Zapalenie pęcherza. Przyczyny, objawy i leczenie

przez redakcja HaloMed

23.08.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Zapalenie pęcherza to dolegliwość, która może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn niezależnie od wieku. To bolesne, ale bardzo powszechne schorzenie, które objawia się wieloma niepokojącymi symptomami. Zakażenie dróg moczowych wymaga odpowiedniego leczenia, w innym przypadku może doprowadzić do bardzo przykrych powikłań, które mogą być niebezpieczne. Jak diagnozuje się zapalenie pęcherza, jakie daje objawy, do jakiego lekarza warto się z tym zgłosić i jak wygląda leczenie? Warto to wszystko wiedzieć, aby zareagować w odpowiednim momencie, kiedy zacznie nam się dziać coś podobnego.

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego? 

To schorzenie, które powstaje w wyniku zakażenia bakteriami. Zazwyczaj wszystkie patogeny, które wywołują stan zapalny błony śluzowej pęcherza moczowego, dostają się przez cewkę moczową. Chociaż chorują na nie zarówno mężczyźni, jak i kobiety to zdecydowanie częściej dotyka to drugą grupę. Wynika to z ich budowy anatomicznej – odległość odbytu do cewki moczowej jest niewielka, a w dodatku cewka moczowa jest dość krótka, więc drobnoustroje wnikają tam znacznie prościej. Również dzieci są bardzo często narażone na wystąpienie zapalenia pęcherza. 

Objawy zapalenia pęcherza 

Jest wiele objawów, które mogą wskazywać na zapalenie pęcherza. Wśród najczęściej występujących symptomów u dorosłych wymienia się: 
1.    ból, pieczenie oraz dyskomfort podczas oddawania moczu, 
2.    parcie na mocz oraz ból występujący w dolnej części brzucha, 
3.    mocz ciemny o zmienionym zapachu, 
4.    częste oddawanie moczu, najczęściej w bardzo małych ilościach, 
5.    stany podgorączkowe i gorączka, 
6.    krwiomocz, 
7.    ból w dolnej części pleców. 
Objawy u dzieci częściowo pokrywają się z tymi, które występują u dorosłych. Nie muszą jednak być identyczne i czasami dochodzą do tego zupełnie odmienne symptomy. U dzieci można więc zaobserwować takie objawy jak: 
1.    częste oddawanie moczu,
2.    ból oraz pieczenie przy oddawaniu moczu, 
3.    parcie na mocz, 
4.    przypadkowe moczenie w ciągu dnia, 
5.    ból w dole brzucha, 
6.    osłabienie, 
7.    zmniejszenie apetytu, 
8.    zmętnienie oraz zmienienie zapachu moczu, 
9.    wymioty. 
Jeśli zaobserwujemy u dziecka, albo u siebie, podobne objawy – powinniśmy zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania i zaordynowania leczenia. 

Przyczyny występowania zapalenia pęcherza

Najczęstszą przyczyną wystąpienia zapalenia pęcherza (potocznie, niemedycznie nazywanego „przeziębieniem pęcherza”) są zakażenia bakteryjne. Obecność drobnoustrojów w drogach moczowych powoduje stan zapalny. Często przyczyną okazują się być:
1.    przeniesione bakterie, głównie Escherichia coli, z okolic odbytu do cewki moczowej, 
2.    stosunek płciowy, 
3.    nieprawidłowa higiena intymna.
Okazuje się, że jest szereg czynników, które mogą zwiększać ryzyko zapalenia pęcherza. Zalicza się do tego m.in. otyłość, cukrzyca, uszkodzenie rdzenia kręgowego, wady anatomiczne układu moczowego, kamica nerkowa lub moczowodowa.

Diagnostyka oraz leczenie zapalenia pęcherza 

Całe szczęście rozpoznanie zapalenia pęcherza moczowego jest dość proste – daje bowiem charakterystyczne objawy. Nie zawsze jest konieczne wykonywanie posiewu moczu, aby ustalić, jakiego rodzaju jest to infekcja. Jeśli jednak leczenie antybiotykami nie działa, takie badanie może okazać się konieczne. Wykonuje się je także, kiedy nie ma pewności, że zapalenie wywołane zostało bakteriami. Wtedy, oprócz badań moczu, może być konieczne nawet wykonanie takich badań jak:
1.    USG układu moczowego
2.    RTG 
3.    tomografia komputerowa ze środkiem cieniującym.
Kiedy postawiono nam już diagnozę – należy zalecić również leczenie. Przeważnie trwa ono do 10 dni. W przypadku nawracających infekcji ten czas może wydłużyć się do 14 dni. Często stosuje się antybiotykoterapię. Lekiem pierwszego wyboru jest najczęściej furazydyna albo sulfametoksazol z trimetoprimem. 
Jeśli potrzebujecie sobie ulżyć w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, możecie sięgnąć po ciepłe okłady. Należy także pić dużo wody i do czasu wyleczenia należy zaprzestać kontaktów seksualnych. 

Zapobieganie zapaleniu pęcherza 

Czasami lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli chcecie zminimalizować ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza powinniście pamiętać o profilaktyce: 
1.    Warto zadbać o zwiększoną ilość wypijanych płynów.
2.    Warto wprowadzić do diety produkty z żurawiny. 
3.    Warto wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w witaminę C.
4.    Wycierać okolice krocza zawsze w kierunku od przodu do tyłu, aby zapobiec przedostawania się bakterii okolic odbytu w okolice ujścia cewki moczowej. 
5.    Należy zadbać o prawidłową higienę.
6.    Należy oddawać mocz niezwłocznie po wystąpieniu potrzeby.
7.    Unikać noszenia ciasnych spodni, a także bielizny ze sztucznego materiału. 
8.    Nie dodawać do kąpieli środków perfumujących i unikać stosowania dezodorantów intymnych.
Czasami profilaktyka to wszystko, co wystarczy zrobić, aby nie było późniejszej potrzeby leczenia zapalenia pęcherza. 

Przy współudziale lekarza: Mikołaj Michalski

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą