Ospa. Objawy i przyczyny. Jak leczyć ospę?

przez redakcja HaloMed

09.11.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Ospa wietrzna to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Dodatek „wietrzna” oznacza łatwość, z jaką można przenosić chorobę z jednej na drugą osobę. Najczęściej z ospą wietrzną można spotkać się zimą albo wiosną – uznaje się to za okresy, kiedy występuje ona najczęściej. Na ospę mogą chorować również dorośli, ale jest to znacznie rzadziej spotykane niż u dzieci. Co ciekawe – to dorośli gorzej znoszą ospę niż dzieci. Zobaczcie najważniejsze informacje o ospie wietrznej u dzieci. 

Czym jest ospa wietrzna? 

Ospa wietrzna to choroba zakaźna, która jest przenoszona przez wirus Varicella Zoster Virus. Jest bardzo łatwa do przeniesienia, najczęściej drogą kropelkową. Czasami nazywana „wiatrówką”, ze względu na łatwość transmisji – może być przeniesiona nawet wiatrem, na odległość do kilkudziesięciu metrów. W Polsce, rocznie, choruje około 140 tysięcy osób, z czego większość to dzieci do 9 roku życia. Zazwyczaj choroba u dzieci ma łagodny przebieg – zdecydowanie gorzej znoszą ją dorośli. Charakterystyczne dla ospy są zmiany skórne w postaci krostek i pęcherzyków na całym ciele. Chociaż na ospę można zachorować tylko raz – wirus pozostaje w organizmie do końca życia i może się uaktywnić w postaci półpaśca. 

Objawy ospy wietrznej u dziecka 

Do najczęściej obserwowanych objawów zalicza się: 

1.    Typową dla ospy, swędzącą wysypkę 
2.    Gorączkę 
3.    Brak apetytu
4.    Bóle mięśni
5.    Ogólne osłabienie 

Zdecydowanie jednak spośród tych wszystkich objawów charakterystycznym pozostają zmiany skórne, które są czerwonymi, swędzącymi plamkami. Po jakimś czasie przekształcają się w pęcherzyki, a następnie przysychają i robią się z nich strupy. 

Ile trwa ospa? 

Ospa jest chorobą, która trwa do maksymalnie trzech tygodni. Zwykle od 14 do 17 dni trwa okres wylęgania się ospy wietrznej. Zarazić można się już na dwa dni przed wystąpieniem wysypki i do momentu, kiedy pęcherzyki nie przekształcą się w strupy – nadal istnieje ryzyko zarażenia. 

Leczenie ospy 

W przypadku, kiedy obserwujemy u dziecka zakażenie ospą – należy zgłosić się do lekarza, który oceni, czy pacjent nie jest narażony na trudniejszy przebieg ospy, a następnie zaordynuje odpowiednie leczenie. Skórę, która pokryta jest krostkami, należy utrzymywać w odpowiedniej higienie. W przypadku bardzo dokuczliwego świądu, lekarz może polecić coś, czym warto smarować zmiany skórne. Warto również stosować paracetamol, który działa przeciwgorączkowo. 

Powikłania po ospie 

Chociaż zazwyczaj ospa ma łagodny przebieg, może się zdarzyć, że powikłania będą bardzo ciężkie. Może dojść m.in. do zapalenia płuc albo do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego, co objawia się np. zapaleniem móżdżku. 
Na bardzo ciężki przebieg ospy są narażone dzieci poniżej 1. roku życia, osoby dorosłe, pacjenci leczący się z powodu chorób hematologicznych albo nowotworowych, pacjenci z zaburzeniami odporności lub atopowym zapaleniem skóry. Szczególnie niebezpieczne jest zachorowanie na ospę w trakcie ciąży. 

Szczepienie na ospę 

Przeciw ospie, na polskim rynku, jest dostępna szczepionka. Nie znajduje się ona w obowiązkowym kalendarzu szczepień, ale zdecydowanie warto rozważyć zaszczepienie dziecka przeciwko ospie – może to spowodować zdecydowanie łagodniejsze zachorowanie w przypadku wystąpienia zakażenia. Tak naprawdę szczepienie jest też jedynym z najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania ospie. 
Co istotne – szczepienie zaleca się nie tylko dzieciom, ale również każdej innej osobie, która do tej pory nie chorowała na ospę. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Ilona Walicka

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą