Antykoncepcja hormonalna
59 zł
Twoje dane:
Coraz więcej kobiet decyduje się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która jest jedną z opcji zapobiegania ciąży. Ale antykoncepcja hormonalna stosowana jest również w przypadku wielu chorób. Warto wiedzieć o antykoncepcji więcej, poznać możliwości, a także skutki uboczne. Dzięki temu świadomie można wybrać, która opcja jest najkorzystniejsza dla nas.
Czym jest antykoncepcja hormonalna?
Antykoncepcja hormonalna to kontrola płodności. Polega to na tym, że dostarcza się do organizmu syntetyczne hormony, które normalnie produkowane są w ciele każdej kobiety. Ich celem jest dokładnie – zahamowanie owulacji, a także zapobieganie zapłodnieniu. Jest wiele sposobów antykoncepcji hormonalnej, z których każda kobieta może wybrać taki, który będzie dla niej najbardziej odpowiedni.
Jakie rodzaje antykoncepcji można wybrać?
Każda kobieta może zdecydować się na taki rodzaj antykoncepcji, jaki wydaje jej się najbardziej odpowiedni. Do wyboru ma:
- tabletki antykoncepcyjne
- plastry antykoncepcyjne
- implanty
- wkładki domaciczne
- krążki dopochwowe
Każdą z tych opcji najlepiej omówić ze swoim lekarzem, aby na tej podstawie móc wybrać rodzaj antykoncepcji, który będzie najlepiej dopasowany do naszych preferencji, potrzeb oraz stylu życia.
Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej
Oczywiście wszystko, co ma swoje plusy – często ma również wady. I tak jest w przypadku stosowania hormonalnej antykoncepcji. Trzeba wiedzieć, że stosowanie antykoncepcji może rodzić wiele skutków ubocznych, do których można zaliczyć m.in.:
- zakrzepicę,
- nadciśnienie,
- trądzik i przybieranie na wadze,
- nowotwory piersi,
- huśtawki nastroju,
- zaburzenia cyklu.
Warto, podczas wizyty ze swoim lekarzem, omówić również te aspekty stosowania terapii hormonalnej.
Kiedy jeszcze zapisuje się antykoncepcje hormonalną?
Antykoncepcję stosuje się nie tylko w przypadku zapobiegania niechcianej ciąży. To również rozwiązanie przy wielu dolegliwościach, z jakimi zazwyczaj mierzą się kobiety. Można wśród nich wyróżnić:
- trądzik,
- brak miesiączki,
- bolesne miesiączki,
- endometrioza,
- zespół policystycznych jajników,
W tym celu najlepiej omówić wszystkie opcje ze swoim lekarzem prowadzącym, który dokładnie będzie wiedział, w jaki sposób może pomóc.
E-recepta na antykoncepcję hormonalną
Wszystkie tabletki antykoncepcyjne mogą zostać przepisane na telewizycie lub przy wykorzystaniu opcji e-recepty. Dostajemy specjalny kod, który podajemy podczas w aptece, wraz z numerem PESEL, aby móc zrealizować taką receptę. W przypadku brania tabletek zachowanie konkretnej pory przyjmowania leku jest niesamowicie ważne – dlatego jeśli recepta jest potrzebna szybko, to zdecydowanie warto skorzystać z opcji wystawienia recepty online.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.