WZW typu C. Co to jest? Objawy oraz przyczyny

przez redakcja HaloMed

24.07.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C, inaczej HCV, to choroba, która jest wywoływana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest jak cichy zabójca – długo nie daje żadnych objawów, aż jest za późno, aby móc coś z tym zrobić. Osoba zakażona może latami żyć z zapaleniem wątroby, nawet nie podejrzewając, że mogłoby być coś nie tak. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może dawać naprawdę poważne powikłania, jeśli nie zostanie zdiagnozowane oraz leczone w odpowiednim momencie. Czym dokładnie jest wirusowe zapalenie wątroby typu C, a także, w jaki sposób może być diagnozowane i leczone? 

WZW typu C – co to jest? 

WZW typu C to skrótowe określenie na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Choroba ta wywoływana jest przez wirusa zapalenia wątroby typu C, którego w skrócie określa się jako HCV. Zalicza się go do wirusów RNA. Cechą, która pozwala mu na rozwijanie się, unikając przy tym układu immunologicznego i jednocześnie doprowadzać do powolnej destrukcji w wątrobie, jest zmienność genetyczna. Dlatego właśnie pozostaje długo niezauważona dla układu odpornościowego człowieka. To również cecha, która zdecydowanie utrudnia utworzenie w stu procentach skutecznej szczepionki. 
W przebiegu WZW C możemy wyróżnić postać ostrą oraz przewlekłą. W ostrym zakażeniu objawów nie ma albo są bardzo delikatne. Inaczej jest w formie przewlekłej, w której objawy są nieco bardziej widoczne. 

Przyczyny zakażenia WZW typu C 

Przyczyną zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C są najczęściej przetoczenie krwi lub produktów krwiopochodnych, a także wszelkie zabiegi medyczne, które przeprowadzone zostały bez zachowania odpowiednich norm np. przy wykorzystaniu niesterylnego sprzętu, a to wszystko połączone z naruszeniem ciągłości powłok ciała. Możliwe jest również zakażenie poprzez kontakty seksualne, ale to w znacznie mniejszym stopniu niż przy HBV. Dawniej do takiego zakażenia bardzo często dochodziło podczas transfuzji krwi, ale obecnie w krajach rozwiniętych taka możliwość jest minimalna, ponieważ dokładnie bada się teraz wszystkich, którzy mają oddawać krew. 
Najczęściej na zarażenie narażeni są pracownicy ochrony zdrowia, osoby z przetoczoną krwią, narkomani, osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych, pacjenci z hemofilią czy osoby, które mają bliski kontakt z zarażonym. 

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C 

Objawy można podzielić na te, które charakterystyczne są dla przewlekłego oraz ostrego WZW C. Dla zakażeń o charakterze ostrym charakterystyczne objawy to między innymi: 

1.    Dolegliwości bólowe brzucha 
2.    Nudności oraz wymioty 
3.    Żółtaczka
4.    Biegunka
5.    Przewlekłe zmęczenie
6.    Uczucie zgagi lub odbijanie 

Jak podkreśliliśmy – rzadko zdarza się jednak tak, żeby te wszystkie objawy były w jakikolwiek sposób widoczne, a jeszcze rzadziej w ogóle dochodzi do ostrego WZW typu C. Znacznie częściej jednak WZW C przyjmuje postać przewlekłą, która swoją obecność manifestuje w bardzo zaawansowanym stadium, kiedy dochodzi już, chociażby, do zaawansowanej marskości wątroby. Często wirusowe zapalenie wątroby typu C daje również objawy, które nie mają nic wspólnego z samą wątrobą. Wtedy u chorego mogą pojawiać się między innymi liszaj płaski, kłębuszkowe zapalenie nerek czy autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. 

Rozpoznanie WZW typu C 

Zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu C można rozpoznawać, wykrywając we krwi przeciwciała przeciwko wirusowi. To stosunkowo tańsze rozwiązanie, po które sięga się częściej niż np. po metodę RT-PCR, która jest metodą drogą i wykorzystywaną w uzasadnionych przypadkach. Bardzo ważne jest także wykonanie badań diagnostycznych, do których zalicza się między innymi biopsję albo inne badania nieinwazyjne, takie jak np. fibroskanning. Jeśli lekarz otrzyma potwierdzenie, że ma do czynienia z zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu C – będzie musiał przystąpić do leczenia. 

Leczenie WZW C 

Obecnie nie ma żadnego leku, który po podaniu tak po prostu leczyłby WZW typu C. W leczeniu stosuje się głównie rybawirynę oraz interferon alfa, które mają za zadanie zatrzymać namnażanie się wirusa, co może przede wszystkim uchronić pacjenta przed pojawieniem się nowotworu czy marskości wątroby. Oprócz tego lekarz przekaże nam szereg bardzo ważnych zaleceń, których należy bezwzględnie przestrzegać. Wyróżnia się wśród nich na przykład całkowite odstawienie alkoholu i innych używek. Jedynym sposobem leczenia w przypadku bardzo zaawansowanych przypadków, gdy występuje marskość wątroby, jest dokonanie przeszczepu wątroby. 

Zapobieganie wirusowemu zapaleniu wątroby typu C 

Przede wszystkim, główną metodą zapobiegania WZW typu C, jest unikanie czynników ryzyka. Oznacza to, że nie należy stosować dożylnych środków odurzających, decydować się na przeprowadzanie zabiegów z użyciem niesterylnych urządzeń oraz unikać ryzykownych kontaktów seksualnych i częstej zmiany partnerów. Co istotne – na WZW C nie ma obecnie żadnej skutecznej szczepionki, jak ma się to w przypadku dwóch pozostałych wirusowych zapaleń wątroby. 
Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy albo pogorszenie jakości życia – nie powinniśmy czekać, tylko od razu zgłosić się do lekarza w celu diagnozy oraz leczenia. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Renata Wróbel

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą