Wdowi garb. Jak powstaje? Leczenie wdowiego garba

przez redakcja HaloMed

09.11.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Wdowi garb to narośl, która występuje przy połączeniu odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. To przeciążenie mięśni sprawia, że dochodzi do zgrubienia tkanki tłuszczowej – wtedy górna część pleców wydaje się być zaokrąglona lub, po prostu, permanentnie zgarbiona. Warto dowiedzieć się więcej o „wdowim garbie” i tym, w jaki sposób go leczyć – wygląda bowiem nieestetycznie i, jak każde przeciążenie określonego odcinka kręgosłupa, może niekiedy boleć (chociaż wdowi garb sam w sobie nie jest bolesny). 

Czym jest wdowi garb? 

„Wdowi garb” to nazwa potoczna, a nie oficjalna, tego problemu. Nazwa wzięła się od charakterystycznej postawy ciała, która normalnie pojawia się w trudnych momentach życia (zgarbiona postawa). Jak wspomnieliśmy wcześniej – to narośl, która występuje przy połączeniu dwóch odcinkach kręgosłupa: odcinka szyjnego i piersiowego. Wszystko to przez przeciążenie mięśni. Przyczyn powstawania wdowiego garbu jest wiele – najczęściej jednak jest wypadkową długotrwałego przyjmowania nieodpowiedniej pozycji np. podczas pracy przy komputerze. 

Przyczyny powstawania wdowiego garbu

Do najczęstszych przyczyn powstawania wdowiego garbu zalicza się: 

1.    Nieprawidłowa postawa ciała, przyjmowana przez dłuższy czas np. podczas korzystania z telefonu albo komputera 
2.    Brak aktywności fizycznej – to z kolei może prowadzić do otyłości, spadku elastyczności mięśni, a to z kolei prowadzi do sztywnienia tkanki, co sprawia, że zaczynamy przyjmować niewłaściwą postawę ciała 
3.    Osteoporoza, czyli mikrozłamania trzonów kręgów, które przy zrastaniu się powodują zgrubienie w okolicy karku
4.    Długotrwały stres
5.    Duży biust oraz źle dobrany biustonosz 
6.    Inne problemy medyczne np. hiperkifoza czy choroba Scheuermanna 

Objawy wdowiego garbu 

Sam w sobie wdowi garb nie boli. Jednak osłabienie mięśni i nieprawidłowa postawa może prowadzić do sporadycznych bólach w tej okolicy kręgosłupa. Zaawansowana postać choroby może jednak prowadzić do szeregu różnych innych dolegliwości, takich jak: 

1.    Szumy uszne 
2.    Ograniczona ruchomość odcinka szyjnego
3.    Mrowienie i drętwienie rąk 
4.    Zawroty głowy 
5.    Bruksizm
6.    Problemy z koncentracją

Jak widać – objawy te mogą być dosyć uciążliwe i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. 

Jak pozbyć się wdowiego garbu? 

Aby pozbyć się wdowiego garbu – należy wprowadzić odpowiednie ćwiczenia fizyczne, a najlepiej udać się na konsultację z rehabilitantem i fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia do naszego problemu. Jeśli powodem, przez który mamy wdowi garb, jest przewlekły stres – należy udać się do psychologa. W przypadku, kiedy inna choroba jest powodem występowania wdowiego garbu to konieczne będzie zajęcie się nią i wyleczenie jej. 

Ćwiczenia na wdowi garb

Głównym czynnikiem, jakim powinniśmy się zająć, jeśli chcemy wyleczyć wdowi garb, powinno być nauczenie się przyjmowania odpowiedniej postawy ciała. Przede wszystkim powinniśmy również pracować nad odcinkiem szyjnym i piersiowym kręgosłupa, dbając o ich ruchomość. Kolejnym etapem jest praca nad wzmocnieniem mięśni – nie warto ograniczać się tylko do poszczególnych odcinków, ale zadbać, aby wszystkie mięśnie były odpowiednio zaopiekowane (to na pewno wyjdzie nam na zdrowie!). Najistotniejsza jest jednak regularność i praca własna – pacjent powinien dużo ćwiczyć w domu, aby wszystkie dobrane przez lekarza ćwiczenia dawały efekt. 
Warto zadbać o odpowiednią poduszkę do spania, która pozwoli nam na odciążenie odcinków kręgosłupa. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą