Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

przez redakcja HaloMed

15.09.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Na przestrzeni lat narosło wiele niebezpiecznych mitów związanych z ciążą i miesiączkowaniem. Kiedyś żyło przeświadczenie, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę. Do dzisiaj w internecie pojawia się mnóstwo wyszukań tej frazy. Czy faktycznie zajście w ciążę podczas okresu jest niemożliwe? 

Ciąża a okres

Każda kobieta orientuje się w swoim cyklu – wiadomo więc, że jest faza płodna oraz faza niepłodna. Stąd pojawiające się od lat przekonanie, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę, bo to okres niepłodny. Tymczasem takie myślenie i życie w tym przekonaniu to błąd. I chociaż to mało prawdopodobne, aby podczas okresu zajść w ciążę, to nie jest to niemożliwe. Krwawienie miesiączkowe w żaden sposób nie zabezpiecza kobiety przed zapłodnieniem. Dlatego jeśli ktoś nie planuje powiększenia rodziny – najlepszym sposobem jest zabezpieczanie się podczas okresu.
Co istotne – prezerwatywy, które warto stosować podczas zbliżenia w trakcie miesiączki – chronią nie tylko przez niechcianą ciążą, ale również przed infekcjami. W czasie miesiączki kobieta jest szczególnie podatna na infekcje, dlatego warto w ten sposób chronić swoje zdrowie. 

Cykl miesiączkowy a zajście w ciążę 

Cykl miesięczny u kobiety dzieli się, w dużym uproszczeniu, na dni płodne oraz niepłodne. Szczytem płodności jest owulacja, czyli jajeczkowanie, podczas której uwalnia się komórka jajowa. I faktycznie – jest wtedy najlepszy czas na zapłodnienie. Jeśli jednak nie wydarzy się to w ciągu 24 godzin to komórka obumiera. Warto jednak wiedzieć, że plemniki w sprzyjających warunkach mogą żyć nawet kilka dni, dlatego właśnie zajście w ciążę możliwe jest nie tylko w dniu owulacji, ale nawet dużo później. I chociaż czas ich aktywności to około 72 godziny, to są w stanie przeżyć w sprzyjających warunkach nawet do 7 dni.

Dlaczego możliwe jest zajście w ciążę podczas okresu?

Skoro krwawienie miesiączkowe przypada na dni niepłodne – teoretycznie nie powinno być możliwości zajść w ciążę. W praktyce jednak istnieje taka szansa i nie jest wcale niska. Jest kilka powodów, dla których zajście w ciążę podczas okresu może być możliwe: 

  1. Nieregularne cykle – jeśli kobieta nieregularnie miesiączkuje, może to powodować w błędy w przeliczaniu dni płodnych i niepłodnych. Tym samym przesuwają się fazy cyklu, co może doprowadzić do zapłodnienia
  2. Przeżywalność plemników – jak ustaliliśmy, chociaż ruchomość plemników się zmniejsza, to mają one możliwość przeżycia nawet do 7 dni, a to oznacza, że od stosunku podczas okresu – mogą dożyć do dni płodnych i zapłodnić komórkę jajową

Dlatego, jeśli ktoś nie chce decydować się na rodzicielstwo, tak ważne jest zabezpieczanie się również podczas miesiączki. Chociaż ryzyko nie jest nazbyt wysokie to warto pamiętać o tym, że nigdy nie wynosi zero. 

Przy współudziale lekarza: Kasper Buczma

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą