Niepłodność. Czym jest? Czym różni się od bezpłodności

przez redakcja HaloMed

24.07.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Wiele osób terminów „niepłodność” oraz „bezpłodność” używa wręcz zamiennie. Nie jest to jednak jeden i ten sam problem. Niepłodność to zaburzenie, które można odwrócić, w odróżnieniu od wspomnianej bezpłodności. Obecnie niepłodność zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, jako że skala problemu już jest duża, a ciągle rośnie. O występowaniu niepłodności można powiedzieć wtedy, kiedy kobieta przez 12 miesięcy regularnie współżyje w celu zajścia w ciążę, a do zapłodnienia nie dochodzi. Niepłodność może dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny. 

Niepłodność – charakterystyka problemu 

Niepłodność jest sytuacją, w której kobieta odbywająca regularne stosunki przez okres 12 miesięcy, nie zachodzi w ciążę, nie stosując przy tym żadnych metod antykoncepcji. Szacuje się, że około 10-20% partnerów w wieku reprodukcyjnym mierzy się z problemem, jakim jest niepłodność. W Polsce to około miliona osób. W związku z rosnącym problemem z zajściem w ciążę WHO wpisało to zaburzenie na listę chorób cywilizacyjnych. Problemy z płodnością mogą objawiać się w sposób dwojaki: nie tylko jako niemożność zajścia w ciążę, ale również jako problem z utrzymaniem i donoszeniem ciąży. 

Przyczyny niepłodności 

Ponieważ niepłodność może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to powodów niepłodności może być wiele. Niektóre elementy są dla obu płci wspólne: nadużywanie alkoholu, narkotyków czy papierosów może prowadzić do niepłodności, tak samo jak choroby zapalne narządów płciowych czy choroby nowotworowe. Istnieją jednak również przyczyny, które są charakterystyczne dla jednej i konkretnej płci. W przypadku mężczyzn przyczynami niepłodności mogą być: 

1.    Zaburzenia przedjądrowe, czyli np. czynniki środowiskowe czy zaburzenia hormonalne 
2.    Zaburzenia jądrowe – wrodzone, czyli zaburzenia w budowie jąder albo nabyte, takie jak urazy czy niedokrwienie
3.    Zaburzenia zajądrowe – zaburzenia transportu nasienia czy problemy z drożnością nasieniowodów
4.    Zaburzenia seksualne, o których mówimy wtedy, gdy dochodzi do braku wzwodu czy braku wytrysku 

U kobiet to z kolei: 

1.    Zaburzenia jajeczkowania 
2.    Hiperprolaktynemia 
3.    Zespół policystycznych jajników 
4.    Niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa nabyta 
5.    Niewydolność jajników
6.    Wrodzone lub nabyte wady macicy, taki jak np. zespół Ashermana 
7.    Patologie macicy np. mięśniaki czy polipy, a także endometrioza

Wśród przyczyn niepłodności wskazuje się również niepłodność idiopatyczną, czyli taką, która nie jest określona. Oznacza to, że wielu osobom mimo regularnego współżycia nie dochodzi do zapłodnienia, a sama przyczyna pozostaje nieuchwytna. 

Diagnozowanie niepłodności 

Żeby móc cokolwiek zrobić – należy zdiagnozować problem. Diagnozą w takim przypadku zajmuje się wtedy, kiedy:

1.    Kobieta do 35. roku życia, mimo regularnego współżycia przez okres 12 miesięcy, nie zachodzi w ciążę,
2.    Kobieta po 35. roku życia, mimo regularnego współżycia przez okres 6 miesięcy, nie zachodzi w ciążę 
3.    Po 40 roku życia, kiedy lekarz uzna, że konieczne jest przeprowadzenie badań lub znajdzie nieprawidłowości w badaniu fizykalnym. 

Każda diagnostyka powinna być przeprowadzana przez lekarza i obejmować wywiad, ale również wszelkiego rodzaju badania, między innymi badania ginekologiczne, USG, badania laboratoryjne. Jeśli okaże się, że u kobiety wszystko jest poprawnie – konieczne jest wysłanie na badania swojego partnera, u którego powinno sprawdzić się narządy płciowe, a także wykonać badanie nasienia. Równie ważne w ich przypadku jest wykonanie badań genetycznych oraz endokrynologicznych. 

Leczenie niepłodności 

Diagnoza niepłodności dla wielu osób może być bardzo stresująca i nieprzyjemna – szczególnie kiedy komuś zależy na tym, aby w ciążę zajść. Warto jednak mieć na uwadze, że stres również nie sprzyja przy niepłodności. Całe szczęście niepłodność da się odwrócić – chociażby lecząc przyczynę problemu. Ważne jest stymulowanie owulacji, ustabilizować nieprawidłowości hormonalne czy leczenie farmakologiczne. Wszystko tak naprawdę zależy czy problem niepłodności dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzny, tylko jednego z nich i jaka jest dokładna przyczyna problemu. 
Również jedną z metod w przypadku niepłodności, w takich przypadkach jak np. uszkodzenie jajowodów, endometriozy czy jakiegoś innego, poważniejszego problemu, jest metoda in-vitro (IVF), na którą decyduje się coraz więcej par pragnących mieć potomstwo. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Darya Andreichuk

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą