Menopauza. Najważniejsze informacje

przez redacja HaloMed

29.09.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Menopauza, czyli inaczej klimakterium, to czas, kiedy organizm dojrzałej kobiety przechodzi z fazy płodności do bezpłodności. Przejściu z tych etapów towarzyszy szereg różnych objawów, które pojawiają się niemalże co miesiąc, niczym miesiączka. To proces, który prędzej czy później zajdzie u każdej kobiety, dlatego nie należy się go objawiać. Warto jednak wiedzieć o nim więcej. 

Czym jest menopauza? 

Menopauza to przejście z etapu reprodukcyjnego do fazy bezpłodności. W okresie menopauzy nie występuje już owulacja, a produkcja estrogenu i progesteronu ustaje. Słowo „menopauza” odnosi się do ostatniej miesiączki, której kobieta doświadcza. „Po menopauzie” jest już kobieta, która nie miała miesiączki przez 12 kolejnych miesięcy. Wiele kobiet przechodzi menopauzę naturalnie pomiędzy 45 a 55 rokiem życia, ale zdarza się, że może ona wystąpić przed 40 rokiem życia. Menopauzę uważa się za wczesną, kiedy występuje między 40 a 45 rokiem życia. 

Pierwsze objawy menopauzy 

Pierwsze objawy związane z menopauzą mogą pojawić się kilka miesięcy, a nawet kilka lat, przed faktyczną menopauzą. Jest to tak zwany „okres przedmenopauzalny”. W tym okresie stopniowo dochodzi do zmian hormonalnych, a miesiączki przestają być regularne. Jakie symptomy mogą być kojarzone z menopauzą? 
1.    uderzenia gorąca
2.    zimne poty 
3.    zaburzenia snu 
4.    wahania nastroju
5.    bóle mięśni i stawów
6.    zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią 
7.    kołatanie serca
8.    suchość skóry
9.    obniżenie libido
10.    nietrzymanie moczu. 

Klimakterium dla wielu kobiet może być etapem, który staje się ciężki psychicznie. Wiele męczących skutków, odkładanie się tkanki tłuszczowej, spowolniony metabolizm, a także wyraźne oznaki starzenia się organizmu mogą spowodować np. rozwój depresji. 

Diagnoza menopauzy 

Ponieważ wystąpienie menopauzy jest naturalnym procesem, który następuje u każdej kobiety, zazwyczaj nie jest konieczne jej diagnozowanie. Zmiany zachodzą stopniowo i przez wiele lat, dlatego nie da się jej przegapić. Ważne jest jednak regularnie odwiedzanie gabinetu ginekologa, który na podstawie objawów będzie w stanie oszacować, czy faktycznie doszło już do przejścia w fazę menopauzy. Można także samodzielnie wykonać test na menopauzę, który wykrywa określone stężenie hormonu FSH, który zwykle jest podwyższony w okresie przekwitania.

Menopauza a zmiana stylu życia 

Przekwitanie może być dla kobiety naprawdę trudnym okresem, z którym warto radzić sobie wszystkimi możliwymi sposobami. Dlatego zmiana stylu życia na tym etapie może okazać się kluczowa. Dlatego właśnie należy pamiętać o:
1.    regularnej aktywności fizycznej
2.    zmianie diety
3.    ograniczeniu stresu 
4.    ćwiczeniach mięśni Kegla 
5.    suplementacji (jeśli tak zaleci lekarz)

Konsultacja z e-receptą