Internista

Internista

Internista to lekarz, który ma bardzo szeroki zakres leczenia. Zajmuje się leczeniem chorób narządów wewnętrznych, diagnostyką, profilaktyką i ogólną kontrolą stanu zdrowia. Internista zajmuje się dorosłymi pacjentami, w odróżnieniu od np. lekarza rodzinnego czy pediatry, z którymi to czasami bywa mylony. Warto poznać bardziej szczegółowo zakres działania internistów, aby wiedzieć, kiedy powinno się ich odwiedzać. 

Wybierz usługę

Wybierz usługę i przejdź dalej

Kim jest internista? 

Jak wspomnieliśmy, internista jest lekarzem, który zajmuje się chorobami wewnętrznymi. To do niego najczęściej zgłaszamy się w przypadku choroby. Zajmuje się profilaktyką, diagnozą i leczeniem, a także wystawia recepty, przepisuje leki, a także wypisuje skierowania na dalsze badania lub konsultacje. Musi mieć niezwykle szeroką wiedzę medyczną, która zahacza o wiele różnych dziedzin, aby móc udzielić niezbędnej pomocy choremu, który się do niego zgłasza. To nasza podstawa w dalszej, pogłębionej diagnostyce. Należy jednocześnie pamiętać, że internista a lekarz rodzinny to zupełnie dwie odrębne dziedziny medycyny, które owszem – w jakiś sposób się łączą, ale z pewnością nie można używać tych terminów zamiennie i ma to znaczenie, do którego lekarza udamy się z naszym problemem. 

Jak bada internista? 

Podczas wizyty u internisty możemy liczyć na takie działania z jego strony jak:
1.    badanie fizykalne,
2.    przeprowadzenie wywiadu zdrowotnego, 
3.    interpretacja wyników badań, 
4.    edukacja w zakresie zdrowia, 
5.    ustalenie schorzenia i zaordynowanie leczenia. 
Oczywiście jest to mocno uproszczone i zakres działania tego lekarza jest znacznie większy. Wszystko zależy od problemu, z jakim zgłaszamy się do jego gabinetu. 

Jakie badania może zlecić internista? 

Internista może zlecić bardzo wiele badań, które lepiej pozwolą mu na rozpoznanie problemu, z jakim do niego przychodzimy. Dlatego właśnie może poprosić o wykonanie: 
1.    badań z krwi 
2.    badanie moczu 
3.    EKG
4.    gastroskopię
5.    USG 
6.    RTG 
7.    echo serca 
8.    TK.
Do każdego pacjenta lekarz podchodzi indywidualnie i każda taka sprawa wymaga dokładnej analizy. Dlatego właśnie zlecone badania mogą się między sobą różnić, a ich zakres może być zdecydowanie szerszy. 

Jakie choroby leczy internista?

Internista może leczyć wiele różnych chorób, a do najczęściej leczonych można zaliczyć: 
1.    choroby serca i układu krążenia np. nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca, 
2.    choroby układu oddechowego np. POChP, zapalenie płuc, 
3.    nadczynność i niedoczynność tarczycy
4.    anemię, 
5.    chorobę wrzodową,
6.    cukrzycę.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza internisty? 

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak:
1.    osłabienie
2.    kaszel
3.    duszności
4.    gorączka 
5.    bóle brzucha 
6.    bóle stawów
7.    utrata masy ciała
8.    omdlenia
należy niezwłocznie udać się do lekarza internisty. Lekarz dokona wywiadu i zleci kolejne badania, a następnie postawi diagnozę i zaordynuje odpowiednie leczenie. 

Telewizyta u internisty 

Podczas pandemii bardzo rozwinęła się możliwość „chodzenia” do lekarza online. Telewizyta pozwala na szybkie skonsultowanie swoich objawów z odpowiednim lekarzem. Bez wychodzenia z domu, bez kolejek, w bardzo wygodny sposób możemy umówić się z internistą, który przeprowadzi wywiad telefonicznie i na tej podstawie może nam wystawić skierowania na kolejne badania albo zapisać nam niezbędne leki. 

E-recepta od internisty 

Teraz nie trzeba umawiać się na wizytę do lekarza, aby uzyskać receptę. Wystarczy wybrać tę usługę, wypełnić niezbędne pola, a następnie zrealizować otrzymaną e-receptę w dowolnej aptece. Dzięki temu unikamy kolejek, a samo wystawienie recepty trwa maksymalnie kilkanaście minut i jest opcją bardzo wygodną. 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Wszystkie specjalizacje