Łuszczyca. Objawy, przyczyny i sposób leczenia

przez redakcja HaloMed

30.10.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Łuszczyca to choroba przewlekła i zapalna, którą widać na skórze – charakteryzuje się specyficznymi zmianami. Zmiany te występują jako skutek nieprawidłowego i nadmiernego rogowacenia naskórka. Około 2% populacji Polski choruje na łuszczycę. Czym dokładnie jest, jak się objawia i w jaki sposób można poradzić sobie z łuszczycą? 

Czym jest łuszczyca? 

Łuszczyca jest chorobą skóry, której objawy można obserwować również w przypadku paznokci. W niektórych przypadkach choroba może objąć również stawy. Pomimo tego, że to choroba nawracająca i przewlekła – nie da się nią zarazić. 
Łuszczyca najczęściej występuje na:

1.    Łokciach
2.    Kolanach
3.    Skórze głowy 

Przyczyny łuszczycy

Mimo tego, że łuszczyca znana jest od wielu lat, tak naprawdę nie da się ustalić jednoznacznie przyczyny jej występowania. Wskazuje się, że duże znaczenie ma podłoże genetyczne, w którym to zaobserwowano polimorfizm w obrębie genu HLA-Cw6. Druga przyczyna, jaką się wskazuje, to podłoże immunologiczne. Niekiedy to infekcje albo niektóre leki, stres czy menopauza mogą powodować wystąpienie łuszczycy. 

Wyróżnia się dwa typy łuszczycy: 
1.    Typ I – wykazuje silny związek z predyspozycją genetyczną, rozpoczyna się zazwyczaj przed 40. rokiem życia 
2.    Typ II – tzw. łuszczyca dorosłych, zaczyna się pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. 

Objawy łuszczycy 

W zależności od tego, jaki rodzaj łuszczycy mamy, występują różne objawy łuszczycy. Do najczęściej występujących zalicza się: 
1.    Rumieniowe grudki i tarczki pokryte łuską, 
2.    Świąd 
3.    Zagłębienie w płytce paznokciowej 

Rodzaje łuszczycy 

1.    Łuszczyca kropelkowa – rozwija się mniej więcej w 44% przypadków wśród dzieci i ustępuje zwyczajnie w ciągu 3-4 miesięcy. Jedynie około 30% przypadków przechodzi w postać przewlekłą. 
2.    Łuszczyca krostkowa – objawia się czerwonymi krostkami z wydzieliną ropną.
3.    Łuszczyca owłosionej skóry głowy – czerwone plamy, które mogą być pokryte łuską. Powodują świąd. 
4.    Erytrodermia łuszczycowa – najcięższa odmiana łuszczycy. Stan zapalny może zajmować całe ciało. Zmiany są czerwone i swędzące. Czasami może towarzyszyć temu gorączka, ból, przyspieszona akcja serca. Stan ten powinien być leczony w szpitalu. 

Leczenie łuszczycy 

Najważniejszym elementem leczenia łuszczycy jest… udanie się do lekarza. Kiedy zaobserwujemy u siebie zmiany skórne, od razu powinniśmy udać się do dermatologa, który powinien je obejrzeć, aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z łuszczycą. Łuszczycy niestety nie da się wyleczyć całkowicie – częste są nawroty choroby. Leczenie jednak pomaga złagodzić dokuczliwe objawy. Leczenie polega na stosowaniu miejscowym leków, ale może być konieczne przyjmowanie leków ogólnych albo terapii skojarzonej. Każdorazowo sposób leczenia łuszczycy dobierany jest do poszczególnego przypadku i pacjenta. 

Warto również zastosować odpowiednią pielęgnacje w domu – stosując dermokosmetyki. Zaleca się stosowanie emolientów, szamponów, płynów zawierających dziegieć czy siarkę. Kiedy objawy ustępują – należy unikać czynników, które mogą powodować nawrót problemów. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Mariia Pyrin

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą