SIBO. Przyczyny, objawy i leczenie

przez redakcja HaloMed

02.11.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Bakterie, które się tam gromadzą, powodują wzdęcia, bóle brzucha, uczucie pełności, biegunkę oraz utratę masy ciała. SIBO często przypomina inne choroby układu pokarmowego, co czasami utrudnia prawidłowe rozpoznanie. Bardzo ważne jest zdiagnozowanie SIBO, ponieważ nieleczone może doprowadzić do naprawdę poważnych powikłań. Czym dokładnie jest SIBO, a także w jaki sposób można je wyleczyć? 

Czym jest zespół SIBO? 

SIBO (z ang. Small intestinal bacterial overgrowth) to stan, w którym w jelicie cienkim gromadzi się nadmierna ilość bakterii. Zwykle bytują one w okrężnicy (czyli części jelita grubego). Nie są one niebezpieczne, jeśli występują w odpowiednim odcinku przewodu pokarmowego – w innym miejscu są szkodliwe. 

Przyczyny występowania SIBO 

Zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego to bardzo powszechny problem. Ryzyko wystąpienia SIBO zwiększają: 

1.    Zaburzenia czynnościowe i motoryczne przewodu pokarmowego
2.    Urazy jelita cienkiego
3.    Przetoka między dwoma odcinkami jelita 
4.    Choroba Leśniowskiego-Crohna
5.    Cukrzyca 
6.    Uchyłkowatość jelita cienkiego 

Nawet, jeśli nie wystąpił żaden z wymienionych wyżej czynników – może okazać się, że chorujemy na SIBO. Nawet starzenie się wpływa na ryzyko pojawienia się problemu.

Czasami SIBO pojawia się przy innych chorobach na przykład przy:

1.    Chorobie refluksowej przełyku 
2.    Zespole jelita drażliwego 
3.    Celiakii 

Objawy SIBO 

Bardzo często jednoznacznie zauważyć u siebie objawy SIBO. Są one bardzo podobne do zwykłych problemów żołądkowo-jelitowych. Typowe objawy SIBO to:

1.    Wzdęcia
2.    Gazy
3.    Bóle brzucha
4.    Zaparcia 
5.    Biegunki 
6.    Mdłości
7.    Utrata masy ciała 
8.    Zmęczenie
9.    Powiększenie obwodu brzucha

SIBO może także prowadzić do depresji. Mogą rozwinąć się również poważne problemy zdrowotne np. osteoporoza czy anemia, jeśli SIBO nie jest zdiagnozowane i odpowiednio leczone. 

Jak diagnozować SIBO? 

Najczęściej, aby zdiagnozować SIBO, lekarz może zlecić zrobienie wodorowego testu oddechowego. To bardzo szybka i nieinwazyjna metoda diagnozowania SIBO, która polega na wypiciu roztworu, a później poddaniu się analizie oddechu. Lekarz może jednak zalecić również badanie treści pobranej z jelita cienkiego czy wykonać próbę antybiotykową. 

SIBO – leczenie 

Leczenie SIBO to przede mnie wszystkim odpowiednia suplementacja, a także podanie antybiotyków (np. Xifaxan). Warto jednak pamiętać o tym, że każdy pacjent jest inny, więc może potrzebować zupełnie innych sposobów leczenia. Chociaż diety nie wyleczą SIBO – z pewnością złagodzą objawy. Polecane jest m.in. stosowanie diety FODMAP, która polega na ograniczeniu substancji, których organizm nie jest w stanie rozłożyć, a którymi to żywią się bakterie. Ograniczenie pewnych grup produktów może pomóc zmniejszyć m.in. biegunki czy gazy. Decyzję o przejściu na taką dietę powinno się jednak skonsultować z lekarzem oraz dietetykiem. 

Nieleczenie SIBO – jakie mogą być konsekwencje? 

SIBO, które pozostanie nieleczone, może spowodować szereg poważnych problemów: 

1.    Niedobór witamin 
2.    Słabe wchłanianie tłuszczów, węglowodanów i białek 
3.    Osteoporoza 

Dlatego tak ważne jest znalezienie przyczyny swojego złego samopoczucia, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Mariia Pyrin

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą