto – co to jest? 

Nazwa jest bardzo obcobrzmiąca, a to wszystko za sprawą dr Hakaru Hashimoto, od którego ta nazwa się wzięła. Lekarz ten, w 1912 roku, zdiagnozował cztery przypadki tej choroby. To autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, gdzie układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które wyniszczają swoją tarczycę. Hashimoto jest jednocześnie jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Zazwyczaj rozwój Hashimoto prowadzi właśnie do kolejnej choroby, jaką jest wspomniana niedoczynność. 

Objawy Hashimoto 

Objawy Hashimoto to często, jednocześnie, objawy niedoczynności tarczycy. Są one bardzo podobne i należy dokładnie zbadać pacjenta, aby móc postawić odpowiednią diagnozę. Zatem do najczęściej występujących objawów zalicza się: 
1.    opuchnięcie, 
2.    przybieranie na wadze, 
3.    wypadające włosy, 
4.    łamliwe paznokcie, 
5.    problemy z pamięcią i koncentracją, 
6.    bóle mięśni i stawów,
7.    ogólne osłabienie i zmęczenie, 
8.    objawy psychologiczne np. często choroba Hashimoto może prowadzić do wystąpienia depresji,
9.    zaburzenia miesiączki, 
10.    zwiększona wrażliwość na zimno,
11.    bezpłodność. 
Jak widać – objawy są dość poważne, chociaż nie dają żadnych objawów bólowych. 

Jak diagnozować Hashimoto? 

Aby zdiagnozować występowanie Hashimoto, należy wykonać szereg badań, na które z całą pewnością zostaniemy skierowani przez lekarza endokrynologa, do którego należy się udać, jeśli zauważamy u siebie jakiekolwiek objawy z listy powyżej. Aby móc postawić diagnozę o Hashimoto, najpierw należy wykonać:
1.    badania z krwi – oznaczyć poziom TSH, any-TG, anty-TPO oraz FT4 i FT3
2.    badania z krwi np. badanie poziomu witaminy D, poziomu żelaza 
3.    badania glukozy 
4.    badania na celiakię, 
5.    USG tarczycy

Leczenie Hashimoto 

Niestety, na ten moment, przy obecnym stanie wiedzy, Hashimoto jest chorobą nieuleczalną. Można jednak powstrzymać jej rozwijanie i znacznie zahamować rozwój. Leczenie polega na przyjmowaniu syntetycznego hormonu tarczycy. Każde leki powinny zostać dobrane indywidualnie, a co najważniejsze – pacjent powinien pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu. W przypadku, jeśli zabraknie nam leków, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się po wypisanie recepty – na przykład e-recepty przez Internet. Chociaż wszystkie informacje powyżej nie brzmią przesadnie optymistycznie to faktem jest, że Hashimoto w żaden sposób nie wpływa na długość życia i nie obniża jego jakości, jako że nie daje objawów, które mogłyby zostać uznane za uciążliwe. 
To, co także ma znaczenie w Hashimoto to dieta. Chociaż nie ma jednoznacznie określonego sposobu odżywiania, które rekomendowałoby się chorym na Hashimoto, to warto zadbać o to, aby dieta była odżywcza, a także powinniśmy udać się do dietetyka, aby ten wyliczył nam nasze zapotrzebowanie kaloryczne, co w przypadku chorowania na Hashimoto może utrzymać naszą sylwetkę w ryzach. Do odpowiedniej diety warto również dołączyć aktywność fizyczną. 

Konsultacja z e-receptą