• Strona główna
 • Blog
 • Domowe sposoby na przeziębienie. Jak szybciej wyleczyć przeziębienie prostymi sposobami?

Domowe sposoby na przeziębienie. Jak szybciej wyleczyć przeziębienie prostymi sposobami?

przez redakcja HaloMed

18.09.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Przeziębienie to bardzo powszechny problem, który spotyka wielu ludzi na całym świecie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nie wszyscy umawiają się do lekarza, kiedy zobaczą u siebie pierwsze objawy infekcji. Wiele z tych osób próbuje wyleczyć problemy za pomocą domowych sposobów, których naprawdę nie brakuje. Sprawdzone, domowe sposoby leczenia infekcji mogą wesprzeć organizm w walce z wirusami i z pewnością nie zaszkodzą jako uzupełnienie farmakoterapii, jeśli ostatecznie na taką się zdecydujemy poprzez wizytę u lekarza.

Objawy przeziębienia

Objawów przeziębienia jest naprawdę całkiem sporo i może się zdarzyć tak, że wystąpią u nas zaledwie dwa, a niekiedy – cała ich gama. Warto więc wiedzieć jakie objawy mogą nas spotkać przy przeziębieniu:

 1. złe samopoczucie
 2. ból gardła
 3. kaszel 
 4. katar
 5. chrypa
 6. bóle mięśni i stawów
 7. gorączka lub stan podgorączkowy.

Domowe sposoby na przeziębienie 

Sposobów na infekcję jest mnóstwo – jedne lepsze, drugie nieco mniej skuteczne. Warto jednak po nie sięgać, bo to naturalne wspomaganie leczenia. Nawet, jeśli stosujemy farmakoterapię, z pewnością nie zaszkodzą nam niektóre z metod, które stosowały nasze matki i babki. Wiele domowych sposobów świetnie działa na zatkany nos, kaszel czy ból gardła, czyli na typowe objawy przeziębienia. Jakie domowe sposoby warto wypróbować, aby wspomóc leczenie? Oto najpopularniejsze i najbardziej skuteczne sposoby walczenia z przeziębieniem za pomocą domowych sposobów: 

 1. Odpowiednie nawodnienie – kluczem do szybkiego wyzdrowienia jest przede wszystkim przyjmowanie dużej ilości płynów. Kiedy mamy katar i „cieknie nam z nosa”, gubimy sporo wody, a to z kolei sprawia, że mamy mniej siły na walkę z wirusem. 
 2. Odpowiednia ilość jakościowego snu – nie ma nic ważniejszego w momencie chorowania niż jakościowy sen. O wiele ważniejsze okazuje się to, jak śpimy niż to, ile śpimy. Ale jeśli możemy w trakcie choroby pozwolić sobie na dłuższe spanie – czemu nie? 
 3. Rozgrzewające posiłki – nic tak nie działa na nasze ciało jak dawka rozgrzewającego jedzenia, w dodatku wzbogaconego o takie przyprawy jak np. imbir, który dodatkowo świetnie działa w czasie przeziębienia. 
 4. Suplementacja witaminy D – nie ma lepszego składnika w trakcie przeziębienia i innych infekcji niż witamina D. Chociaż nie pomoże ona konkretnie na przeziębienie, z którym aktualnie walczymy to należy rozpatrywać jej działanie w znacznie dłuższym zakresie tj. suplementowanie witaminy D zmniejsza ryzyko wystąpienia przeziębienia w przyszłości. 
 5. Inhalacje – w przypadku, jeśli przy przeziębieniu walczymy z katarem, warto zrobić sobie inhalacje. Ciepła woda, a do tego sól fizjologiczna i olejek eteryczny np. lawendowy, następnie przykrywamy sobie głowę ręcznikiem nad miską, wdychając nosem parę wodną.
 6. Maści i olejki rozgrzewające – warto wmasować sobie w bolące miejsca maść rozgrzewającą, aby zmniejszyć bóle mięśni i stawów. Doskonale działa na klatkę piersiową oraz plecy, kiedy odczuwamy objawy przeziębieniowe. 
 7. Płukanie gardła naparami roślinnymi – rumianek, imbir, szałwia, nagietek... Zioła mają wspaniałą moc wspomagającą zdrowienie. Warto robić napar z ziół (15-20 minut parzymy pod przykryciem po zalaniu gorącą wodą), a następnie po wystudzeniu płukać takim naparem gardło. 
 8. Syrop z cebuli – na pewno wiele osób zna ten sposób. Cebula jest doskonałym antyoksydantem, a także ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe i zawiera wiele minerałów i witamin, które wspomagają zdrowienie. Jak przygotować taki syrop? Jedną, dużą cebulę kroimy drobno, a następnie należy wymieszać ją z dwoma łyżeczkami cukru. Zostawiamy to na 24 godziny, aby cebula puściła sok i pijemy łyżeczkę syropu nawet kilka razy dziennie. 

Czasami jednak żaden domowy sposób może nie podziałać, a zwykłe przeziębienie może stać się dużo poważniejszą infekcją – warto wtedy odwiedzić lekarza lub umówić się na teleporadę, czyli wizytę u lekarza online. 

Przy współudziale lekarza: Kamila Piotrowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą