Kłykciny kończyste. Co to za choroba? Objawy i leczenie

przez redakcja HaloMed

29.09.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Kłykciny kończyste to dla wielu osób bardzo obcobrzmiąca nazwa, która kompletnie nic im nie mówi. Jest to jednak jedna z chorób, które przenosi się drogą płciową. Może ona dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Pacjenci, którzy się z nią stykają, bardzo często wstydzą się, że u nich wystąpiła. Warto wiedzieć w jaki sposób powstaje, przenosi się, a także jak wygląda leczenie. 

Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste to choroba przenoszona (głównie) drogą płciową, a odpowiada za to zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Najczęściej wszelkie zmiany, które związane są z pojawianiem się narośli, obserwowane są w okolicach genitaliów. Możliwe jest także wystąpienie kłykcin kończystych w okolicach odbytu, ale również w obrębie jamy ustnej i krtani. Istnieje także możliwość zakażenia się kłykcinami kończystymi przez dziecko w trakcie porodu, co jest tzw. transmisją wertykalną. 

Kłykciny kończyste – przyczyny 

Przyczyną powstawania kłykcin kończystych jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas odbywania stosunków seksualnych (zarówno genitalno-genitalnych, jak i oralnych i analnych). Możliwe jest także zakażenie się w wyniku zaniedbań higienicznych np. wspólne używanie ręczników z osobą zakażoną. Zakażenie się HPV jest jedną z najczęściej przenoszonych infekcji drogą płciową.
Czynnikami ryzyka, które mogą zwiększać możliwość zachorowania, są m.in.:
1.    palenie papierosów
2.    odbywanie stosunków płciowych z osobami nieznanymi w dużej częstotliwości
3.    uprawianie seksu bez zabezpieczenia z wieloma partnerami
4.    posiadanie osłabionego układu pokarmowego
5.    stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych 
6.    uprawianie seksu z partnerem, którego historii seksualnej się nie zna

Objawy kłykcin kończystych 

Do najczęstszych objawów tego schorzenia można zaliczyć:
1.    powstawanie brodawek w miejscach intymnych lub jamie ustnej 
2.    świąd
3.    sączenie się
4.    nieprzyjemny zapach 
Czasami jednak choroba jest całkowicie bezobjawowa, a do jej wykrycia dochodzi „przypadkowo”, diagnozując coś innego lub wykonując badania okresowe np. cytologię albo kolonoskopię.

Diagnostyka kłykcin kończystych 

W przypadku podejrzenia zakażenia HPV – można wykonać diagnostykę przed pojawieniem się jakichkolwiek zmian skórnych. Obecność wirusa potwierdzi (lub wykluczy) test genetyczny PCR. Jeśli jednak już rozwinęły się kłykciny kończyste – wenerolog może postawić diagnozę tylko na podstawie oględzin. Często także przy okazji innych badań (cytologia, kolonoskopia) dochodzi do wykrycia problemu. Wskazane jest także, aby pacjenci, u których zdiagnozowano już kłykciny kończyste, wykonali badania przesiewowe w kierunku innych chorób, które przenoszone są drogą płciową. 

Jak leczy się kłykciny kończyste? 

Jeśli doszło już do diagnozy, to warto wiedzieć, w jaki sposób przebiega leczenie kłykcin kończystych. U wielu osób objawy zakażenia do dwóch lat mogą zostać zniesione siłami obronnymi organizmu. Ale to narażanie się na niepotrzebny, długotrwały dyskomfort, a przecież są leki, które mogą w tym przypadku pomoc. Trzeba jednak pamiętać, że nie wynaleziono jeszcze leku na HPV, więc zlikwidowanie problemów skórnych nie równa się całkowitemu wyleczeniu wirusa. Kłykciny kończyste będą więc chorobą, która może powracać np. w przypadku spadku odporności osoby chorej. Zazwyczaj w leczeniu pomagają kremy i maści, które stosuje się miejscowo. W przypadku zaawansowanych zmian mogą konieczne być zabiegi, które usuną przerośnięte kłykciny kończyste. Usuwa się je np. za pomocą łyżeczkowania, krioterapii czy laseroterapii. 

Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą