Niedoczynność tarczycy. Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

przez redakcja HaloMed

23.08.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Niedoczynność tarczycy to choroba, która spowodowana jest niedostatecznym stężeniem hormonów, które produkowane są przez gruczoł tarczowy. Problem w diagnozowaniu tej choroby polega na tym, że objawy są tak bardzo różne, że ciężko jednoznacznie je przypisać do tego schorzenia. Dlatego warto wiedzieć o tej chorobie jak najwięcej, aby móc zareagować odpowiednio szybko. Kiedy warto udać się do lekarza? W jaki sposób lekarz diagnozuje i leczy tę chorobę? Wszystkiego dowiecie się z artykułu poniżej. 

Czym jest niedoczynność tarczycy? 

Niedoczynność tarczycy jest mocno powiązana z tarczycą, czyli gruczołem tarczowym, a także z przysadką mózgową. Tarczyca to gruczoł, dość mały, który produkuje hormony: trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) oraz kalcytoninę. Do ich produkcji potrzebne są odpowiednie ilości jodu. Z koli za pracę gruczołu tarczycy odpowiada TSH, czyli hormon, który wytwarzany jest w przysadce mózgowej. Kiedy z jakiegoś powodu tarczyca produkuje za mało hormonów w porównaniu z zapotrzebowaniem całego organizmu – wtedy możemy mówić o niedoczynności tarczycy. 

Objawy niedoczynności tarczycy 

Jak wspomnieliśmy, objawów jest sporo, są bardzo różne i ciężko jednoznacznie przypisać niedoczynność tarczycy w przypadku występowania niektórych z nich. Warto jednak wiedzieć, że osoby, które zgłaszają się z problemami, najczęściej wskazują na takie objawy jak: 
1.    uczucie ciągłego zimna 
2.    zmęczenie i senność 
3.    depresja 
4.    przyrost masy ciała 
5.    problemy z pamięcią 
6.    zaparcia 
7.    sucha skóra i włosy 
8.    zaburzenia miesiączkowania 
Objawy mogą mieć najróżniejsze nasilenie – można odczuwać je mocniej, rzadziej; mogą występować wszystkie, ale można również odczuwać zaledwie garstkę z nich. Najważniejsze to zgłosić się do lekarza w przypadku jakiejkolwiek anomalii i zrobić najważniejsze badania. 

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy? 

Najważniejsze to wybrać się do lekarza i powiedzieć mu o swoich objawach - potem powinniśmy zostać skierowani do endokrynologa, który wykona odpowiednie badania. Powinien on nas skierować przede wszystkim na badania krwi, aby tam określić stężenie TSH krwi. Jeśli wynik będzie nieprawidłowy, to konieczne jest również zmierzenie stężenia FT4 i FT3, ale również przeciwciał – anty-TG i anty-TPO, aby uzyskać pełen obraz. W przypadku, kiedy to nie wystarcza, może być również konieczne wybranie się na USG tarczycy, aby sprawdzić, czy np. nie występują ogniska zapalne i nie występuje również inna choroba związana z tarczycą (Haschimoto).

Jak leczyć niedoczynność tarczycy? 

Leczenie niedoczynności tarczycy to ni mniej, ni więcej jak przyjmowanie (regularne!) leków, które mają za zadanie uzupełnić niedobory hormonów. Osoby z chorobami współistniejącymi muszą z kolei zgłosić się do kolejnych specjalistów, a ci powinni ułożyć odpowiednie leczenie. To, co jest równie istotne, to zmiana stylu życia – odpowiednia dieta, a także spora dawka ruchu. 
W diecie nie powinno zabraknąć sporych ilości jodu oraz białka. Ale to nie na co powinniśmy zwrócić uwagę. Powinniśmy wzbogacić naszą dietę także o selen, błonnik, cynk czy żelazo. Jeśli ułożenie diety samodzielnie jest dla nas wyzwaniem – możemy np. umówić się na wizytę online z dietetykiem, który pomoże nam w odpowiednim żywieniu w chorobie.

Niestety, nie ma profilaktyki w przypadku niedoczynności tarczycy, ponieważ choroba ta uwarunkowana jest genetycznie. Nie mamy więc na to absolutnie żadnego wpływu. Jeśli w rodzinie występowały jakiekolwiek choroby związane z tarczycą – powinniśmy poinformować o tym lekarza, aby nie dostawać leków, które mogłyby wpłynąć na ich rozwój. Osoby, które są narażone na zachorowanie, powinny regularnie zgłaszać się do lekarza i na podstawowe badania w krwi, oznaczając przy tym poziom TSH, by zahamować rozwój choroby na wczesnym etapie i nie dopuścić do ciężkich objawów.

Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą