- Strona główna
- Blog
- Jak schudnąć? 9 skutecznych sposobów na schudnięcie
Jak schudnąć? 9 skutecznych sposobów na schudnięcie
przez redakcja HaloMed
23.08.2023
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest bardzo ważne nie ze względów estetycznych, ale przede wszystkim jako wielka korzyść dla naszego zdrowia. Osoby, które mają wagę w granicach normy, rzadziej chorują i mają lepsze samopoczucie. Nic więc dziwnego, że wiele osób, które ma nadwagę albo otyłość, chcą zgubić nadprogramowe kilogramy, aby móc poczuć się lepiej. Nie wszyscy jednak wiedzą w jaki sposób się za to zabrać, aby chudnąć zdrowo i z głową. Nadal w Internecie przeważają takie hasła jak „jak szybko schudnąć?” oraz „jak szybko zgubić x kg”. Nie jest jednak sekretem, że aby schudnięcie mogło być procesem udanym – musi zachodzić w odpowiednim tempie. Przy szybkim chudnięciu często czeka efekt jo-jo, a tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych może być efektem na lata. W jaki sposób się odchudzać? Do kogo zgłosić się po pomoc, kiedy chcemy schudnąć 5, 10, 20 kilogramów? Poznajcie kilka najważniejszych zasad. Zanim jednak zabierzecie się za chudnięcie - warto zgłosić się do lekarza internisty, aby wykonać komplet badań.
1. Odpowiednia dieta kluczem do sukcesu
Najważniejszą zasadą odchudzania jest odpowiednia, zdrowa i zbilansowana dieta, która skupia się na kilku najważniejszych punktach:
I. rezygnacja z diety cud – nie ma jednej, cudownej diety, która pomoże w odchudzaniu. Najważniejsze jest dostosowanie do siebie nawyków żywieniowych, które mogą dać wymierne korzyści. Wykluczanie grup produktów, kiedy nie mamy alergii pokarmowej, będzie dla nas na dłuższą metę męczące. Dlatego dieta powinna być dopasowana do nas, a nie my do diety. W innym przypadku szybko zrezygnujemy i wrócimy do dawnych nawyków.
II. dużo błonnika w diecie – niesamowicie ważne jest dostarczanie jak najwięcej błonnika w swojej diecie. Znajduje się on w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych, więc nasz jadłospis powinien być pełen tego, co pozwala na dłuższe uczucie sytości
III. białko w diecie – jest bardzo ważne i pozwala dłużej czuć się najedzonym po posiłku, a to ważne, bo eliminuje ryzyko podjadania
IV. mniej cukru w diecie – odstawienie całkowite cukru wydaje się niemożliwe, ale ograniczenie jest już dobrym krokiem. Warto również zastąpić zwykły cukier jego alternatywą np. ksylitolem lub erytrytolem. Warto pamiętać, że nadmiar cukru może prowadzić do chorób serca oraz cukrzycy
V. zdrowe tłuszcze – nasza dieta powinna być obfita w zdrowe tłuszcze, które znajdziemy np. w niektórych rybach, awokado oraz orzechach. To proste, aby dodać do swojej sałatki nieco orzechów albo rano do kanapki zjeść pół awokado.
VI. nie warto pić kalorii – a kolorowe napoje, słodzone, są ich pełne. To samo tyczy się alkoholu. Szkoda przyswajać dodatkowe, niepotrzebne kalorie w ten sposób.
VII. pij dużo wody – odpowiednie nawodnienie to połowa sukcesu. Często nie chce nam się jeść, ale jesteśmy spragnieni, ale mylimy te dwa sygnały. 2-3 l. wody dziennie mogą zdziałać cuda. Pozwalają też na poczucie sytości.
VIII. ogranicz spożywanie produktów przetworzonych – często są kaloryczne, ale nader wszystko są po prostu niezdrowe. Szkoda zdrowia na „chińskie zupki”, czipsy i inne tego rodzaju produkty.
IX. dużo warzyw i owoców – są zdrowe, pomagają utrzymać sytość, są pełne błonnika. Można je jeść, niemalże, bez ograniczeń (warto jednak uważać na spożywanie owoców, ponieważ niektóre z nich mają dużo cukru i wcale nie są tak mało kaloryczne.
X. wybieraj zdrowe przekąski – jeśli czujesz, że jesteś głodny to warto wybrać dla siebie zdrową przekąskę np. humus z marchewką, garść orzechów, jabłko albo inny owoc, surowe warzywa. Dzięki temu poczujesz sytość, ale nie zjesz mnóstw pustych kalorii np. z batonika.
2. Oblicz swoje zapotrzebowanie
Najważniejszy punkt to obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego. Warto wiedzieć, ile kalorii powinniśmy spożywać, aby schudnąć. Dla każdego będzie to zupełnie inna wartość. Jedne osoby, aby schudnąć będą musiały jeść 2500 kcal, a inne 1800 kcal. Dlatego warto znaleźć w internecie kalkulator zapotrzebowania kalorycznego i obliczyć sobie zapotrzebowanie. Deficyt przy odchudzaniu powinien wynosić max. -500 kcal. W innym przypadku, przy dużym deficycie, możemy liczyć na osłabienie, łamliwość paznokci i problemy ze skórą i włosami. Szkoda naszego zdrowia na głodówki (szczególnie odradzamy!). Warto również pamiętać o tym, że nawet jeśli nie liczymy kalorii to i tak one się liczą. Na początku drogi z odchudzaniem warto wspomóc się aplikacją do liczenia kalorii i podawać tam wszystko, co jemy, aby faktycznie trzymać się swojego deficytu.
3. Aktywność fizyczna
Nic tak nie wspiera diety jak odpowiednia aktywność fizyczna. Warto znaleźć swoje ulubione sposoby na ćwiczenia, aby nie zniechęcić się do tego zbyt szybko. Pływanie? Rower? Ćwiczenia siłowe? Skakanka? Bieganie? Energiczne spacery? Każda aktywność fizyczna będzie miała znaczenie w przypadku odchudzania. Sport ma być dla nas radością, czymś przyjemnym, co będzie nam się chciało robić. Jeśli zacznie być przykrym obowiązkiem, bo będziemy zmuszać się do czegoś, czego nie lubimy – szybko porzucimy ten pomysł. A przecież ma to ogromne korzyści dla zdrowia i bardzo wspomaga odchudzanie.
4. Zwróć się po pomoc
Jeśli masz już za sobą kilka prób odchudzania i wszystkie kończyły się fiaskiem – może po prostu potrzebujesz pomocy specjalisty z zakresu żywienia? Jeśli zauważasz u siebie zaburzenia związane z jedzeniem to warto pomyśleć o wizycie u psychodietetyka. Może po prostu potrzebujesz diety skrojonej pod siebie (szczególnie, jeśli masz jakieś nietolerancje albo alergie pokarmowe)? Warto pomyśleć o wizycie u dietetyka.
Chcesz uprawiać sport, ale nie wiesz jak zacząć? Poszukaj trenera personalnego. Każda z tych osób ma ci pomóc i maksymalnie uprzyjemnić proces, jakim jest redukcja nadprogramowych kilogramów.
Większość wizyt z lekarzami i specjalistami np. dietetykiem, możesz odbyć w formie online. E-wizyta to spora oszczędność czasu!
5. Stawiaj sobie realne cele
Nic tak nie podkopuje zrzucania zbędnych kilogramów jak stawianie sobie kompletnie nierealnych celów. Szybkie chudnięcie w ciągu kilku tygodni? To właśnie nierealny cel. Jeśli chcesz – skorzystaj z metody SMART, która zakłada stawiania przed sobą realnych, mierzalnych, konkretnych i określonych w czasie celów, które faktycznie można osiągnąć. Nic tak nie podkopuje naszej pewności siebie i chęci do odchudzania jak niemożność osiągnięcia postawionych przed sobą celów.
6. Wysypiaj się
Jednym z naprawdę ważnych, ale często pomijanych i niedocenianych, punktów jest właśnie odpowiednia ilość jakościowego snu. Osoby, które śpią od 7 do 9 godzin, są bardziej wypoczęte, a co za tym idzie – nie potrzebują podjadać. Badania wykazały, że u osób, które śpią krótko, zwiększa się poziom greliny czyli hormonu głodu, a zmniejsza poziom leptyny czyli hormonu sytości. Dlatego sen i odpoczynek są tak ważne w kontekście odchudzania.
7. Kontroluj stres
Stres jest przeciwnikiem odchudzania. Równowaga w organizmie jest bardzo ważna, a zbyt wysoki poziom stresu prowadzi do spowolnienia przemiany materii, a tego nie chcemy. Oczywiście łatwo powiedzieć „nie stresuj się”, a trudniej zrobić. Ale warto popracować nad tym, jak kontrolujemy stres. Warto znaleźć sposób na odreagowanie – to mogą być kolorowanki, czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, ale również aktywność fizyczna. Coś, co pozwoli nam poczuć się nieco bardziej zrelaksowanym. Polecamy jednak udać się po pomoc do specjalisty, jeśli stres staje się problemem przewlekłym i uciążliwym.
8. Przebadaj się
Punkt nie mniej ważny, o ile nie najważniejszy – zanim przystąpimy do odchudzania, dobrze jest sprawdzić, czy z naszym organizmem wszystko jest w porządku i nie ma żadnych przeciwwskazań do redukcji. Badania z krwi, okresowe, powinny rozwiać wszelkie wątpliwości. Pamiętajcie, że jest szereg chorób, które mogą znacznie spowolnić odchudzanie i warto o nich wiedzieć wcześniej, aby móc z nimi walczyć przy pomocy lekarza. Skierowanie możecie uzyskać na stronie dzięki usłudze e-skierowanie.
9. Daj sobie spokój z wagą
Warto ważyć się od czasu do czasu, ale tak naprawdę to mierzenie się w strategicznych punktach może dać nam więcej informacji. Jeśli dochodzi np. do rekompozycji, to nasza waga może nawet w ogóle się nie zmieniać a czasami nawet rosnąć. Kobiety, które ważą się w różne dni cyklu, mogą zauważyć naprawdę spore wahania wagi. Dlatego lepiej ważyć się od czasu do czasu i nie uzależniać od tego swojego odchudzania. Centymetr niech będzie lepszym przyjacielem. A i tak największą różnicę da się zauważyć po ubraniach!
I to, o czym warto pamiętać – nie warto się zniechęcać, kiedy wszystko idzie „za wolno”. Wszystko wymaga czasu. W końcu nikt nie przytył z dnia na dzień i z dnia na dzień nie schudnie. Daj sobie czas!
Przy współudziale lekarza: Zbigniew BułatTreści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły