Angina. Objawy, przyczyny, leczenie. Domowe sposoby na anginę

przez redakcja HaloMed

07.11.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Angina jest dolegliwością, która charakteryzuje się mocnym bólem gardła, co związane jest z zapaleniem migdałków podniebiennych. Choroba wywoływana jest najczęściej bakteriami. Ból gardła to zaledwie jeden z wielu objawów, jakich chory doświadcza podczas chorowania na anginę. Warto wiedzieć o niej więcej – nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że istnieją dwa rodzaje anginy. 

Czym jest angina? 

Angina jest chorobą zakaźną. Chorobę wywołują paciorkowce lub gronkowce i dwoinki zapalenia płuc. Choroba zaczyna się ostrym, dokuczliwym bólem gardła, któremu towarzyszy problem z przełykaniem. Bardzo często towarzyszy temu podwyższona temperatura ciała, dreszcze, ból głowy i ogólne osłabienie. Anginą można zarazić się drogą kropelkową, dlatego należy uważać, jeśli kontaktujemy się z kimś, u kogo stwierdzono anginę. Występują dwa rodzaje anginy: angina wirusowa oraz angina bakteryjna. 

1.    Angina wirusowa – powstaje na skutek zakażenia górnych dróg oddechowych, za pomocą wirusa. Wywołuje problemy z przełykaniem, podwyższoną temperaturę ciała oraz osłabienie. Przekrwienie błony śluzowej gardła jest najpopularniejszym i najczęściej występującym objawem anginy wirusowej. Często pojawia się wraz z katarem i zapaleniem krtani, dlatego czasami trudniej ją zdiagnozować. 
2.    Angina bakteryjna – ponad 30% zakażeń migdałków to właśnie zakażenie bakteryjne. Gardło jest mocno przekrwione, pojawia się wysoka gorączka i w przeciwieństwie do anginy wirusowej nie pojawia się katar ani chrypka. 

Objawy anginy 

Do najczęściej występujących, ogólnych, objawów anginy można zaliczyć: 

1.    Bóle głowy
2.    Wysoka temperatura 
3.    Katar
4.    Kaszel 
5.    Ból gardła 
6.    Problemy z przełykaniem 
7.    Powiększone węzły chłonne szyi 
8.    Chrypka 
9.    Niekiedy utratę głosu
10.    Ból ucha 
11.    Brak apetytu
12.    Przykry zapach z ust 
13.    Nalot na migdałkach np. biały lub żółty 

Leczenie anginy 

Jeśli zauważamy u siebie niepokojące objawy – powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na wymaz z jamy ustnej. Nie zawsze jest to jednak potrzebne, bo czasami anginę widać „na pierwszy rzut oka”. Jeśli jednak w teście okaże się, że mamy anginę – konieczne będzie zaordynowanie na leczenia (które może się różnić w zależności od rodzaju anginy). Zazwyczaj jednak wszystko opiera się na leczeniu antybiotykami, aby całkowicie wyleczyć problem. Antybiotyk powinien być przyjmowany dokładnie tyle, ile zaleca lekarz, aby z całą pewnością wyeliminować wszelkie bakterie i wirusy, które wywołały chorobę. 

Warto również zadbać o siebie samodzielnie – duży wypoczywać, pić zimne napoje, stosować płukanie gardła oraz nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których się znajdujemy. Odpoczynek w przypadku jakiejkolwiek choroby jest czynnikiem niezwykle ważnym i nie warto o nim zapominać. 

Powikłania po nieleczonej anginie 

Jeśli zignorujemy problem, przerwiemy przyjmowanie antybiotyku wcześniej niż zalecono – możemy doczekać się komplikacji w postaci powikłań. Do najczęstszych powikłań zalicza się między innymi ropień pozamigdałkowy oraz okołomigdałkowy, a także zapalenie nerek i gorączkę reumatyczną. Dlatego tak istotne jest stosowanie się do zaleceń od lekarza. 

Czy wycięcie migdałków zapobiega anginie? 

Jeśli problem anginy jest problemem nawracającym i zdarza się nam bardzo często – może okazać się, że istnieje wskazanie do usunięcia migdałków. Zazwyczaj zabieg jest przeprowadzany za pomocą skalpela, ale obecnie istnieje wiele innych metod, które mogą pomóc z tym problemem np. migdałki mogą zostać usunięte laserowo. Rodzaj zabiegu jest jednak ustalany podczas konsultacji z lekarzem (laryngolog). Wycięcie migdałków to zabieg, który zwykle trwa do godziny i skupia się na znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj pacjent potrzebuje od 7 do 10 dni, aby wrócić do pełni zdrowia. W okresie rekonwalescencji ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów i odpoczynek. 
 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Julia Lisowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą