• Strona główna
  • Blog
  • Czy zawroty głowy mogą świadczyć o poważnej chorobie? Domowe sposoby na zawroty głowy

Czy zawroty głowy mogą świadczyć o poważnej chorobie? Domowe sposoby na zawroty głowy

przez redakcja HaloMed

11.09.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Zawroty głowy są bardzo powszechnym problemem, z jakim zderzają się pacjenci. Dorośli miewają je przynajmniej od czasu do czasu. Nie warto jednak traktować tego jako coś powszechnego – każde odchylenie od normy jest niepokojące. Powodami występowania zawrotów głowy mogą być zarówno błahe problemy, jak i takie, które są całkiem poważne. Wiele osób, które mierzy się z objawami zawrotów głowy szuka prostych, domowych sposobów, które mogłyby załagodzić te nieprzyjemne objawy. Zanim jednak przejdziemy do porad, jak poradzić sobie z zawrotami głowy – warto wiedzieć na ich temat więcej. 

Czym są zawroty głowy? 

Zawroty głowy to, najprościej mówiąc, złudzenie, jakiego większość osób doświadcza chociaż raz w życiu. Pacjent, który doświadcza tego problemu, odbiera ruch, który nie istnieje jako rzeczywisty. Osoba z zawrotami głowy ma wrażenie, że wszystko wokół niego się porusza. To nic innego jak niezdolność do prawidłowego utrzymania równowagi w otoczeniu, w którym się znajduje. Często, wraz z zawrotami, chorzy doświadczają dodatkowych objawów np. oczopląsu, osłabienia, dzwonienia w uszach czy trudności w mówieniu. Jeśli taki zespół objawów występuje u nas – powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza. I chociaż same zawroty głowy nie bolą to dla wielu osób są niezwykle uciążliwym problemem, z którym warto walczyć. 

Przyczyny zawrotów głowy 

Jak wspomnieliśmy wcześniej – przyczyny zawrotów głowy mogą być różne. Często to problem, który nie jest wynikiem czegoś poważnego. Ale zawroty głowy mogą być również sygnałem, że w ciele dzieje się coś niepokojącego. Do najczęstszych przyczyn zawrotów głowy zalicza się: 

  1. migreny
  2. urazy mózgu oraz błędnika
  3. niedotlenienie
  4. zaburzenia naczyniowe
  5. stany zapalne ucha środkowego
  6. guzy mózgów
  7. nadciśnienie tętnicze 
  8. hipoglikemia
  9. nowotwory
  10. przeziębienie
  11. zespół lękowy
  12. depresja

Oprócz tego jest szereg różnych czynników, związanych ze stylem życia, które mogą powodować zawroty głowy. Nieodpowiednia dieta uboga w odpowiednie składniki, zbyt silne treningi, choroba morska i lokomocyjna, odwodnienie, niedożywienie, problemy ze snem, ciąża, zbyt długie przebywanie w jednej pozycji. 
Warto jednak pamiętać o tym, że każdorazowo niepokojące problemy, nawet jeśli dotyczą zawrotów głowy, powinniśmy konsultować z lekarzem. 

Jak leczyć zawroty głowy?

Kiedy zgłaszamy się do lekarza z zawrotami głowy – doktor powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad, a następnie zleca szereg różnych badań. Mogą to być badania okulistyczne, laryngologiczne, badania z krwi czy rezonans magnetyczny. Na tym etapie lekarz powinien wiedzieć już jakie są przyczyny zawrotów i skierować nas na leczenie. W takich przypadkach stosuje się takie sposoby jak:

  1. rehabilitacja
  2. zmiana stylu życia
  3. farmakoterapia
  4. psychoterapia
  5. fizykoterapia.

Wszystko, oczywiście, dobrane pod diagnozę danego pacjenta. To, co zadziała u jednej osoby – niekoniecznie zadziała u drugiej. 

Domowe sposoby na zawroty głowy

Jak radzić sobie z zawrotami głowy? Jeśli czujecie, że zbliżają się zawroty – warto usiąść, ponieważ jest to bardziej stabilna pozycja, która minimalizuje ryzyko upadnięcia. Jest również kilka sposobów, którymi można wspomóc się w domowym zaciszu. Co więc warto zrobić, aby sobie pomóc? 

  1. Pić dużo wody – odpowiednie nawodnienie to klucz do tego, aby nie odczuwać zawrotów głowy. Zbyt małe nawodnienie może prowadzić do odwodnienia, a to z kolei prowadzi, początkowo, do rozdrażnienia i braku skupienia, aż do bólu głowy i zawrotów. 
  2. Zadbać o higienę snu – snu nie zastąpi żadna tabletka i magiczne napary. Higiena snu jest niesamowicie ważna dla naszego organizmu i w tym przypadku nie liczy się ilość przesypianych godzin, ale przede wszystkim ich jakość. Zawroty głowy z powodu niewyspania to dość częste zjawisko i czasami po prostu wystarczy lepiej spać. Aby to sobie zagwarantować warto ustanowić rutynę snu, zadbać w tym czasie o ciszę, odpowiednią temperaturę i ciemność w miejscu, w którym śpimy.
  3. Aktywność fizyczna – wprowadzenie jej do codziennej rutyny to krok w stronę zdrowia. Regularne ćwiczenia pozwalają na poprawienie kondycji, to oczywiste, ale doskonale wpływają również na równowagę, koordynację, a także ukrwienie. 
  4. Domowe napary – wiele ziół i owoców pozwalają na zwalczenie zawrotów głowy lub ich zminimalizowanie. Wśród nich są napary m.in. z mięty, z imbirem lub z żurawiny. 
  5. Relaksacja – wiele zawrotów głowy bierze się ze stresu, przemęczenia i często występują jako jeden z objawów zespołu lękowego. Warto więc do swojego dnia „wrzucić” sesję medytacji i relaksacji. To świetnie odpręża, wycisza oraz pomaga zredukować stres. 

Nie zawsze problemy z zawrotami da się jednak okiełznać za pomocą domowych sposobów – w takim przypadku warto udać się do lekarza i rozważyć przyjmowanie preparatów farmakologicznych, które mogą skutecznie pomóc z problemami zawrotów głowy. 

Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą