• Strona główna
  • Blog
  • E-recepty transgraniczna w Niemczech. Czy można zrealizować receptę w Niemczech?

E-recepty transgraniczna w Niemczech. Czy można zrealizować receptę w Niemczech?

przez redakcja HaloMed

15.07.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwe wykupienie recepty poza granicami Polski, a dokładniej u naszych niemieckich sąsiadów. Chociaż w Polsce e-recepta ma się dobrze i jest jednym z najlepiej ocenianych rozwiązań elektronicznych w obecnej medycynie, to nie wszyscy są w tak zaawansowanych pracach w tym zakresie. Okazuje się, że chociaż recepta transgraniczna ma się dobrze, to nie wykupimy jej na terenie Niemiec. Dlaczego jest tak, że możemy wykupić swoją receptę w Hiszpanii czy na Litwie, ale nie możemy zrobić tego właśnie w Niemczech? 

E-recepty jako usprawnienie działania 

W 2018 roku, kiedy e-recepty dopiero wchodziły w Polsce, niektórzy pozostawali sceptyczni. Dzisiaj z takiego rozwiązania korzysta się w każdej placówce i to jest właśnie domyślny sposób wystawiania recept (poza wyjątkami, kiedy konieczne jest wystawienie recepty papierowej). Polska jest bardzo zaawansowana, jeśli chodzi o recepty elektroniczne – obecnie pracuje się nad wprowadzeniem kolejnych usprawnień i rozwiązań, które mogłyby pozwolić na jeszcze lepsze korzystanie z tego sposobu na uzyskiwanie leków i wyrobów medycznych. 
Od pewnego czasu jest możliwe również korzystanie z recepty transgranicznej, czyli takiej, która pozwala na zrealizowanie recepty poza granicami kraju. Polacy mogą więc swoje recepty wykupować w kilku krajach Unii Europejskiej np. Finlandii, Chorwacji, Czechach czy Portugalii, ale również w kilku krajach EFTA, takich jak Norwegia, Islandia czy Lichtenstein. Ciągle jednak powraca pytanie – a dlaczego nie w Niemczech, skoro tak wielu Polaków mieszka na granicy kraju? Okazuje się, że Niemcy nie są jeszcze tak zaawansowani, jeśli chodzi o e-receptę, jak się to ma w przypadku Polski. 

E-recepta dopiero od 1 lipca 2023 roku 

W momencie, kiedy u nas e-recepta działała już od prawie pięciu lat, w Niemczech trwały dopiero prace, aby je wprowadzić. Pierwsza e-recepta została tam wystawiona w 2023 roku, a dokładniej 1 lipca. W tamtym momencie szacowało się, że około 80% aptek na terenie kraju będzie mogło realizować taki sposób wystawiania recept. Chociaż mówiło się o nich od dawna, to ich system opieki zdrowotnej jest bardzo opóźniony, jeśli chodzi o cyfryzację, stąd takie długie oczekiwanie we wprowadzaniu zmian. Ponieważ ten sposób wystawiania i realizowania recept u nich jeszcze raczkuje i ma pewne niedociągnięcia, nie mogli na ten moment dołączyć do realizowania recept transgranicznych. 

Z pewnością wielu Polaków czeka na ten dzień, kiedy możliwe będzie korzystanie z takiego rozwiązania również w Niemczech, jako że wielu z nich mieszka na stałe lub graniczy z Niemcami. Zresztą na podobne informacje odnośnie do innych krajów Unii Europejskiej czeka na pewno więcej Polaków – okazuje się, że nadal mało osób wie o recepcie transgranicznej, a jeśli już o niej wiedzą to nie za bardzo z niej korzystają, ponieważ wskazuje się, że nie odpowiadają im kraje, w których mogą to zrobić. Póki co faktycznie niewiele krajów decyduje się na takie rozwiązanie.

E-recepta transgraniczna – jak ją uzyskać i jak z niej skorzystać? 

Obecnie lekarz w Polsce może wystawiać receptę transgraniczną jedynie w formie papierowej, więc uzyskanie jej w formie porady telefonicznej nie jest możliwe. Nadal pacjent musi pojawić się osobiście w gabinecie lekarskim, aby swoje leki móc wykupić poza granicami kraju. Takie samo prawo przysługuje mieszkańcom takich krajów jak Portugalia, Grecja, Estonia, Łotwa, Finlandia, Czechy oraz Hiszpania – ich obywatele mogą skorzystać z opcji zrealizowania recepty w Polsce. 
Oczywiście to rozwiązanie ma swoje ograniczenia, bo nie wszystkie leki kupimy za granicami Polski – niemożliwe będzie wykupienie leków psychotropowych, odurzających, recepturowych, a także produktów leczniczych z kategorii Rpz, a także środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. 
O refundację z wykorzystania takiej recepty można się ubiegać po złożeniu zrealizowaniu recepty oraz złożeniu specjalnego wniosku o refundację recepty, a wniosek i instrukcję krok po kroku, w jaki sposób można to zrobić, znaleźć można na stronie NFZ. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą