Domowe sposoby na przeziębienie. Jak szybciej wyleczyć przeziębienie prostymi sposobami?

 • Strona główna
 • Domowe sposoby na przeziębienie. Jak szybciej wyleczyć przeziębienie prostymi sposobami?

Wybierz usługę

Wybierz usługę i przejdź dalej

Domowe sposoby na przeziębienie. Jak szybciej wyleczyć przeziębienie prostymi sposobami?

Przeziębienie to bardzo powszechny problem, który spotyka wielu ludzi na całym świecie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nie wszyscy umawiają się do lekarza, kiedy zobaczą u siebie pierwsze objawy infekcji. Wiele z tych osób próbuje wyleczyć problemy za pomocą domowych sposobów, których naprawdę nie brakuje. Sprawdzone, domowe sposoby leczenia infekcji mogą wesprzeć organizm w walce z wirusami i z pewnością nie zaszkodzą jako uzupełnienie farmakoterapii, jeśli ostatecznie na taką się zdecydujemy poprzez wizytę u lekarza.

Objawy przeziębienia

Objawów przeziębienia jest naprawdę całkiem sporo i może się zdarzyć tak, że wystąpią u nas zaledwie dwa, a niekiedy – cała ich gama. Warto więc wiedzieć jakie objawy mogą nas spotkać przy przeziębieniu:

 1. złe samopoczucie
 2. ból gardła
 3. kaszel 
 4. katar
 5. chrypa
 6. bóle mięśni i stawów
 7. gorączka lub stan podgorączkowy.

Domowe sposoby na przeziębienie 

Sposobów na infekcję jest mnóstwo – jedne lepsze, drugie nieco mniej skuteczne. Warto jednak po nie sięgać, bo to naturalne wspomaganie leczenia. Nawet, jeśli stosujemy farmakoterapię, z pewnością nie zaszkodzą nam niektóre z metod, które stosowały nasze matki i babki. Wiele domowych sposobów świetnie działa na zatkany nos, kaszel czy ból gardła, czyli na typowe objawy przeziębienia. Jakie domowe sposoby warto wypróbować, aby wspomóc leczenie? Oto najpopularniejsze i najbardziej skuteczne sposoby walczenia z przeziębieniem za pomocą domowych sposobów: 

 1. Odpowiednie nawodnienie – kluczem do szybkiego wyzdrowienia jest przede wszystkim przyjmowanie dużej ilości płynów. Kiedy mamy katar i „cieknie nam z nosa”, gubimy sporo wody, a to z kolei sprawia, że mamy mniej siły na walkę z wirusem. 
 2. Odpowiednia ilość jakościowego snu – nie ma nic ważniejszego w momencie chorowania niż jakościowy sen. O wiele ważniejsze okazuje się to, jak śpimy niż to, ile śpimy. Ale jeśli możemy w trakcie choroby pozwolić sobie na dłuższe spanie – czemu nie? 
 3. Rozgrzewające posiłki – nic tak nie działa na nasze ciało jak dawka rozgrzewającego jedzenia, w dodatku wzbogaconego o takie przyprawy jak np. imbir, który dodatkowo świetnie działa w czasie przeziębienia. 
 4. Suplementacja witaminy D – nie ma lepszego składnika w trakcie przeziębienia i innych infekcji niż witamina D. Chociaż nie pomoże ona konkretnie na przeziębienie, z którym aktualnie walczymy to należy rozpatrywać jej działanie w znacznie dłuższym zakresie tj. suplementowanie witaminy D zmniejsza ryzyko wystąpienia przeziębienia w przyszłości. 
 5. Inhalacje – w przypadku, jeśli przy przeziębieniu walczymy z katarem, warto zrobić sobie inhalacje. Ciepła woda, a do tego sól fizjologiczna i olejek eteryczny np. lawendowy, następnie przykrywamy sobie głowę ręcznikiem nad miską, wdychając nosem parę wodną.
 6. Maści i olejki rozgrzewające – warto wmasować sobie w bolące miejsca maść rozgrzewającą, aby zmniejszyć bóle mięśni i stawów. Doskonale działa na klatkę piersiową oraz plecy, kiedy odczuwamy objawy przeziębieniowe. 
 7. Płukanie gardła naparami roślinnymi – rumianek, imbir, szałwia, nagietek... Zioła mają wspaniałą moc wspomagającą zdrowienie. Warto robić napar z ziół (15-20 minut parzymy pod przykryciem po zalaniu gorącą wodą), a następnie po wystudzeniu płukać takim naparem gardło. 
 8. Syrop z cebuli – na pewno wiele osób zna ten sposób. Cebula jest doskonałym antyoksydantem, a także ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe i zawiera wiele minerałów i witamin, które wspomagają zdrowienie. Jak przygotować taki syrop? Jedną, dużą cebulę kroimy drobno, a następnie należy wymieszać ją z dwoma łyżeczkami cukru. Zostawiamy to na 24 godziny, aby cebula puściła sok i pijemy łyżeczkę syropu nawet kilka razy dziennie. 

Czasami jednak żaden domowy sposób może nie podziałać, a zwykłe przeziębienie może stać się dużo poważniejszą infekcją – warto wtedy odwiedzić lekarza lub umówić się na teleporadę, czyli wizytę u lekarza online. 

 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną.
Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.