• Strona główna
  • Blog
  • Zapalenie zatok. Objawy, sposób leczenia. Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Zapalenie zatok. Objawy, sposób leczenia. Jak rozpoznać zapalenie zatok?

przez redakcja HaloMed

25.09.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Katar, który przechodzi nam po paru dniach nie jest niczym niepokojącym. Szczególnie w sezonie grypowym albo kiedy byliśmy narażeni na czynniki, które mogą go wywoływać. Jeśli jednak utrzymuje się on dużo dłużej – to może oznaczać, że doszło do dalej idącej infekcji, a dokładniej do zapalenia zatok przynosowych. To bardzo bolesna i uciążliwa dolegliwość, a jeśli jest nieleczona to może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Warto wiedzieć co powinno nas zaniepokoić, a także w jaki sposób leczy się zapalenie zatok. 

Zapalenie zatok – co to? 

Zapalenie zatok to dolegliwość, która charakteryzuje się nawracającym katarem, bólem podczas poruszania głową i wrażeniem rozpychania się w okolicach czoła i policzków. To dość powszechnie występująca choroba, której absolutnie nie powinno się lekceważyć. Najczęściej problemy z zatokami występują w okresie grzewczym – jesienią bądź zimą. Ponieważ pojawiają się różnice w temperaturach w trakcie przebywania na zewnątrz i wchodzenia do pomieszczeń, dochodzi do przesuszenia błony śluzowej nosa i zatok. To doskonałe warunki do przenikania zanieczyszczeń, a także wirusów i bakterii. Te z kolei prowadzą właśnie do zapalenia zatok przynosowych.

Przyczyny powstawania zapalenia zatok

Do powstawania stanu zapalnego zatok przynosowych mogą prowadzić:

1.    zaburzenia mechanizmu oczyszczania nosa
2.    problemy z odpornością
3.    zaburzenia anatomiczne np. skrzywienie przegrody nosowej 
4.    zanieczyszczenia pyłami i dymami 
5.    niektóre choroby np. mukowiscydoza, alergiczny nieżyt nosa

Oczywiście przyczyn może być znacznie więcej, jednak zdecydowanie to te występują najczęściej. 

Objawy zapalenia zatok 

Bardzo wiele objawów zapalenia zatok tożsamych jest ze zwykłymi infekcjami, które są całkiem naturalne w okresie jesienno-zimowym. Do najczęściej występujących objawów zalicza się więc:

1.    bóle głowy 
2.    bóle ucha
3.    bóle mięśniowe
4.    drapanie w gardle
5.    katar
6.    podwyższona temperatura 
7.    uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła 
8.    zaburzenia węchu
9.    uczucie ciśnienia w głowie i uszach
10.  nieprzyjemny zapach z ust

Jeśli występują podane powyżej objawy – należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu diagnozy i zalecenia leczenia. Nieleczone zapalenie zatok może mieć bowiem poważne konsekwencje zdrowotne. 

Powikłania przy zapaleniu zatok 

Przewlekłe zapalenie zatok może prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji zdrowotnych, wśród których można wymienić rozwój takich chorób jak:

1.    zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych 
2.    ropnie nad- i podtwardówkowe
3.    zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej
4.    ropnie oczodołu
5.    obrzęk zapalny powiek 

Dlatego takie ważne jest reagowanie w przypadku zauważenia u siebie pierwszych objawów zapalenia zatok. 

Rodzaje zapalenia zatok 

Jest wiele rodzajów zapalenia zatok, które można podzielić w zależności od czasu trwania, a także od patogenu, który je wywołuje. I tak ze względu na czas trwania możemy podzielić je na: 

1.    ostre zapalenie zatok, w których objawy utrzymują się nawet do miesiąca
2.    podostre zapalenie zatok, gdzie objawy utrzymują się od miesiąca do nawet trzech miesięcy
3.    przewlekłe zapalenia zatok, jeśli zapalenie zatok utrzymuje się powyżej trzech miesięcy
4.    nawracające zapalenie zatok, jeśli występują więcej niż cztery zapalenia zatok w ciągu roku, a między każdym takim zachorowaniem jest więcej niż 8 tygodni przerwy, kiedy błona śluzowa jest zdrowa. 

Jeśli chodzi zaś o podział ze względu na patogen – wyróżnia się:

1.    wirusowe zapalenia zatok 
2.    bakteryjne zapalenia zatok 
3.    grzybicze zapalenia zatok. 

Każdorazowo odpowiednią diagnozę powinien postawić w tej kwestii lekarz. 

Jak diagnozuje się zapalenie zatok?

Jeśli zauważamy u siebie niepokojące objawy – powinniśmy zgłosić się z nimi do lekarza. Tam doktor przeprowadzi z nami wywiad lekarski, aby ustalić, na jakie badania powinien wysłać nas w dalszej kolejności. Aby rozpoznać zapalenie zatok może być konieczne wykonanie dodatkowych badań, ale czasami lekarz jest w stanie to stwierdzić na wizycie. W przypadku niepewności co do rodzaju lub przy nawracających problemach, może skierować nas na RTG, tomografę komputerową albo rezonans magnetyczny. Lekarzem, który diagnozuje zapalenie zatok jest laryngolog, do którego potrzeba jednak skierowania od lekarza rodzinnego – można uzyskać je dzięki teleporadzie, czyli wizycie online. 

Jak leczyć zapalenie zatok? 

W większości przypadków leczenie w przypadku zapalenia zatok jest objawowe – czyli leczymy objawy, jakie daje nam ta jednostka chorobowa. Zarówno domowe sposoby na leczenie zatok, jak i te zalecone przez lekarza, farmakologiczne, są bardzo skuteczne w tego przypadku problemach. Zazwyczaj konieczne jest stosowanie leków udrażniających zatoki, a czasami wprowadzenie leków (przy infekcji bakteryjnej lub nawracającego zapalenia zatok). Warto również wykonywać inhalacje na zatoki, płukanie oraz ciepłe okłady. Przy zapaleniu zatok jest także niezwykle ważne, aby uzupełniać płyny. 

Przy współudziale lekarza: Mariia Pyrin

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą