Białkomocz. Czym jest białkomocz?

przez redakcja HaloMed

18.07.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Kontrolne wykonywanie badań jest niezwykle ważne i powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku i niezwłocznie, jeśli tylko czujemy, że możemy mieć w tym obszarze jakiś problem. Podczas wykonywania analizy laboratoryjnej ocenia się z niego kilka elementów, by móc sprawdzić, w jakich obszarach występują problemy. Szczególnie ważne jest określanie obecności i ilości białka w moczu. Jego obecność może świadczyć o poważniejszych dysfunkcjach w pracy układu moczowego, ale może być również informacją, że w innej części organizmu dochodzi do niepokojących patologii. Co dokładnie określa fakt występowania białka w moczu, a także kiedy i w jakiej ilości powinien on być powodem do niepokoju? 

Czym jest białkomocz? 

Badanie moczu to jedno z podstawowych badań, jakie należy wykonać, aby określić, w jakiej kondycji znajduje się organizm. Podczas analizy składu chemicznego, laborant określa między innymi, czy w moczu występuje białko i jeśli tak – jaka jest jego ilość. Białko w moczu to stan, kiedy w tej wydzielinie dochodzi do pojawienia się białek, co świadczy zazwyczaj o zaburzeniu w pracy układu moczowego lub w różnych innych częściach organizmu. Są różne rodzaje białkomoczu, wśród których wyróżnia się między innymi: 

1.    Białkomocz kłębuszkowy – czyli stan, kiedy białko w moczu pojawia się na skutek przesączania cząsteczek białek w kłębuszkach nerek. 
2.    Białkomocz cewkowy – stan, który wywoływany jest przez zminimalizowanie wchłaniania białek w cewce nefronu. 
3.    Białkomocz przednerkowy – rodzaj białkomoczu, który wywołany jest przenikaniem się białek z osocza do produkowanego przez nerki moczu. 
4.    Białkomocz czynnościowy – rodzaj ten wynika z toczenia się stanu zapalnego organizmu. 
5.    Białkomocz zanerkowy-sekrecyjny – białko powstaje w efekcie zwiększającej się ilości substancji wydzielanej przez cewki. 

Normy białka w moczu 

Szacuje się, że stężenie białka w moczu u osoby zdrowej wynosi mniej niż 150 mg/dobę (przyjmuje się, że średnia wartość to około 50 mg). Niewielka ilość białka jest zupełnie normalna i nie powinniśmy się nią martwić. Zazwyczaj taka wartość nie jest widoczna na badaniach. Jeśli jednak wynik badania ogólnego moczu wskazuje, że białko w moczu istnieje, to jest to moment, w którym powinniśmy skonsultować wyniki z lekarzem, gdyż może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. W przypadku, kiedy wartości te są niewielkie, warto za jakiś czas powtórzyć badania, ponieważ taki stan mógł być wywołany wieloma składowymi – nawet wysokim wysiłkiem fizycznym przed wykonaniem badania. 

Przyczyny występowania białka w moczu 

Przyczyn białkomoczu może być naprawdę wiele, a sposób postępowania z pacjentem po wykryciu tego składnika w badaniu zależy od tego, co dokładnie jest przyczyną takiego stanu. Dlatego też do przyczyn białkomoczu zalicza się między innymi: 

1.    Pierwotne kłębuszkowe zapalenie nerek 
2.    Wtórne kłębuszkowe zapalenie nerek, w przebiegu innych chorób, takich jak:

a. cukrzyca
b. zatrucia 
c. reakcje po lekach
d. choroby autoimmunologiczne 
e. zakrzepica żyły nerkowej
f. niewydolność serca 
g. choroby nowotworowe 
h. amyloidoza

I wiele, wiele innych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niewielkie ilości moczu mogą być spowodowane gorączką, słabszym stanem zdrowia w momencie wykonywania badań, być efektem przyjmowania niektórych leków czy nawet wzmożonym wysiłkiem fizycznym. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych powodów – przeważnie nie ma czym się martwić. 

Leczenie białkomoczu 

To bardzo złożony problem, ponieważ nie da się tak po prostu wyleczyć białka w moczu. Trzeba bowiem znaleźć przyczynę takiego stanu i zająć się jej leczeniem – jeśli jest to możliwe, bo nie każdą przyczynę da się tak łatwo wyleczyć, a niektórych nie da się wcale i można jedynie walczyć z objawami. Warto również ogólnie uważać na siebie – nie pozwalać sobie na nadmierny wysiłek fizyczny, prowadzić zdrowy tryb życia oraz dbać o właściwą masę ciała. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Beata Obrocka

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą