Hemoroidy. Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

przez redakcja HaloMed

26.10.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Hemoroidy, czyli inaczej żylaki odbytu albo guzki krwawnicze – to jedna z bardzo częstych chorób, ale dla wielu osób bardzo wstydliwa. Według dostępnych statystyk co drugi Polak chociaż raz chorował na hemoroidy. Czym one właściwie są i jak sobie z nimi radzić? Kiedy powinniśmy zgłosić się z tym problemem do lekarza? Czy to może być sygnał, że w naszym ciele dzieje się coś niepokojącego? 

Czym są hemoroidy? 

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to naturalne struktury odbytu. Uszczelniają one kanał odbytu, ale to ich nieprawidłowe działanie sprawia, że doświadczamy tego, dla wielu wstydliwego, problemu. Dobra informacja jest taka, że z hemoroidami często jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie w domu. Ale nie zawsze. Warto jednak pamiętać, że co drugi Polak chociaż raz spotkał się z tym problemem – nie ma się więc czego wstydzić. 

Rodzaje hemoroidów 

Nie ma jednego rodzaju hemoroidów – wszystko dlatego, że część z nich występuje w odbytnicy, a część poza nią. Rodzaj hemoroidów zależy od tego, gdzie dokładnie rozwinie się cały obrzęk żylny. Dlatego wyróżniamy takie rodzaje hemoroidów jak:

1.    Hemoroidy zewnętrzne – bardzo łatwo wyczuwalne przez chorych. Miejsce, w którym występują, jest spuchniętę i nieco bolesne. W dodatku swędzą i podczas oddawania stolca mogą krwawić.
2.    Hemoroidy wewnętrzne – znajdują się pod błoną śluzową odbytu, która jest nieunerwiona. Sprawia to, że guzki są praktycznie niewyczuwalne. Objawem ich występowania jest jasnoczerwona krew podczas wypróżniania oraz sączenie się wydzieliny śluzowej. 
3.    Wypadnięte hemoroidy – zarówno jedne, jak i drugie hemoroidy mogą wypadać, co oznacza, że rozciągają się i wybrzuszają poza odbyt. Bardzo boli – szczególnie podczas zaparć lub biegunki. Mogą sinieć. Mogą zarówno samoistnie odpaść, jak i zostać wchłonięte do organizmu. Czasami konieczne może być skorzystanie z pomocy lekarza. 

Przyczyny hemoroidów 

Przyczyn, przez które powstaje problem z hemoroidami, jest naprawdę dużo i są niezależne od płci czy wieku. Do najczęściej wymienianych przyczyn zalicza się: 
1.    Siedzący tryb życia
2.    Zła dieta, charakteryzująca się niewielką ilością błonnika
3.    Ciąża – często kobiety w ciąży narażone są na powstawanie hemoroidów
4.    Otyłość 
5.    Stosunek analny 
6.    Zbyt duże napięcie kanału odbytu

Objawy hemoroidów 

Oczywiście objawy hemoroidów są różne w zależności od tego, jaki dokładnie ich rodzaj nas dotyka. Do najczęstszych objawów można zaliczyć jednak: 
1.    Dokuczliwe swędzenie
2.    Podrażnienie śluzówki i sącząca się wydzielina 
3.    Uczucie niepełnego wypróżnienia
4.    Wypadanie guzka 

Jeśli obserwujemy je u siebie – może być konieczna reakcja, aby wspomóc u siebie leczenie tego problemu. 

Rozpoznanie w przypadku hemoroidów 

Choroba hemoroidalna rozwija się bardzo powoli, ale jej objawów raczej nie da się pomylić z niczym innym. Jeśli zauważamy u siebie krwawienie z odbytu to może być znak, że mamy problem z hemoroidami – ale problemem może być też poważniejsza choroba. Dlatego mimo wszystko warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu i uzyskać skierowanie do proktologa, który dokładnie zbada okolice odbytu i orzeknie, czy problemem faktycznie są hemoroidy. 

Leczenie hemoroidów 

Z hemoroidami często można poradzić sobie domowymi sposobami np. poprzez nasiadówki i zimne okłady. Czasami jednak konieczne będą leki na hemoroidy np. maści, czopki czy tabletki. Warto również zastosować u siebie dietę bogatą w błonnik, która może zminimalizować ryzyko powstawania problemu w przyszłości. Warto również wprowadzić do swojego codziennego planu dnia ćwiczenia fizyczne. Dzięki 20-30 minutom regularnej aktywności możemy pomóc w stymulacji czynności jelit – a jest to niezwykle ważne. 

Czasami jednak może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu medycznego usunięcia hemoroidów np. gumkowanie czy skleroterapia. Z całą pewnością lekarz, po zapoznaniu się z problemem pacjenta, będzie wiedział jaką najlepszą decyzję może podjąć w danym przypadku. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Aleksandra Stępniewska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą