Internista teleporada

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Internista

Internista to lekarz, który ma bardzo szeroki zakres leczenia. Zajmuje się leczeniem chorób narządów wewnętrznych, diagnostyką, profilaktyką i ogólną kontrolą stanu zdrowia. Internista zajmuje się dorosłymi pacjentami, w odróżnieniu od np. lekarza rodzinnego czy pediatry, z którymi to czasami bywa mylony. Warto poznać bardziej szczegółowo zakres działania internistów, aby wiedzieć, kiedy powinno się ich odwiedzać. 

Kim jest internista? 

Jak wspomnieliśmy, internista jest lekarzem, który zajmuje się chorobami wewnętrznymi. To do niego najczęściej zgłaszamy się w przypadku choroby. Zajmuje się profilaktyką, diagnozą i leczeniem, a także wystawia recepty, przepisuje leki, a także wypisuje skierowania na dalsze badania lub konsultacje. Musi mieć niezwykle szeroką wiedzę medyczną, która zahacza o wiele różnych dziedzin, aby móc udzielić niezbędnej pomocy choremu, który się do niego zgłasza. To nasza podstawa w dalszej, pogłębionej diagnostyce. Należy jednocześnie pamiętać, że internista a lekarz rodzinny to zupełnie dwie odrębne dziedziny medycyny, które owszem – w jakiś sposób się łączą, ale z pewnością nie można używać tych terminów zamiennie i ma to znaczenie, do którego lekarza udamy się z naszym problemem. 

Jak bada internista? 

Podczas wizyty u internisty możemy liczyć na takie działania z jego strony jak:
1.    badanie fizykalne,
2.    przeprowadzenie wywiadu zdrowotnego, 
3.    interpretacja wyników badań, 
4.    edukacja w zakresie zdrowia, 
5.    ustalenie schorzenia i zaordynowanie leczenia. 
Oczywiście jest to mocno uproszczone i zakres działania tego lekarza jest znacznie większy. Wszystko zależy od problemu, z jakim zgłaszamy się do jego gabinetu. 

Jakie badania może zlecić internista? 

Internista może zlecić bardzo wiele badań, które lepiej pozwolą mu na rozpoznanie problemu, z jakim do niego przychodzimy. Dlatego właśnie może poprosić o wykonanie: 
1.    badań z krwi 
2.    badanie moczu 
3.    EKG
4.    gastroskopię
5.    USG 
6.    RTG 
7.    echo serca 
8.    TK.
Do każdego pacjenta lekarz podchodzi indywidualnie i każda taka sprawa wymaga dokładnej analizy. Dlatego właśnie zlecone badania mogą się między sobą różnić, a ich zakres może być zdecydowanie szerszy. 

Jakie choroby leczy internista?

Internista może leczyć wiele różnych chorób, a do najczęściej leczonych można zaliczyć: 
1.    choroby serca i układu krążenia np. nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca, 
2.    choroby układu oddechowego np. POChP, zapalenie płuc, 
3.    nadczynność i niedoczynność tarczycy
4.    anemię, 
5.    chorobę wrzodową,
6.    cukrzycę.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza internisty? 

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak:
1.    osłabienie
2.    kaszel
3.    duszności
4.    gorączka 
5.    bóle brzucha 
6.    bóle stawów
7.    utrata masy ciała
8.    omdlenia
należy niezwłocznie udać się do lekarza internisty. Lekarz dokona wywiadu i zleci kolejne badania, a następnie postawi diagnozę i zaordynuje odpowiednie leczenie. 

Telewizyta u internisty 

Podczas pandemii bardzo rozwinęła się możliwość „chodzenia” do lekarza online. Telewizyta pozwala na szybkie skonsultowanie swoich objawów z odpowiednim lekarzem. Bez wychodzenia z domu, bez kolejek, w bardzo wygodny sposób możemy umówić się z internistą, który przeprowadzi wywiad telefonicznie i na tej podstawie może nam wystawić skierowania na kolejne badania albo zapisać nam niezbędne leki. 

E-recepta od internisty 

Teraz nie trzeba umawiać się na wizytę do lekarza, aby uzyskać receptę. Wystarczy wybrać tę usługę, wypełnić niezbędne pola, a następnie zrealizować otrzymaną e-receptę w dowolnej aptece. Dzięki temu unikamy kolejek, a samo wystawienie recepty trwa maksymalnie kilkanaście minut i jest opcją bardzo wygodną. 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.