Oparzenia. Pierwsza pomoc w oparzeniach

przez redakcja HaloMed

27.10.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Oparzenia to uszkodzenia tkanek, do których dochodzi w wyniku kontaktu z wysoką temperaturą. Każde działanie wysokiej temperatury prowadzi do niszczenia i uszkodzenia tkanek głębokich. Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń, a przy każdym z nich zasady postępowania są zupełnie inne. Warto wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie w przypadku oparzenia. 

Oparzenia – jak powstają? 

Wysoka temperatura (przyjmuje się, że rozpoczyna się już od 42°C – wystarczy 6 godzin ekspozycji przy takiej temperaturze, aby doszło do martwicy naskórka. Im wyższa temperatura tym mniej czasu potrzeba na jego obumarcie. Przy ok. 70°C wystarczy zaledwie sekunda, aby doszło do martwicy) powoduje obumieranie naskórka. Graniczna temperatura, przy której dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia białka tkankowego, to 55°C. Każda wyższa temperatura powoduje nieodwracalne uszkodzenia, czyli martwicę. 

Rodzaje oparzeń 

Wyróżnia się trzy rodzaje oparzeń, które zależą od tego, jak głębokie są uszkodzenia:

1.    Oparzenie I stopnia – zaczerwienienie skóry, obrzęk i bolesne pieczenie. Zazwyczaj powstają przy kontakcie np. z gorącą wodą czy parą wodną, utrzymują się kilka dni i kończy się złuszczeniu naskórka. Nie pozostawia po sobie blizny. 
2.    Oparzenie II stopnia – oprócz zaczerwienienia i obrzęku tworzą się także pęcherze z płynem surowicznym. Toczą się tam silne procesy zapalnei martwicze. Bóle są znacznie mocniejsze niż w przypadku oparzenia I stopnia. Dochodzi do nich np. po wylaniu na siebie wrzątku. Oparzenia utrzymują się zazwyczaj do około dwóch tygodni. W tym przypadku może powstawać blizna. 
3.    Oparzenie III stopnia – tutaj dochodzi do uszkodzenia pełnej grubości skóry, włącznie z tkankami głębokimi. Tworzą się strupy. W związku z uszkodzeniem zakończeń nerwowych, często nie czuć bólu – możliwe jest jedynie czucie głębokie. Następnie dochodzi do ziarniny i blizny. Tego rodzaju oparzenia powstają np. przy kontakcie z żywym ogniem. Często konieczny jest przeszczep skóry. 
4.    *Oparzenie IV stopnia – skrajna postać oparzenia, w której dochodzi do zwęglenia tkanek. To oparzenia katastroficzne i często są klasyfikowane jako najcięższa postać oparzeń III stopnia. 

Można również klasyfikować oparzenia ze względu na ich powierzchnię:

1.    Oparzenia lekkie – oparzenia II stopnia, które obejmują mniej niż 15% powierzchni ciała u osoby dorosłej i mniej niż 10% powierzchni w przypadku dziecka; mogą to być również oparzenia III stopnia, jeśli obejmują mniej niż 2% ciała 
2.    Oparzenia średnie – oparzenia II stopnia, które obejmuję 15-25% ciała (dorosły) albo 10-20% ciała (dziecko); oparzenia III stopnia które zajmują od około 2% do 10% ciała 
3.    Oparzenia ciężkie – oparzenia II stopnia które obejmują więcej niż 25% ciała (dorosły) lub ponad 20% ciała (dzieci); oparzenia III stopnia, kiedy pokrywają więcej niż 10% ciała. 

Oparzenia klasyfikuje się także ze względu na źródło ich pochodzenia. Dlatego właśnie wyróżniamy takie oparzenia jak: 

1.    Oparzenia termiczne – oparzenia, które powstają w wyniku działania energii cieplnej, czyli np. oparzenia od ognia, cieczy, gazów czy ciał stałych. 
2.    Oparzenia chemiczne – powstają w wyniku kontaktu ciała z substancją chemiczną, żrącą
3.    Oparzenia elektryczne – powstają w wyniku przepływu prądu przez ciało w wyniku zetknięcia się ze źródłem energii. 
4.    Oparzenia radiacyjne – oparzenia powstałe w wyniku promieniowania. 

Jakie są objawy oparzenia? 

Objawy oparzeń mogą różnić się ze względu na rodzaj. Najczęściej jednak dochodzi do obrzęków, powstawania pęcherzy i strupów, zaczerwienione miejsca na skórze, sączenie się płynu surowicznego. Czasami w wyniku bardzo rozległych oparzeń może dojść nawet do zgonu. 

Pierwsza pomoc w oparzeniach 

W zależności od tego, w jaki sposób dochodzi do oparzenia, konieczne będzie zupełnie inne działanie. Jak wygląda pierwsza pomoc w poszczególnych przypadkach? 

1.    Pierwsza pomoc w oparzeniach termicznych: odcinamy źródło energii i upewniamy się, że nikomu nic nie zagraża, schładzamy oparzenie wodą przez około 15 minut (woda nie może być lodowata, powinna mieć ok. 15-20°C. Wodę lejemy nad raną – nigdy bezpośrednio na nią), zakładamy opatrunek. Jeśli oparzone zostały kończyny to konieczne będzie zdjęcie biżuterii i odzieży. Jeśli doszło do uszkodzenia dróg oddechowych albo osoba poszkodowana traci przytomność – wzywamy pogotowie. 
2.    Pierwsza pomoc w oparzeniach chemicznych – upewniamy się, że jesteśmy bezpieczni. Jeśli do oparzenia doszło w zamkniętym pomieszczeniu to należy to pomieszczenie wywietrzyć i wezwać pomoc, wycofując się z miejsca skażenia. Jeśli doszło do poparzenia w wyniku kontaktu ze skórą – powinno się ją usunąć wodą (poza tlenkiem wapnia!), zakładamy opatrunek i przemywamy oczy (niektóre substancje mogą być szkodliwe dla wzroku). Najlepiej udać się na SOR lub wezwać pogotowie. 
3.    Pierwsza pomoc w oparzeniach elektrycznych – upewniamy się, że jesteśmy bezpieczni a następnie usuwamy źródło prądu (w sposób bezpieczny!), oceniamy stan poszkodowanego i udzielamy mu pierwszej pomocy, wzywamy pogotowie. Każde oparzenie elektryczne wymaga hospitalizacji. 
4.    Pierwsza pomoc w oparzeniach radiacyjnych – powinniśmy przyjmować dużo płynów, unikać ekspozycji na promienie UV, delikatnie natłuszczać skórę, zakładać luźne ubrania, a także unikać wszelkiego rodzaju używek. 

Jak leczy się oparzenia? 

Aby wyleczyć oparzenia czasami wystarczy zastosowanie miejscowe maści, kremów i innego rodzaju preparatów na poparzoną skórę. Czasami jednak może okazać się, że konieczne będzie np. działanie operacyjne. Warto mieć w swojej apteczce delikatne preparaty, które mogą pomóc nam po oparzeniu. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Monika Szymańczyk

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą