Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Wybierz usługę

Wybierz usługę i przejdź dalej

Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Na przestrzeni lat narosło wiele niebezpiecznych mitów związanych z ciążą i miesiączkowaniem. Kiedyś żyło przeświadczenie, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę. Do dzisiaj w internecie pojawia się mnóstwo wyszukań tej frazy. Czy faktycznie zajście w ciążę podczas okresu jest niemożliwe? 

Ciąża a okres

Każda kobieta orientuje się w swoim cyklu – wiadomo więc, że jest faza płodna oraz faza niepłodna. Stąd pojawiające się od lat przekonanie, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę, bo to okres niepłodny. Tymczasem takie myślenie i życie w tym przekonaniu to błąd. I chociaż to mało prawdopodobne, aby podczas okresu zajść w ciążę, to nie jest to niemożliwe. Krwawienie miesiączkowe w żaden sposób nie zabezpiecza kobiety przed zapłodnieniem. Dlatego jeśli ktoś nie planuje powiększenia rodziny – najlepszym sposobem jest zabezpieczanie się podczas okresu.
Co istotne – prezerwatywy, które warto stosować podczas zbliżenia w trakcie miesiączki – chronią nie tylko przez niechcianą ciążą, ale również przed infekcjami. W czasie miesiączki kobieta jest szczególnie podatna na infekcje, dlatego warto w ten sposób chronić swoje zdrowie. 

Cykl miesiączkowy a zajście w ciążę 

Cykl miesięczny u kobiety dzieli się, w dużym uproszczeniu, na dni płodne oraz niepłodne. Szczytem płodności jest owulacja, czyli jajeczkowanie, podczas której uwalnia się komórka jajowa. I faktycznie – jest wtedy najlepszy czas na zapłodnienie. Jeśli jednak nie wydarzy się to w ciągu 24 godzin to komórka obumiera. Warto jednak wiedzieć, że plemniki w sprzyjających warunkach mogą żyć nawet kilka dni, dlatego właśnie zajście w ciążę możliwe jest nie tylko w dniu owulacji, ale nawet dużo później. I chociaż czas ich aktywności to około 72 godziny, to są w stanie przeżyć w sprzyjających warunkach nawet do 7 dni.

Dlaczego możliwe jest zajście w ciążę podczas okresu?

Skoro krwawienie miesiączkowe przypada na dni niepłodne – teoretycznie nie powinno być możliwości zajść w ciążę. W praktyce jednak istnieje taka szansa i nie jest wcale niska. Jest kilka powodów, dla których zajście w ciążę podczas okresu może być możliwe: 

  1. Nieregularne cykle – jeśli kobieta nieregularnie miesiączkuje, może to powodować w błędy w przeliczaniu dni płodnych i niepłodnych. Tym samym przesuwają się fazy cyklu, co może doprowadzić do zapłodnienia
  2. Przeżywalność plemników – jak ustaliliśmy, chociaż ruchomość plemników się zmniejsza, to mają one możliwość przeżycia nawet do 7 dni, a to oznacza, że od stosunku podczas okresu – mogą dożyć do dni płodnych i zapłodnić komórkę jajową

Dlatego, jeśli ktoś nie chce decydować się na rodzicielstwo, tak ważne jest zabezpieczanie się również podczas miesiączki. Chociaż ryzyko nie jest nazbyt wysokie to warto pamiętać o tym, że nigdy nie wynosi zero. 

 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną.
Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.