- Strona główna
- Lekarze
- Dermatolog
Dermatolog teleporada
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Dermatolog
Dermatolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób skórnych. Jego domeną jest właśnie skóra. Wszystkie problemy, które odczuwamy, a związane są z tym obszarem naszego ciała – powinniśmy zgłosić się po pomoc do tego specjalisty. Ale to nie jedyny obszar specjalizacji lekarza-dermatologa. Leczy on także problemy z paznokciami i włosami. Warto lepiej poznać zakres działania dermatologa, aby wiedzieć, kiedy warto udać się do niego po pomoc.
Kim jest dermatolog?
Dermatolog, jak już wspomnieliśmy, jest lekarzem, który zajmuje się problemami ze skórą, paznokciami i włosami. Jeśli chorujemy na inne schorzenia, których objawy pojawiają się na skórze – to również jest jego „działka”. Aby zostać dermatologiem należy ukończyć studia medyczne i staż, a następnie przystąpić do specjalizacji z dermatologii i wenerologii, co daje dodatkowe 5 lat nauki.
Jakie choroby leczy dermatolog?
Dermatolog ma bardzo szeroki zakres chorób, którymi się zajmuje. Do tych, którymi zajmuje się najczęściej można zaliczyć:
- łuszczycę,
- atopowe zapalenie skóry,
- trądzik,
- choroby pasożytnicze skóry np. świerzb,
- grzybicę skóry,
- nowotwory skóry,
- choroby bakteryjne skóry.
Chorób, którymi zajmuje się dermatolog, jest oczywiście znacznie więcej – z pewnością podczas konsultacji, odpowiednich badaniach i wywiadu lekarza, zostanie postawiona nam odpowiednia diagnoza.
Kiedy zgłosić się do dermatologa?
Wiele osób zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment na umówienie konsultacji u dermatologa. Powinno mieć to miejsce, jeśli mamy tzw. pieprzyki o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach; kiedy często się opalamy; gdy w naszej rodzinie występowały nowotwory skóry lub gdy doświadczamy nieprzyjemnych objawów np. pokrzywki, swędzenia i nasze problemy skórne możemy zauważyć gołym okiem i stają się one dla nas niekomfortowe. Zaniepokoić szczególnie powinny nas wszelkiego rodzaju zmiany, plamy, pęcherze, guzki czy owrzodzenia. Nie warto czekać – im szybsza diagnoza, tym lepiej.
Wizyta online u dermatologa – kiedy warto się zapisać?
Nie ze wszystkim musimy zapisywać się do lekarza stacjonarnie. Wiele konsultacji odbywa się online – podczas teleporady możemy opisać nasze objawy, których doświadczamy, a wtedy lekarz może od razu skierować nas na niezbędne badania. Często konsultacje dotyczące np. słabej kondycji włosów czy paznokci, prowadzone są właśnie w takiej formie. Taka konsultacja jest niejednokrotnie dostępna dużo szybciej niż klasyczna wizyta u lekarza.
Jakie badania wykonuje dermatolog?
Lekarz, aby postawić odpowiednią diagnozę, musi wykonać często szereg różnych badań. Do najczęściej wykonywanych zalicza się m.in:
- biopsję skóry,
- testy alergiczne,
- badania stężenia hormonów,
- wymaz ze zmian skórnych,
- badania mikrobiologiczne.
Często dermatolog współpracuje ściśle z innymi lekarzami np. alergologami, endokrynologami czy onkologami – szczególnie, kiedy diagnozują taką chorobę jak czerniak.
Jak leczyć choroby skóry, paznokci i włosów?
W zależności od tego, jaką diagnozę postawi nam lekarz, decyduje się na rodzaj leczenia. Do najczęściej stosowanych zalicza się:
- farmakoterapia, czyli leczenie za pomocą leków doustnych, kremów czy maści,
- chirurgiczne usuwanie podejrzanych znamion tzw. pieprzyków,
- kriochirurgia, czyli niszczenie chorych tkanek za pomocą zamrożenia,
- fototerapia, czyli leczenie za pomocą światła o różnym natężeniu i barwie.
Zazwyczaj to najbardziej skuteczne (w zależności od problemu) sposoby leczenia, na które decyduje się dermatolog.
E-recepta od dermatologa
Jeśli jesteście w trakcie leczenia i potrzebujecie przedłużenia swojej recepty – możecie zrobić to przez internet, korzystając z e-recepty. To sprawia, że nie musimy umawiać się do lekarza i czekać kilka dni na wizytę, ale niemalże od ręki możemy załatwić lek, który jest nam potrzebny do kontynuacji leczenia. Lekarz indywidualnie rozpatrzy każde zgłoszenie po lek, a następnie wystawi receptę, którą realizujemy w aptece w taki sposób, jak każdą inną.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.