Kamica nerkowa. Co to jest? Przyczyny oraz objawy

przez redakcja HaloMed

23.07.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Kamica nerkowa, inaczej moczowa, to choroba, która może zdarzyć się każdemu. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest ogromny ból, ale dobra wiadomość jest taka, że stosując się do zasad profilaktyki – możemy uniknąć rozwinięcia się tej choroby. Czym dokładnie jest ta choroba i w jaki sposób się objawia, a także kto jest na nią najbardziej narażony? 

Kamica nerkowa – co to jest? 

Kamica nerkowa jest chorobą dróg moczowych, która znacznie częściej atakuje mężczyzn aniżeli kobiety. Jest związana z obecnością kamieni w drogach moczowych. Najczęściej te kamienie formują się w nerkach. Szacuje się, że dotyka ona około 10% ludności. Niektóre z tych kamieni są na tyle małe, że zostają usunięte wraz z moczem bez większego problemu i bez objawów bólowych. Przy dużych kamieniach problem jest znacznie bardziej złożony – przede wszystkim z ich wydaleniem. Wtedy pojawia się tak zwany atak kolki nerkowej, przy którym często potrzebna jest interwencja lekarza. Często to choroba nawracająca. 

Wyróżnia się kilka rodzajów kamicy nerkowej:

1.    Kamica wapniowa – jeden z najczęstszych rodzajów kamicy 
2.    Kamica moczanowa – powstaje z kwasu moczowego oraz jego soli 
3.    Kamica struwitowa – występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, co związane jest z częstszymi infekcjami układu moczowego 
4.    Kamica cystynowa – najrzadziej występująca i pojawia się u osób z wrodzonym defektem metabolicznym. 

Przyczyny kamicy nerkowej 

Kamica nerkowa jest częstą chorobą, która zdarza się najliczniej u mężczyzn w grupie wiekowej od 30 do 50 lat. Najczęściej to nieodpowiednia dieta oraz zbyt małe nawodnienie jest przyczyną, przez którą dochodzi do rozwoju kamicy nerkowej. W niektórych przypadkach, jak w kamicy cystynowej, u podłoża problemu leży wada wrodzona, która polega na upośledzeniu reabsorpcji cystyny z moczu. Nie jest to jednak koniec przyczyn, które mogą prowadzić do kamicy nerkowej. Wyróżnia się również: 

1.    Wady w budowie układu moczowego 
2.    Skłonności dziedziczne 
3.    Przyjmowanie niektórych leków 
4.    Infekcje dróg moczowych 

Również ciąża może podnosić ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej. 

Objawy kamicy nerkowej 

Kamienie nerkowe mogą rozwijać się wiele lat, nie dając żadnych objawów. Trudno jest przewidzieć, w jaki sposób będzie rozwijał się kamień. Kiedy jednak robi się ich dużo albo osiągają spore rozmiary – może wystąpić atak kolki nerkowej. Kolka nerkowa objawia się: 

1.    Silnym bólem w dolnej części pleców, w okolicach lędźwi. Ból może promieniować i często określa się go jako silniejszy, niż ból porodowy. 
2.    Nudności, mdłości oraz wymioty 
3.    Nagłe parcie na mocz 
4.    Częstomocz
5.    Uczucie pieczenia oraz dyskomfortu podczas oddawania moczu 
6.    Obecność krwi w moczu 

W takich sytuacjach bardzo ważna jest reakcja – szybka i zdecydowana, czyli udanie się do lekarza. 

Diagnozowanie kamicy nerkowej

Kamica nerkowa długo nie daje dolegliwości, więc zdiagnozowanie jej polega na wykonaniu USG lub zdjęcia radiologicznego brzucha. Najczęściej jednak badania te wykonuje się w momencie, kiedy pacjenci skarżą się już na pierwsze objawy bólowe. Takie badania pozwalają nie tylko na to, aby potwierdzić wystąpienie kamieni, ale również na określenie ich wielkości i umiejscowienia. Czasami, przed leczeniem, lekarz może zlecić dodatkowe badania takie jak urografia czy tomografia komputerowa brzucha. 
Jeśli dojdzie do rozpoznania kamieni nerkowych – konieczne będzie wykonanie badań krwi i moczu, aby odnaleźć dokładną przyczynę tworzenia się złogów, jeśli takowa istnieje. Być może to nadmiar lub niedobór niektórych substancji doprowadza do takiego stanu i konieczne będzie ich wyrównanie. 

Leczenie kamicy nerkowej 

Metoda leczenia zależy od rodzaju kamicy nerkowej, wielkości i przyczynie. Bezinwazyjne leczenie kamieni dotyczy obecnie jedynie kamieni, które zbudowane są z kwasu moczowego – zazwyczaj rozpuszcza się je lekami i zapobiega się ich powstawaniu w ten sam sposób. Jeśli jednak kamień jest zbyt duży, by możliwe było jego wydalenie samoistnie, konieczne będzie skorzystanie z interwencji urologicznej, a to może skończyć się operacją chirurgiczną. O tym, jak będzie ona wyglądała – zadecyduje lekarz. 

Profilaktyka w kamicy nerkowej 

Aby zapobiec rozwojowi oraz nawrotom choroby – konieczne jest zastosowanie u siebie diety oraz zadbanie o odpowiednie nawodnienie. Dieta ta powinna być w pełni zróżnicowana i być bogata zarówno w owoce, jak i w warzywa. Należy również zmniejszyć spożycie soli. Ważne jest także wypijanie od 2 do 3 litrów wody dziennie. Dobrze jest skonsultować swoją dietę z lekarzem prowadzącym.
Istotne jest także, aby regularnie oddawać mocz.  

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Beata Obrocka

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą