Dermatolog
- Strona główna
- Dermatolog
Dermatolog
Dermatolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób skórnych. Jego domeną jest właśnie skóra. Wszystkie problemy, które odczuwamy, a związane są z tym obszarem naszego ciała – powinniśmy zgłosić się po pomoc do tego specjalisty. Ale to nie jedyny obszar specjalizacji lekarza-dermatologa. Leczy on także problemy z paznokciami i włosami. Warto lepiej poznać zakres działania dermatologa, aby wiedzieć, kiedy warto udać się do niego po pomoc.
Wybierz usługę
Wybierz usługę i przejdź dalej
Kim jest dermatolog?
Dermatolog, jak już wspomnieliśmy, jest lekarzem, który zajmuje się problemami ze skórą, paznokciami i włosami. Jeśli chorujemy na inne schorzenia, których objawy pojawiają się na skórze – to również jest jego „działka”. Aby zostać dermatologiem należy ukończyć studia medyczne i staż, a następnie przystąpić do specjalizacji z dermatologii i wenerologii, co daje dodatkowe 5 lat nauki.
Jakie choroby leczy dermatolog?
Dermatolog ma bardzo szeroki zakres chorób, którymi się zajmuje. Do tych, którymi zajmuje się najczęściej można zaliczyć:
- łuszczycę,
- atopowe zapalenie skóry,
- trądzik,
- choroby pasożytnicze skóry np. świerzb,
- grzybicę skóry,
- nowotwory skóry,
- choroby bakteryjne skóry.
Chorób, którymi zajmuje się dermatolog, jest oczywiście znacznie więcej – z pewnością podczas konsultacji, odpowiednich badaniach i wywiadu lekarza, zostanie postawiona nam odpowiednia diagnoza.
Kiedy zgłosić się do dermatologa?
Wiele osób zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment na umówienie konsultacji u dermatologa. Powinno mieć to miejsce, jeśli mamy tzw. pieprzyki o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach; kiedy często się opalamy; gdy w naszej rodzinie występowały nowotwory skóry lub gdy doświadczamy nieprzyjemnych objawów np. pokrzywki, swędzenia i nasze problemy skórne możemy zauważyć gołym okiem i stają się one dla nas niekomfortowe. Zaniepokoić szczególnie powinny nas wszelkiego rodzaju zmiany, plamy, pęcherze, guzki czy owrzodzenia. Nie warto czekać – im szybsza diagnoza, tym lepiej.
Wizyta online u dermatologa – kiedy warto się zapisać?
Nie ze wszystkim musimy zapisywać się do lekarza stacjonarnie. Wiele konsultacji odbywa się online – podczas teleporady możemy opisać nasze objawy, których doświadczamy, a wtedy lekarz może od razu skierować nas na niezbędne badania. Często konsultacje dotyczące np. słabej kondycji włosów czy paznokci, prowadzone są właśnie w takiej formie. Taka konsultacja jest niejednokrotnie dostępna dużo szybciej niż klasyczna wizyta u lekarza.
Jakie badania wykonuje dermatolog?
Lekarz, aby postawić odpowiednią diagnozę, musi wykonać często szereg różnych badań. Do najczęściej wykonywanych zalicza się m.in:
- biopsję skóry,
- testy alergiczne,
- badania stężenia hormonów,
- wymaz ze zmian skórnych,
- badania mikrobiologiczne.
Często dermatolog współpracuje ściśle z innymi lekarzami np. alergologami, endokrynologami czy onkologami – szczególnie, kiedy diagnozują taką chorobę jak czerniak.
Jak leczyć choroby skóry, paznokci i włosów?
W zależności od tego, jaką diagnozę postawi nam lekarz, decyduje się na rodzaj leczenia. Do najczęściej stosowanych zalicza się:
- farmakoterapia, czyli leczenie za pomocą leków doustnych, kremów czy maści,
- chirurgiczne usuwanie podejrzanych znamion tzw. pieprzyków,
- kriochirurgia, czyli niszczenie chorych tkanek za pomocą zamrożenia,
- fototerapia, czyli leczenie za pomocą światła o różnym natężeniu i barwie.
Zazwyczaj to najbardziej skuteczne (w zależności od problemu) sposoby leczenia, na które decyduje się dermatolog.
E-recepta od dermatologa
Jeśli jesteście w trakcie leczenia i potrzebujecie przedłużenia swojej recepty – możecie zrobić to przez internet, korzystając z e-recepty. To sprawia, że nie musimy umawiać się do lekarza i czekać kilka dni na wizytę, ale niemalże od ręki możemy załatwić lek, który jest nam potrzebny do kontynuacji leczenia. Lekarz indywidualnie rozpatrzy każde zgłoszenie po lek, a następnie wystawi receptę, którą realizujemy w aptece w taki sposób, jak każdą inną.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.