- Strona główna
- Blog
- Jak przyśpieszyć miesiączkę? Dlaczego okres się spóźnia?
Jak przyśpieszyć miesiączkę? Dlaczego okres się spóźnia?
przez redakcja HaloMed
29.09.2023
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Spóźnia ci się okres i podejrzewasz, że jest to spowodowane stresem? Zaplanowałaś wakacje, ale nie chcesz dostać miesiączki w tym terminie, żeby móc się nimi w pełni cieszyć? Powodów, dla których kobiety szukają sposobów na przyspieszenie okresu jest całe mnóstwo. Jeśli jesteś jedną z tych dziewczyn, które potrzebują porady na temat tego w jaki sposób przyspieszyć okres – odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Wszyscy żyjemy w takich czasach, kiedy oddziałuje na nas wiele różnych czynników. Wiele z nich wpływa na miesiączkę u kobiety, niejednokrotnie ją opóźniając. Do najczęstszych przyczyn spóźniającej miesiączki można zaliczyć:
1. stres – długotrwały stres powoduje opóźnianie się, a nawet zanik, miesiączki
2. zbyt niska lub wysoka masa ciała
3. antykoncepcja – niektóre metody całkowicie zatrzymują krwawienie, które wraca zazwyczaj po odstawieniu metody antykoncepcji
4. nadmierny wysiłek fizyczny
5. menopauza
6. choroby endokrynologiczne np. PCOS czy cukrzyca
7. stosowanie niektórych leków
Mimo to – powtarzające się problemy z miesiączkowaniem warto konsultować u lekarza ginekologa.
Przyspieszenie okresu – metody farmakologiczne
Najbardziej skuteczną i wiarygodną metodą kontroli cyklu jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Najbardziej skuteczne są tabletki dwuskładnikowe. Bierze się je 21 dni, a na kolejne 7 dni się je odstawia, aby móc przejść krwawienie. W ten sposób można decydować, kiedy warto odstawić tabletki, aby przesunąć dni krwawienia (nie wolno jednak robić tego drastycznie i powinno być to dokładnie skonsultowane z lekarzem ginekologiem).
Przyspieszenie okresu – metody domowe
Jeśli nie chcecie stosować antykoncepcji hormonalnej możecie spróbować metod domowych, które mogą (ale zdecydowanie nie muszą) pomóc w przyspieszeniu miesiączki. Przede wszystkim do tych sposobów należy zaliczyć:
1. ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe – ciało zmęczone stresem podczas relaksacji ma okazję się rozluźnić i uspokoić, co może spowodować wywołanie miesiączki,
2. seks – hormony, które produkowane są podczas seksu i skurcze macicy, jakich kobieta doświadcza podczas orgazmu, mogą sprawić, że ciało się zrelaksuje i wywołają miesiączkę,
3. ćwiczenia fizyczne – lekkie, ale regularne ćwiczenia fizyczne mogą zredukować stres i przyspieszyć pojawienie się okresu,
4. regulacja masy ciała – ważne jest, aby doprowadzić swoją masę w granice normy, ponieważ zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała masa ciała może powodować problemy z miesiączkowaniem,
5. ciepła kąpiel – zwiększają przepływ krwi, a to może prowadzić do szybszego pojawienia się miesiączki,
6. witamina C – nie jest to metoda, która gwarantuje przyspieszenie miesiączki, bo nie ma żadnych badań, które mogłyby to potwierdzić. Rozszerza jednak naczynia krwionośne, co może doprowadzić do pojawienia się miesiączki. Na pewno jest to metoda, która nie zaszkodzi.
Czy zdrowo jest przyspieszać miesiączkę?
Każdorazowo, przed zastosowaniem jakiegokolwiek sposobu na przyspieszenie miesiączki, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem ginekologiem, w celu np. wykluczenia ciąży czy wykonaniu badań, aby móc wykluczyć wystąpienie jakiejkolwiek choroby. Szczególnie powinniśmy rozważyć pójście do lekarza, jeśli krwawienie:
1. nie występuje dłuższy czas
2. występuje po 50 roku życia
3. pojawia się pomiędzy miesiączkami
4. występuje po stosunku.
Każde odstępstwo od normy w kwestii miesiączkowania powinno być konsultowane z ginekologiem, ponieważ może to być objaw czegoś poważniejszego, co dzieje się w organizmie. I chociaż domowe sposoby np. metody relaksacyjne czy witamina C są stosunkowo bezpieczne, warto zadbać o swoje zdrowie i umówić się na wizytę kontrolną do lekarza. Jedyną wiarygodną metodą przyspieszana okresu jest ostatecznie antykoncepcja hormonalna (ale wiele kobiet nie chce się na nią decydować ze względu na szereg skutków ubocznych).
Szereg domowych ziół i substancji naturalnych, które są przyjmowane w dużych dawkach, mogą doprowadzić do obumarcia płodu – dlatego tak ważne jest, aby każdy zanik miesiączki czy jej opóźnienie sprawdzać u lekarza.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły