Bezdech senny - czy może być groźny? Objawy oraz przyczyny

przez redakcja HaloMed

11.07.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Chrapanie jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która uniemożliwia spokojny sen zarówno osobie, którą dotyka, jak i innym domownikom. Znacznie poważniejsze jest jednak doświadczanie bezdechów sennych. To taka dolegliwość, która naprawdę powinna nas zaniepokoić i skłonić do tego, żeby odwiedzić lekarza. Co powinniśmy zrobić, jeśli my albo ktoś nam bliski doświadcza bezdechu sennego? 

Bezdech senny – co to jest? 

Bezdechem sennym nazywamy zatrzymanie lub zmniejszenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe w okolicach gardła. Ten epizod musi trwać dłużej niż 10 sekund i okresowo się powtarzać. Przy bezdechu lub spłyceniu oddechu bardzo często występuje spadek nasycenia krwi tlenem o około 2-4% w stosunku do poziomu saturacji obserwowanej w czasie czuwania. Konsekwencją jest więc niedotlenienie organizmu, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób krążeniowych np. nadciśnienia czy choroby niedokrwiennej serca. Może to prowadzić nawet do zawału serca. Nie każda chrapiąca osoba musi cierpieć na bezdech senny, a żeby dowiedzieć się na ten temat więcej i zająć się problemem, należy wykonywać specjalistyczne badania. 

Przyczyny bezdechu sennego 

Do głównych przyczyn bezdechu sennego można zaliczyć między innymi zwężenie górnych dróg oddechowych, które spowodowane jest zmniejszeniem napięcia mięśniowego. Powodem takiego stanu może być wiele rzeczy np. krzywa przegroda nosowa czy przerost migdałków. Oprócz tego są czynniki ryzyka, które mogą podwyższać ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. 
Do głównych przyczyn (i czynników większego ryzyka) bezdechu zalicza się między innymi: 

1.    Wady anatomiczne, takie jak np. słabe mięśnie podniebienia, krzywa przegroda nosowa, przerost migdałków czy nieprawidłowa budowa żuchwy 
2.    Niedoczynność tarczycy 
3.    Otyłość
4.    Nadciśnienie tętnicze 
5.    Palacze tytoniu 

Objawy bezdechu sennego 

O tym schorzeniu mówimy, gdy przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza. Bardzo często bezdechowi sennemu towarzyszy chrapanie. Bezdech jest uznawany za chorobę i oznaczono go symbolem G47 w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Bardzo często trudno jest w ogóle zdiagnozować bezdech senny. W tym celu często wykorzystuje się skalę senności Epworth. Wyróżnia się kilka objawów, które mogą wskazywać na to, że mamy do czynienia z bezdechem sennym: 

1.    Zgaga
2.    Bóle w klatce piersiowej
3.    Przebudzanie się w nocy z uczuciem lęku lub niepokoju
4.    Częste i nagłe wybudzanie się w nocy, po którym następuje szybszy oddech, wysokie tętno lub uczucie duszności 
5.    Bóle w klatce piersiowej 
6.    Chrapanie 
7.    Kołatanie serca 
8.    Zgrzytanie zębami 
9.    Wzmożona potliwość w trakcie nocy 

Choremu bardzo trudno jest zdiagnozować u siebie ten problem – najczęściej muszą zwrócić na to uwagę osoby, które żyją z osobą, która doświadcza bezdechów sennych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co dzieje się z nami w trakcie dnia. Jeśli chory zauważy, że jest bardzo zmęczony w trakcie dnia, mimo wielu godzin snu, a oprócz tego ma uczucie suchości w ustach, doświadcza bólu głowy czy ma obniżoną koncentrację i jest mocno drażliwy – to może być sygnał, że w nocy dochodzi u niego do bezdechów sennych. 

Nie można pod żadnym pozorem lekceważyć faktu występowania bezdechu sennego, ponieważ może on prowadzić nawet do śmierci – zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni. 

Diagnozowanie oraz leczenie bezdechu sennego 

Jeśli podejrzewamy, że może u nas występować bezdech senny, to powinniśmy zgłosić się do lekarza w celu wykonania diagnozy. Powinniśmy więc poprosić o skierowanie do lekarza laryngologa. Często jednak wymaga to kompleksowego działania – laryngolog może zalecić nam konsultację również z neurologiem i pulmonologiem. 
Jeśli wszystko się potwierdzi – konieczne będzie wdrożenie leczenia. Ponieważ farmakoterapia jest w tym przypadku bezradna, konieczne będzie wdrożenie leczenia przy użyciu aparatu na bezdech senny. 
Jeśli przyczyną jest wada anatomiczna i można coś z nią zrobić – może okazać się konieczna korekcja np. jeśli problemem jest krzywa przegroda nosowa, lekarz zaleci nam operację. 
Jeśli problemem jest otyłość, to niezbędna będzie redukcja masy ciała. 
Aby szybko reagować na bezdech senny, konieczne będzie przyjęcie odpowiedniej pozycji, jaką jest pozycja na brzuchu. Zwiększenie wilgotności powietrza również może być tymczasowym rozwiązaniem naszego problemu. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Anna Jaremek

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą