• Strona główna
  • Blog
  • Zapalenie dziąseł. Objawy, przyczyny i domowe sposoby na zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł. Objawy, przyczyny i domowe sposoby na zapalenie dziąseł

przez redakcja HaloMed

24.10.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Zaniedbanie jamy ustnej, mycia zębów, może być naprawdę opłakane w skutkach. To w zasadzie prosta droga do różnych infekcji, a także konieczności odwiedzania dentysty częściej niż byśmy chcieli. Taki brak zainteresowania zastosowaniem poprawnej czystości w jamie ustnej może zakończyć się m.in. zapaleniem dziąseł. Warto wiedzieć, w jaki sposób się to objawia, a także jakie może mieć konsekwencje dla naszego zdrowia. 

Czym jest zapalenie dziąseł? 

Zapalenie dziąseł to dosyć powszechnie występująca dolegliwość związana z jamą ustną i zębami, niż mogłoby się wydawać. Występuje, kiedy płytka nazębna, nadmiernie gromadzi się na zębach. Wytwarza ona toksyny, które podrażniają dziąsła, a to z kolei prowadzi do procesu zapalnego tkanki. Wtedy właśnie spotykamy się z wieloma bardzo bolesnymi objawami. 

Przyczyny zapalenia dziąseł 

Przyczyn, przez które dochodzi do zapalenia dziąseł, jest naprawdę sporo. Zaczyna się od zbyt ubogiej diety, a kończy nawet na zmianach hormonalnych. Najczęściej wyróżnia się takie powody, przez które trzeba mierzyć się później z zapaleniem dziąseł: 

1.    Uboga dieta
2.    Zaburzenia hormonalne
3.    Choroby alergiczne 
4.    Choroby ogólnoustrojowe
5.    Mechaniczne urazy np. ze źle dobranego aparatu lub protezy
6.    Genetyczne predyspozycje 
7.    Palenie papierosów
8.    Przyjmowanie niektórych leków

U każdej osoby przyczyna zapalenia dziąseł może być inna, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów – warto zgłosić się do stomatologa

Objawy zapalenia dziąseł 

Przede wszystkim warto pamiętać, że pierwszy objaw to nie jest ból dziąseł, ale ich zaczerwienienie. Dopiero później pojawia się lekki obrzęk, dziąsła robią się tkliwe, a następnie dochodzi do krwawienia podczas mycia zębów. Często dochodzi w takich sytuacjach również do odsuwania się brzegu dziąseł od zębów, co prowadzi do ich nadwrażliwości. Dopiero wraz z rozwojem choroby dokładnie czuć ból, wynikający z zapalenia. Nieleczony stan zapalny z czasem rozwija się w zapalenie przyzębia, a to z kolei może doprowadzić do próchnicy a nawet do utraty zębów. Jeśli więc zauważamy u siebie pierwsze objawy zapalenia – należy szybko reagować. 

Podsumowując - objawy zapalenia dziąseł to:

1.    Zaczerwienienie dziąseł 
2.    Bolesność 
3.    Wrażliwość na dotyk 
4.    Krwawienie 
5.    Pojawienie się ropy na dziąsłach 
6.    Nieprzyjemny zapach z ust
7.    Chwiejność zębów 
8.    Trudności w gryzieniu pokarmów

Jak wygląda leczenie zapalenia dziąseł? 

Kiedy zgłosimy się do stomatologa, powie nam, że powinniśmy usunąć nadmiar płytki nazębnej. Drugim ważnym elementem jest zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej – ważne jest aby prawidłowo szczotkować zęby, korzystać z nici dentystycznych, a także płynu do płukania jamy ustnej. Jednak nic nie zastąpi profesjonalnego czyszczenia zębów u dentysty. Może się również okazać, że konieczne będzie wdrożenie antybiotyku. Jeśli jednak zapalenie nie jest spowodowane nadmiarem płytki nazębnej – warto zadbać o odporność naszego organizmu. 

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł 

Skuteczne mogą okazać się domowe sposoby, które pomogą złagodzić m.in. dolegliwości bólowe. Poleca się więc:
1.    Płukanki z ziół np. szałwii 
2.    Nacieranie dziąseł olejkiem goździkowym 
3.    Nacieranie dziąseł aloesem 
4.    Płukanie jamy ustnej wodą ze zmieszaną wodą utlenioną 

Nic nie zastąpi jednak wizyty u lekarza i warto o tym pamiętać. Nie u każdego metody domowe będą wystarczające. 

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł? 

Zapobieganie zapaleniu dziąseł jest stosunkowo proste – to przede wszystkim zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest codzienne mycie zębów, płukanie ich specjalnym płynem do płukania jamy ustnej, a także regularne nitkowanie, aby czyścić przestrzenie między zębami. Elementem profilaktyki może być również regularne odwiedzanie gabinetu stomatologa np. w celu skalingu czy piaskowania. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Mariia Pyrin

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą