• Strona główna
  • Blog
  • Zmiany w systemie e-recept. Już uzyskasz darmowe leki na prywatnej wizycie u lekarza

Zmiany w systemie e-recept. Już uzyskasz darmowe leki na prywatnej wizycie u lekarza

przez redakcja HaloMed

26.07.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Kolejne zmiany w wystawianiu e-recept – teraz wiele osób może uzyskać receptę na bezpłatne leki nawet podczas prywatnej wizyty, co dotychczas nie miało miejsca. Oprócz tego możliwe będzie wystawienie takiej recepty także przez lekarza w szpitalu, ale również lekarz specjalista w ambulatoryjnej opiece będzie miał opcję wystawienia takiej recepty. Co to dokładnie oznacza i jak będzie to wyglądało? 

Kolejne zmiany w systemie e-recept 

Rząd w III kwartale tego roku planuje, żeby przyjąć zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ma poszerzyć uprawienie do wypisywania recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia oraz wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia lub po ukończeniu 65. roku życia. Co to dokładnie oznacza? To znaczy, że możliwe będzie uzyskanie darmowych leków nawet wtedy, kiedy do lekarza wybieramy się prywatnie. Dotychczas wypisanie leków refundowanych możliwe było jedynie podczas wizyty na NFZ, a już niedługo niektórzy będą mogli takie recepty uzyskać nie tylko w gabinecie lekarza państwowego, ale również prywatnie, a w razie potrzeby – także u lekarza w szpitalu i lekarza specjalisty w ambulatoryjnej opiece. Dotychczasowo receptę refundowaną mogli wystawić lekarz w szpitalu oraz lekarz specjalista w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, ALE mógł zrobić to jedynie w formie elektronicznej. Nadal nie wszyscy mają możliwość korzystać z takiego rozwiązania, a nowe przepisy wskazują, że tacy lekarze będą mogli wystawić w takim przypadku receptę papierową – co szczególnie przydatne jest dla osób po 65. roku życia. 

Projektodawca napisał: 

Problem ten jest podnoszony i zgłaszany Ministerstwu Zdrowia od czasu nowelizacji ww. przepisów na mocy ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, jako ograniczający dostęp do darmowej farmakoterapii oraz różnicujący sytuację prawną osób wykonujących dany zawód medyczny

Od tego momentu nie będzie już potrzeby wpisywania kodów „DZ” (dziecko) oraz „S” (senior), co dotychczas miało miejsce. 

E-recepta – co to jest? 

E-recepta to już dobrze znane rozwiązanie do wystawiania recept na leki i wyroby farmaceutyczne. E-recepta działa tak, jak niegdyś działała recepta tradycyjna, papierowa. Można uzyskać ją bez konieczności wychodzenia z domu – wystarczy zadzwonić do lekarza na teleporadę lub skontaktować się z przychodnią i poprosić o wystawienie recepty na leki, które mamy dodane w swojej karcie pacjenta. 
Nawet dzisiaj możliwe jest nadal wystawienie tradycyjnej recepty papierowej, co jest opcją przysługującą osobom, które nie mają możliwości skorzystać z e-recepty, np. chętnie skorzystają z niej seniorzy, którzy nie mają dostępu do internetu. 

E-recepta jest również w wielu krajach europejskich, co pozwala nam na realizowanie e-recepty transgranicznej, o której więcej można przeczytać tutaj. 

Jak realizować e-receptę? 

Realizacja elektronicznej recepty jest bardzo prosta. Zarówno na maila, jak i na numer telefonu, dostajemy specjalny kod do wykupienia leków. Wystarczy podać w aptece swój numer PESEL, a także kod odbioru przekazany mailem lub SMS-em. Można również zeskanować specjalny kod QR, który dostępny jest na koncie IKP, czyli Internetowego Konta Pacjenta. 
Zasady realizowania recept są takie, że w ciągu trzydziestu dni od otrzymania recepty powinniśmy ją zrealizować lub „otworzyć”, czyli wykupić chociaż jeden lek. Wyjątkiem są np. antybiotyki lub recepty roczne.

Plusy e-recept 

Jest bardzo dużo plusów e-recepty, które są zauważalne zarówno przez lekarzy, farmaceutów jak i pacjentów. Przede wszystkim są to: 

1.    Skrócenie kolejek do lekarza i przyjmowanie faktycznie chorych, którzy tego potrzebują, zamiast prowadzenia tzw. wizyt recepturowych
2.    Brak możliwości zgubienia recepty 
3.    Lepsze planowanie zapasów leków 
4.    Czytelność recepty

Kolejne zmiany w e-receptach są gorąco przyjmowane przez pacjentów oraz lekarzy. Z pewnością jeszcze nie raz przyjdzie nam pisać o kolejnych zmianach, jako że ciągle trwają prace nad usprawnieniem pewnych rozwiązań, a kolejne kraje decydują się do dołączenia programu recept transgranicznych. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą