- Strona główna
- Blog
- Zapalenie spojówek. Diagnoza, leczenie i objawy
Zapalenie spojówek. Diagnoza, leczenie i objawy
przez redakcja HaloMed
29.09.2023
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Zapalenie spojówek to choroba, którą najczęściej diagnozuje się w gabinecie okulistycznym. Czerwone, przekrwione, bolące oczy. Niezwykle dokuczliwe dla pacjenta, który zgłasza się z problemem. Zapalenie spojówek może mieć różne podłoże i każdy rodzaj zapalenia spojówek może wymagać innego sposobu leczenia. Warto wiedzieć w jaki sposób objawiania się zapalenie spojówek, a także poznać metody leczenia tego problemu.
Czym jest zapalenie spojówek?
Zapalenie spojówek to schorzenie, które ma podłoże infekcyjne oraz nieinfekcyjne. Często jest problemem, które towarzyszy innym schorzeniom związanym z górnymi drogami oddechowymi. Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia spojówek jest czerwone, piekące, niezwykle przekrwione oko. Wyróżnić można kilka rodzajów zapalenia spojówek:
1. wirusowe zapalenie spojówek – bardzo często występujący rodzaj zapalenia spojówek, dla których czynnikiem wywołującym są wirusy, które bardzo łatwo przenoszą się z człowieka na człowieka
2. alergiczne zapalenie spojówek – związane z alergią pacjenta, jest reakcją organizmu na kontakt z alergenem
3. bakteryjne zapalenie spojówek – to najrzadziej diagnozowany rodzaj zapalenia spojówek; diagnozuje się go w zaledwie 5% przypadków.
Przyczyny zapalenia spojówek
Do najczęstszych przyczyn zapalenia spojówek zalicza się:
1. alergie
2. ropne bakterie
3. wirusy
4. kurz
5. chemikalia
6. dym papierosowy
7. promieniowanie
8. zespół suchego oka
Ponieważ błona śluzowa jest bardzo delikatna, a spojówka jest niesamowicie wrażliwa – warto pamiętać o odpowiedniej higienie zanim dotkniemy okolic oka. Jak widać – wiele różnych czynników, na ekspozycję których możemy się nie wystawiać albo minimalizować kontakt z nimi (lub odpowiednio się przed nimi chronić) mogą wywołać zapalenie spojówki.
Objawy zapalenia spojówek
Przy zapaleniu spojówek obserwuje się różne objawy, które wprawiają pacjenta w ogromny dyskomfort. Jednym z najszybciej widocznych problemów jest czerwone/przekrwione oko. Ale to zaledwie jeden z wielu problemów, z jakim muszą się mierzyć osoby, które chorują na zapalenie spojówki. Inne objawy, które odczuwa pacjent to:
1. swędzenie
2. pieczenie
3. uczucie kłucia
4. nadmierne łzawienie
5. grudki
6. niepokojąca wydzielina z oka
7. światłowstręt
Diagnostyka przy zapaleniu spojówek
Ponieważ jest wiele rodzajów zapalenia spojówek, które wywoływane są przez bakterie, wirusy czy alergeny, lekarz będzie musiał przeprowadzić z nami wywiad, a następnie przystąpić do badania, które pozwoli mu na dokładne rozpoznanie schorzenia. W niektórych przypadkach, jeśli niemożliwe będzie jednoznaczne określenie rodzaju zapalenia spojówek, lekarz może zlecić nam badanie bakteriologiczne lub posiew. Okulista może, po wstępnej diagnozie, zapisać nam odpowiednie leki, które będą miały minimalizować dokuczliwe symptomy.
Jak leczyć zapalenie spojówek?
Skoro już wspomnieliśmy o sposobie leczenia – warto wiedzieć w jaki sposób lekarze radzą sobie z zapaleniem spojówek. Sposób leczenia, jak wspomnieliśmy, zależy od czynnika, który spowodował infekcję. W początkowej fazie jednak dostajemy krople, które mają uśmierzyć problemy z okiem. Bakteryjne zapalenie spojówek leczy się z kolei antybiotykami, najczęściej w formie kropli lub tabletek. Jeśli jednak podrażnienie wzięło się z powodu substancji drażniącej – konieczne będzie porządne przemycie oka, aby pozbyć się tego, co wywołało zapalenie spojówek.
Schorzenie to może być przewlekłe, dlatego w takim przypadku warto regularnie odwiedzać lekarza okulistę.
Warto wspomnieć, że każdy przypadek jest inny – dlatego lekarz może zastosować różne rodzaje leczenia. Wszystko tak naprawdę zależy od czynników, które wywołały problem, z którym zgłosiliśmy się do okulisty.
Istotną informacją jest to, że zapaleniem spojówek wywołanym przez bakterie i wirusy, można się zarazić. Dlatego tak ważna jest higiena i zapobieganie wystąpienia zapaleniu spojówek, o czym informujemy poniżej.
Jak zapobiegać powstawaniu zapalenia spojówek?
Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego istnieje szereg zaleceń, których należy przestrzegać, aby zminimalizować możliwość wystąpienia problemu. Zalicza się do nich między innymi:
1. pamiętać o higienie rąk – warto często myć dłonie, szczególnie przed kontaktem z oczami,
2. nie pożyczać od nikogo kosmetyków, szkieł kontaktowych i innych przedmiotów, które używane są w okolicach oka – to prosty sposób na transfer bakterii i wirusów
3. zrezygnować z makijażu oka w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów
4. w okolicach oka używać delikatnych kosmetyków
5. przemywać oko kilka razy dziennie płatkiem bawełnianym
6. w przypadku zapalenia oka – odstawić soczewki i wybierać szkła (jeśli się da – warto zrezygnować również z okularów, aby dać oku odpocząć). Po ustaniu choroby absolutnie nie zakładać soczewek z czasu zapalenia spojówki, bo może to spowodować nawrót problemu
7. zakraplać oczy - szczególnie jeśli pracujemy przy komputerze
8. nie drapać chorego oka – zalecamy jednak minimalizować dotykanie oka na co dzień
9. odpowiednio przechowywać szkła kontaktowe
Dzięki zastosowaniu się do powyższych punktów można znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia u siebie zapalenia spojówki.
Przy współudziale lekarza: Kasper BuczmaŹródła:
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły