Nudności - w jaki sposób radzić sobie z nimi domowymi sposobami?

przez redakcja HaloMed

21.09.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Nudności są niezwykle nieprzyjemnym odczuciem, którego wiele ludzi doświadcza na przestrzeni życia. I chociaż nie są niebezpieczne dla zdrowia, mogą prowadzić do wymiotów, a same w sobie bardzo obniżają pewność siebie i komfort życia. Nikt, kto na dłuższą metę walczy z nudnościami, nie może czuć się przesadnie dobrze z tym, że tego doświadcza, prawda? Nudności biorą się z różnych przyczyn, mogą być objawem towarzyszącym innych problemów, a często sposobem na powstrzymanie mdłości są leki i domowe sposoby, o których przeczytać można poniżej. 

Czym są nudności? 

Nudności to dyskomfort w żołądku, który jest sygnałem, że pojawia się potrzeba zwymiotowania. Jak wspomnieliśmy – nudności w żaden sposób nie są bolesne, ale to uczucie, które wzbudza spory dyskomfort. Często przy nudnościach pojawiają się inne objawy, takie jak bladość skóry, zwiększona produkcja śliny czy zawroty głowy. Mdłości i wymioty mogą pojawiać się niezależnie od siebie i wcale jedno nie musi prowadzić do drugiego. Mdłości i wymioty mogą być odpowiedzią organizmu albo sugerować, że rozwija się w nim proces chorobowy.

Przyczyny mdłości 

Do najczęstszych przyczyn występowania mdłości, a w konsekwencji wymiotów, zalicza się: 

  • nietolerancje pokarmowe 
  • zapalenie błony śluzowej żołądka 
  • zespół jelita drażliwego
  • kolki
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • stres
  • chorobę lokomocyjną
  • migrenę
  • zbyt dużą ilość kofeiny, nikotyny lub alkoholu 
  • obrzydzenie
  • zakażenia.

Przyczyn takiego stanu może być znacznie więcej np. spożycie czegoś nieświeżego lub ciężkiego, co osiada nam „na żołądku”. Mimo, że najczęściej mdłości nie są niczym poważnym np. bardzo często doświadczają ich kobiety w ciąży, to nie warto bagatelizować żadnych objawów. Szczególnie, jeśli nudności i wymioty utrzymują się zbyt długo lub nawracają.

Często mdłości i wymioty są objawami, które występują w połączeniu z wieloma chorobami np.:

  • refluksem
  • zgagą
  • uciskiem w żołądku
  • niestrawnością
  • chorobą nerek
  • niewydolnością serca 
  • guzem w mózgu lub rdzeniu kręgowym. 

Jak leczyć nudności i wymioty?

Kiedy zgłaszamy się do lekarza z nudnościami i wymiotami, doktor powinien przeprowadzić z nami szczegółowy wywiad, aby lepiej poznać schemat występowania problemu. Powinniśmy szczególnie zwrócić się po pomoc, kiedy nudności i wymioty są nawracające albo trwają zbyt długo. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, a następnie dobrać odpowiedni sposób leczenia. Jeśli jest to objaw choroby – lekarz będzie wiedział, do kogo nas skierować po pomoc. Jeśli jednak problem jest „powszechny” może zalecić zmianę diety, terapię farmakologiczną lub wspieranie się preparatami np. ziołowymi, które koją niepokojące objawy. 

Domowe sposoby na mdłości i wymioty

Czasami z nudnościami można poradzić sobie w zaciszu własnego domu. Wystarczy wspierać się np. preparatami ziołowymi lub kilkoma innymi sposobami, które uśmierzają problem nudności i wymiotów. Co pomaga w przypadku wystąpienia nudności? 

  1. Zmiana diety – przede wszystkim warto rozważyć dietę lekkostrawną, bo być może powodem nudności jest przeciążony żołądek. Dieta powinna być delikatna, nie powinniśmy używać zbyt mocnych przypraw. Warto również wprowadzić mniejsze porcje i pić dużo wody. 
  2. Mięta pieprzowa – od lat mówi się o tym, że mięta pomaga na dolegliwości związane z układem pokarmowym, szczególnie dobra w przypadku problemów z trawieniem.
  3. Ocet jabłkowy – warto dodać łyżkę octu jabłkowego do szklanki wody z miodem, ponieważ dobrze radzi sobie z mdłościami. Warto pamiętać, że wodę z octem jabłkowym powinno się pić przez słomkę ze względu na ryzyko uszkodzenia szkliwa.
  4. Rumianek i melisa – doskonale radzą sobie z niestrawnością.
  5. Imbir – najczęstszy sposób po jaki sięgają kobiet w ciąży. Wykazuje bardzo silne działanie przeciwko mdłością. Wystarczy dodać go do herbaty lub zrobić z niego napar. Jest również doskonały jako dodatek do wielu dań.

Jeśli jednak domowe sposoby nie działają, a problem dalej się utrzymuje – powinniśmy rozważyć odwiedzenie lekarza (np. poprzez telewizytę) i opowiedzenie mu o swoich problemach żołądkowych. Być może w takim przypadku terapia farmakologiczna będzie nieunikniona. 

Przy współudziale lekarza: Kasper Buczma

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą