- Strona główna
- Lekarze
- Ginekolog
Ginekolog teleporada
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Ginekolog
Ginekolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się wykrywaniem i leczeniem chorób narządów płciowych u kobiet. Zanim jednak dojdzie do potrzeby leczenia – każdy ginekolog zajmuje się profilaktyką. Ginekolog zajmuje się także prowadzeniem ciąży i porodu. Jako że jest to lekarz niezwykle ważny dla żeńskiej części globu, warto wiedzieć czym dokładnie się zajmuje i na jaki zakres pomocy można liczyć z jego strony.
Kim jest ginekolog?
Jak wspomnieliśmy, ginekolog zajmuje się żeńskimi narządami płciowymi, prowadzeniem ciąży i porodu. Ma wiedzę, która niezbędna jest do wykrywania wszelkich problemów, które związane są z żeńskim układem rozrodczym. Zanim jednak przystąpi do ich leczenia – zawsze zajmuje się profilaktyką. Ginekolodzy przyjmują w gabinetach, w szpitalach, spotkać można ich także na sali operacyjnej. To oni odbierają porody i pracują na sali porodowej. Część z nich zajmuje się również taką „gałęzią” ginekologii, jak endokrynologia ginekologiczna, która jest niezwykle cenną specjalnością.
E-recepta od ginekologa
W przypadku, jeśli przyjmujemy na stałe jakieś leki zapisane od ginekologa, możemy przedłużyć naszą receptę online, bez konieczności umawiania się na wizytę. E-receptę realizuje się w taki sam sposób, jak każdą inną, wypisaną stacjonarnie. Wystarczy wybrać rodzaj leku, a także jego dawkę, którą ustalił nam lekarz. Jeśli nie jesteście pewni, czy dalej powinniście stosować dany lek – warto umówić się na konsultację online do lekarza.
Jakie choroby leczy ginekolog?
Ginekolog leczy wiele chorób, a do tych najczęstszych można zaliczyć między innymi:
1. infekcje pochwy,
2. polipy i mięśniaki macicy,
3. endometriozę,
4. torbiele jajników,
5. nadżerki szyjki jajników,
6. zespół policystycznych jajników (PCOS),
7. niepłodność.
Zakres leczonych chorób jest jednak znacznie szerszy i każda sytuacja diagnozowana (i leczona) jest indywidualnie.
Ginekolog – wizyta online
Teleporada to obecnie bardzo szybka opcja kontaktu z lekarzem specjalistą, z którym chcemy skonsultować swoje problemy. Jeśli nie jesteście pewne, czy powinniście umówić się na wizytę stacjonarną u ginekologa, zawsze możecie umówić się na wizytę online. Podczas takiej wizyty lekarz prowadzi dokładny wywiad i jest w stanie pokierować co powinniśmy zrobić dalej. Może także wypisać nam skierowanie na badania, co znacznie skraca proces – na kolejną wizytę, stacjonarną, idziemy już z wynikami niezbędnych badań.
Kiedy zgłosić się do ginekologa z problemem?
Wizytę u ginekologa należy umawiać regularnie, przynajmniej raz w roku, aby w razie jakichkolwiek zmian, móc szybko zareagować. Szczególnie szybko powinniśmy umówić się do tego specjalisty, jeśli:
1. odczuwamy bóle w podbrzuszu,
2. mamy bolesne i obfite miesiączki,
3. plamimy podczas lub po stosunku,
4. bolą nas piersi,
5. stosunek seksualny staje się bolesny,
6. zauważymy jakiekolwiek zmiany w okolicach sromu i krocza,
7. odczuwamy suchość w pochwie,
8. zauważamy u siebie skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej,
9. podejrzewamy u siebie ciążę.
Nie są to oczywiście wszystkie wskazania do wizyty u ginekologa, ponieważ każda taka sytuacja jest indywidualna. Jeśli nie jesteście pewni, czy powinniście stacjonarnie umówić się do ginekologa – zawsze możecie skonsultować swoje objawy z lekarzem internistą lub podczas wizyty online z ginekologiem.
Jakie badania wykonuje ginekolog?
Przede wszystkim podczas wizyty u ginekologa wykonywane jest badanie ginekologiczne na fotelu, a także pobranie cytologii. Taka wizyta, na podstawowe badania, powinna odbywać się raz w roku. W czasie wizyty lekarz może wykonać USG dopochwowe albo USG brzucha, a także, w czasie ciąży, badania prenatalne. Ponadto wykonuje badanie dwuręczne, per rectum, kolposkopie i badanie piersi. W trakcie wizyty może także zlecić nam kolejne badania np. mammografię, USG piersi, badania krwi, urografię i wiele innych.
Jak ginekolog leczy choroby?
W zależności od wykrytych nieprawidłowości, lekarz może zaordynować odpowiednie leczenie. Do stosowanych metod leczenia chorób ginekologicznych zaliczamy:
1. farmakoterapię, czyli przyjmowanie leków, w tym hormonalnych,
2. zmianę diety i stylu życia,
3. zabiegi operacyjne.
Każda choroba wymusza jednak różne sposoby działania, które ustalane są indywidualnie przez ginekologa.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.