Laryngolog teleporada

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Laryngolog

Laryngolog to lekarz, który zajmuje się chorobami głowy i szyi. Laryngolog jest potoczną nazwą na specjalistę z zakresu otorynolaryngologii. Można go również nazywać otolaryngologiem, ponieważ ich zakres działania jest bardzo zbliżony. Warto wiedzieć, jakie choroby leczy laryngolog, a także kiedy powinniśmy się do niego zgłosić, aby jak najszybciej zająć się ewentualnymi schorzeniami. 
 

Kim jest laryngolog?

Laryngolog, jak wspomnieliśmy, zajmuje się chorobami głowy i szyi. W nieco szerszym rozumieniu: leczy choroby jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych oraz uszu. Wszystkie urazy, infekcje, zaburzenia równowagi czy słuchu to jest właśnie jego zakres działania. Jego zadaniami są nie tylko diagnoza i leczenie, ale również profilaktyka, która dotyczy odpowiedniej higieny ucha. 

Kiedy udać się do laryngologa?

Do laryngologa powinniśmy udać się niezwłocznie, jeśli występują takie czynniki jak: 
1.    ból i wyciek z ucha,
2.    szumy uszne, 
3.    problemy z mówieniem, 
4.    chrypka, 
5.    zaburzenia węchu i smaku, 
6.    bóle i zawroty głowy, 
7.    upośledzenie słuchu, 
8.    chrapanie. 
Każdy anormalny objaw, który nas martwi, może być skonsultowany z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że do lekarza laryngologa na NFZ, niezbędne jest skierowanie. Dlatego zawsze można skorzystać z telewizyty i poprosić o wystawienie skierowania, aby przyspieszyć proces – szczególnie, jeśli coś jest dla nas powodem do niepokoju. 

Jakie badania może zlecić laryngolog?

Przede wszystkim podczas wizyty laryngolog zbiera wywiad, który dotyczy wszelkich dolegliwości, z jakimi przychodzi do niego pacjent. Następnie na tej podstawie może wykonać lub zlecić następujące badania:
1.    badanie dotykowe węzłów chłonnych i ślinianek, 
2.    badanie nosa np. endoskopowe czy palpacyjne,
3.    badanie uszu, 
4.    badania obrazowe, 
5.    fiberoskopia,
6.    badanie krtani i nosogardłą za pomocą lusterka,
7.    badanie wzrokowe jamy ustnej, migdałków czy gardła. 
W zależności od tego, z czym dokładnie przychodzi pacjent, laryngolog wypisze skierowania na odpowiednie badania. 

Wizyta online u laryngologa

Jeśli chcecie pilnie skonsultować swoje wyniki badań, objawy, uzyskać receptę albo skierowanie na niezbędne badania, a nie chcecie stać w kolejce do lekarza – możecie skorzystać z telewizyty, która dostępna jest na stronie tutaj. To znaczne ułatwienie i spora oszczędność czasu i środków. Telewizyta odbywa się zazwyczaj w formie wideokonferencji lub rozmowy telefonicznej, podczas której lekarz przeprowadza niezbędny wywiad i decyduje, w jaki sposób dalej postąpić z pacjentem.

Jakie choroby leczy laryngolog?

Laryngolog ma bardzo szeroki zakres chorób, którymi się zajmuje. Do najczęściej leczonych można zaliczyć: 
1.    czop woskowinowy, 
2.    stany zapalne uszu, 
3.    urazy mechaniczne uszu, 
4.    polipy nosa,
5.    nieżyt nosa, 
6.    urazy krtani, 
7.    problemy z krtanią, 
8.    angina, 
9.    przerost migdałków, 
10.    zmiany na języku, 
11.    otoskleroza. 
Naturalnie chorób, którymi zajmują się laryngolodzy jest znacznie więcej i każdorazowo pacjent badany jest w taki sposób, aby znaleźć faktyczną przyczynę występowania problemów, a następnie zająć się jej leczeniem. 

W jaki sposób leczy laryngolog? 

Laryngolog może leczyć występujące choroby w różny sposób. Najczęściej jest to leczenie farmakologiczne, ale mogą być konieczne inne zabiegi, które mają za zadanie wyleczyć powstałe problemy. Laryngolodzy sięgają więc po takie metody jak: 
1.    płukanie zatok, 
2.    płukanie uszu, 
3.    kryptoliza, czyli usuwanie kamieni migdałkowych, 
4.    zmiana stylu życia, 
5.    operacje. 
Każdy przypadek jest inny, więc różni pacjenci, mimo podobnych dolegliwości, mogą mieć zaordynowane zupełnie inne leczenie. 

E-recepta od laryngologa

Jeśli chcecie kontynuować leczenie, pilnie potrzebujecie recepty, a nie macie możliwości iść stacjonarnie do swojego lekarza – możecie skorzystać z ułsugi e-recepty. Lekarz szybko i sprawnie wypisze receptę, którą można zrealizować w każdej aptece – dokładnie tak, jak robi się to w przypadku klasycznej recepty wypisanej przez lekarza w gabinecie. Już nie trzeba specjalnie zapisywać się do specjalisty, aby wypisał receptę. Wystarczy dostęp do internetu i niemalże po kilkunastu minutach otrzymujemy niezbędne kody do wykupienia e-recepty.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.