Zgaga. Czym jest? Objawy zgagi i domowe sposoby na zgagę

przez redakcja HaloMed

14.05.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Zgaga to często nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Najczęściej jest objawem choroby refluksowej przełyku, ale często towarzyszy również przepuklinie rozworu przełykowego przepony. To bardzo częsta dolegliwość, którą można odczuwać nie tylko jako objaw choroby, ale również jako osobny problem – często ze zgagą mają problemy kobiety w ciąży, a czasami zdarza się, że w pełni zdrowa osoba po zjedzeniu jakichś produktów zaczyna doświadczać tego problemu. Czym dokładnie jest zgaga, w jaki sposób można ją leczyć i jak dokładnie wyglądają objawy? 

Czym jest zgaga? 

Zgaga to objaw chorobowy, który można opisać jako pieczenie i dyskomfort w przełyku. Czasami może to być również bardzo bolesny objaw, który potrafi rozchodzić się nawet po całej klatce piersiowej. Zgadze towarzyszą często również inne dolegliwości, takie jak m.in. gorzki smak w ustach czy puste odbijanie. Chociaż jest tylko objawem chorobowym, to czasami można również traktować ją jako oddzielną jednostkę. Jeśli problem występuje nagminnie – powinno skłonić nas to do odwiedzenia lekarza w celu sprawdzenia, czy problemem nie jest np. choroba refluksowa przełyku. Lekarz, który zajmuje się problemami układu pokarmowego, w tym również zgagą i jej przyczyną, jest gastroenterolog

Przyczyny zgagi 

Przyczyn występowania zgagi może być całkiem sporo – przede wszystkim jest to cofanie się nadtrawionych treści pokarmowych i soku żołądkowego z żołądka prosto do przełyku. Dlatego właśnie uznaje się ją za objaw chorobowy, który najczęściej związany jest z chorobą refluksową. Problem zgagi pojawia się z powodu zaburzenia funkcji mięśnia, który nazywa się dolnym zwieraczem przełyku – jeśli nie działa on poprawnie, wtedy właśnie dochodzi do cofania się treści, a co za tym idzie – do zgagi. Przyczyn zaburzenia funkcji dolnego zwieracza przełyku jest sporo, ale zalicza się do tego takie czynniki jak: 

1.    Nadwaga lub otyłość 
2.    Brak aktywności fizycznej 
3.    Palenie tytoniu 
4.    Złe nawyki żywieniowe (tłuste jedzenie, produkty zbyt gorące oraz pikantne, napoje gazowane, czekolada, niektóre warzywa np. pomidory)

Przede wszystkim jednak zgaga może towarzyszyć w wielu różnych jednostkach chorobowych, takich jak: 

1.    Wzmożone wydzielanie w żołądku kwasu solnego 
2.    Podrażnienie przełyku 
3.    Zapalenie przełyku 
4.    Rak gruczołowy przełyku 
5.    Niedobór produkcji śliny
6.    Przełyk Barretta 
7.    Wrzody żołądka

Przyczyną zgagi jest również ciąża. Wszystko to z powodu zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie na przestrzeni ciąży. Na późniejszym etapie problem zgagi wynika z kolei z powodu znacznie powiększonej macicy, która wywiera ucisk na narządy, które znajdują się w jamie brzusznej. 

Objawy zgagi 

Zgaga to przede wszystkim uczucie palenia, które osoba dotknięta problemem odczuwa w swoim gardle. Nie jest to jedyny objaw, który może świadczyć o tym, że mamy do czynienia ze zgagą. To również takie objawy jak: 

1.    Gorzki smak w ustach 
2.    Nudności 
3.    Problemy z połykaniem 
4.    Puste odbijanie
5.    Uczucie pełności
6.    Wymioty
7.    Chrypka
8.    Ciągłe odchrząkiwanie 

Zazwyczaj stan zgagi dopada chorego około dwie godziny po spożyciu posiłku i często zdarza się, że chory odczuwa ten problem również w nocy. 

Diagnoza oraz leczenie zgagi 

Do lekarza powinniśmy wybrać się w momencie, kiedy zgaga pojawia się często – na przykład od jednego do dwóch razy w tygodniu. Zazwyczaj jednorazowe wystąpienie zgagi od czasu do czasu o niczym nie świadczy, szczególnie kiedy jesteśmy w stanie poradzić sobie z nią domowymi sposobami. Jeśli jednak się tak nie dzieje – powinniśmy udać się do lekarza. Często zgaga po prostu świadczy o jakiejś chorobie, która ją wywołuje, dlatego ważne jest, aby reagować, kiedy nie możemy już w pełni normalnie funkcjonować. Szybkie zgłoszenie się do lekarza jest OBOWIĄZKIEM, jeśli przy zgadze odczuwamy również problemy z przełykaniem, ból brzucha czy powtarzają się u nas wymioty. 

Domowe sposoby na zgagę 

W wielu przypadkach, kiedy zgaga nie jest wywołana żadną chorobą, możemy pomóc sobie domowymi sposobami. Przede wszystkim sposoby te służą również w profilaktyce samej zgagi, dlatego powinniśmy: 

1.    Przyjmować bardzo dużo płynów – oczywiście najlepiej wody
2.    Regularnie uprawiać aktywność fizyczną
3.    Zredukować masę ciała (w przypadku nadwagi lub otyłości) lub starać się utrzymywać prawidłową masę ciała 
4.    Zaprzestać palenia papierosów oraz picia alkoholu 
5.    Układać się do snu na lewym boku 
6.    Spać nieco wyżej niż na płasko 
7.    Unikać ciasnych ubrań 
8.    Kontrolować stres
9.    W przypadku wystąpienia objawów: zastosować u siebie doraźnie leki na zgagę, które dostępne są bez recepty np. Alugastrin, Anasteloc Max czy Controloc Control.  

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Mariia Pyrin

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą