Pieczenie pochwy. Z jakimi chorobami jest związane?

przez redakcja HaloMed

29.09.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Pieczenie pochwy to dość powszechna, ale jednocześnie niezwykle uciążliwa dolegliwość, z jaką mierzą się kobiety. Zdarza się często, bo jest wynikiem różnych chorób. Nieleczone pieczenie pochwy może doprowadzić do wielu poważnych i nieuleczalnych chorób. Jakie są przyczyny odczuwania pieczenia pochwy, a także jak sobie z tym radzić i do jakiego lekarza warto się zgłosić? 

Przyczyny pieczenia pochwy 

Jak wspomnieliśmy – przyczyn, przez które kobiet odczuwa pieczenie pochwy, może być naprawdę wiele. Ginekolodzy szacują, że najczęstszymi powodami odczuwania pieczenia pochwy są:
1.    grzybica pochwy – oprócz pieczenia, kobieta odczuwa często świąd oraz obrzęk okolic pochwy i sromu. 
2.    choroby weneryczne – wielu chorobom wenerycznym towarzyszy uczucie pieczenia pochwy, a do najczęstszych należą m.in. rzeżączka, rzęsistkowica, chlamydioza czy opryszczka narządów płciowych. Towarzyszą temu również różne objawy
3.    reakcja alergiczna
4.    stosowanie antykoncepcji – czasami pieczenie może być wywołane przez antykoncepcję, zarówno przez dopochwowe krążki antykoncepcyjne, kapturki, prezerwatywy, ale także poprzez antykoncepcję hormonalną
5.    zapalenie pochwy – odczuwamy pieczenie głównie przy oddawaniu moczu 
6.    stosowanie antybiotyków – również niektóre antybiotyki mogą prowadzić do odczuwania pieczenia pochwy. 

Objawy towarzyszące 

Zazwyczaj pieczenie pochwy to tylko jeden z wielu objawów chorób. Często towarzyszą temu również:

1.    ból i obrzęk pochwy
2.    swędzenie
3.    zaczerwienienie narządów intymnych
4.    zmieniona wydzielina z pochwy
5.    brzydki zapach z pochwy. 

Jak diagnozować?

Jeśli zauważamy u siebie jakiekolwiek objawy, o których napisaliśmy wyżej, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Oczywiście powinniśmy skierować się do lekarza ginekologa, który dokładnie obejrzy nasze zainfekowane miejsca i w razie potrzeby zleci dodatkowe badania. W wielu przypadkach już na pierwszej wizycie jest w stanie określić, co jest powodem naszego złego samopoczucia i zaproponuje leczenie, które będzie miało na celu zmniejszyć odczuwane dolegliwości np. pieczenie pochwy. 

Leczenie przy pieczeniu pochwy

Kiedy już mamy postawioną diagnozę od lekarza – może być konieczne leczenie. W zależności od tego, co dokładnie nam dolega, możemy dostać różne zalecenia i różne lekarstwa. Najczęściej jednak przy pieczeniu pochwy stosuje się kremy oraz maści, które punktowo nakłada się w miejscu, gdzie piecze i szczypie. Czasami może być konieczne przyjęcie antybiotyków.

Powikłania nieleczonych infekcji intymnych

W przypadku, kiedy odczuwamy u siebie jakieś objawy, ale ignorujemy je i wychodzimy z założenia że „samo przejdzie” i próbujemy stosować domowe sposoby na wyleczenie problemu – możemy doprowadzić w ten sposób do poważnych powikłań. Nieleczone infekcje mogą doprowadzić do zrostów, a w konsekwencji nawet do niepłodności, co jest ogromnym ciosem dla wielu kobiet. Dlatego tak ważne jest badanie wszystkich niepokojących objawów, ale również regularne wizyty u ginekologa

Przy współudziale lekarza: Marcin Lubiński

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą