Ginekolog

Ginekolog

Ginekolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się wykrywaniem i leczeniem chorób narządów płciowych u kobiet. Zanim jednak dojdzie do potrzeby leczenia – każdy ginekolog zajmuje się profilaktyką. Ginekolog zajmuje się także prowadzeniem ciąży i porodu. Jako że jest to lekarz niezwykle ważny dla żeńskiej części globu, warto wiedzieć czym dokładnie się zajmuje i na jaki zakres pomocy można liczyć z jego strony. 

Wybierz usługę

Wybierz usługę i przejdź dalej

Kim jest ginekolog?

Jak wspomnieliśmy, ginekolog zajmuje się żeńskimi narządami płciowymi, prowadzeniem ciąży i porodu. Ma wiedzę, która niezbędna jest do wykrywania wszelkich problemów, które związane są z żeńskim układem rozrodczym. Zanim jednak przystąpi do ich leczenia – zawsze zajmuje się profilaktyką. Ginekolodzy przyjmują w gabinetach, w szpitalach, spotkać można ich także na sali operacyjnej. To oni odbierają porody i pracują na sali porodowej. Część z nich zajmuje się również taką „gałęzią” ginekologii, jak endokrynologia ginekologiczna, która jest niezwykle cenną specjalnością. 

Jakie choroby leczy ginekolog?

Ginekolog leczy wiele chorób, a do tych najczęstszych można zaliczyć między innymi: 
1.    infekcje pochwy, 
2.    polipy i mięśniaki macicy, 
3.    endometriozę
4.    torbiele jajników, 
5.    nadżerki szyjki jajników, 
6.    zespół policystycznych jajników (PCOS),
7.    niepłodność. 
Zakres leczonych chorób jest jednak znacznie szerszy i każda sytuacja diagnozowana (i leczona) jest indywidualnie. 

Kiedy zgłosić się do ginekologa z problemem? 

Wizytę u ginekologa należy umawiać regularnie, przynajmniej raz w roku, aby w razie jakichkolwiek zmian, móc szybko zareagować. Szczególnie szybko powinniśmy umówić się do tego specjalisty, jeśli:
1.    odczuwamy bóle w podbrzuszu, 
2.    mamy bolesne i obfite miesiączki, 
3.    plamimy podczas lub po stosunku, 
4.    bolą nas piersi, 
5.    stosunek seksualny staje się bolesny, 
6.    zauważymy jakiekolwiek zmiany w okolicach sromu i krocza, 
7.    odczuwamy suchość w pochwie, 
8.    zauważamy u siebie skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej
9.    podejrzewamy u siebie ciążę. 
Nie są to oczywiście wszystkie wskazania do wizyty u ginekologa, ponieważ każda taka sytuacja jest indywidualna. Jeśli nie jesteście pewni, czy powinniście stacjonarnie umówić się do ginekologa – zawsze możecie skonsultować swoje objawy z lekarzem internistą lub podczas wizyty online z ginekologiem. 

Ginekolog – wizyta online

Teleporada to obecnie bardzo szybka opcja kontaktu z lekarzem specjalistą, z którym chcemy skonsultować swoje problemy. Jeśli nie jesteście pewne, czy powinniście umówić się na wizytę stacjonarną u ginekologa, zawsze możecie umówić się na wizytę online. Podczas takiej wizyty lekarz prowadzi dokładny wywiad i jest w stanie pokierować co powinniśmy zrobić dalej. Może także wypisać nam skierowanie na badania, co znacznie skraca proces – na kolejną wizytę, stacjonarną, idziemy już z wynikami niezbędnych badań. 

Jakie badania wykonuje ginekolog? 

Przede wszystkim podczas wizyty u ginekologa wykonywane jest badanie ginekologiczne na fotelu, a także pobranie cytologii. Taka wizyta, na podstawowe badania, powinna odbywać się raz w roku. W czasie wizyty lekarz może wykonać USG dopochwowe albo USG brzucha, a także, w czasie ciąży, badania prenatalne. Ponadto wykonuje badanie dwuręczne, per rectum, kolposkopie i badanie piersi. W trakcie wizyty może także zlecić nam kolejne badania np. mammografię, USG piersi, badania krwi, urografię i wiele innych. 

Jak ginekolog leczy choroby?

W zależności od wykrytych nieprawidłowości, lekarz może zaordynować odpowiednie leczenie. Do stosowanych metod leczenia chorób ginekologicznych zaliczamy: 
1.    farmakoterapię, czyli przyjmowanie leków, w tym hormonalnych,
2.    zmianę diety i stylu życia, 
3.    zabiegi operacyjne.
Każda choroba wymusza jednak różne sposoby działania, które ustalane są indywidualnie przez ginekologa. 

E-recepta od ginekologa 

W przypadku, jeśli przyjmujemy na stałe jakieś leki zapisane od ginekologa, możemy przedłużyć naszą receptę online, bez konieczności umawiania się na wizytę. E-receptę realizuje się w taki sam sposób, jak każdą inną, wypisaną stacjonarnie. Wystarczy wybrać rodzaj leku, a także jego dawkę, którą ustalił nam lekarz. Jeśli nie jesteście pewni, czy dalej powinniście stosować dany lek – warto umówić się na konsultację online do lekarza. 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Wszystkie specjalizacje