- Recepta online
- Blog
- Obesitolog - kim jest? Nowa dziedzina medycyny
Obesitolog - kim jest? Nowa dziedzina medycyny
przez redakcja HaloMed
16.05.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Coraz więcej osób choruje na nadwagę oraz otyłość. Nie wszyscy radzą sobie z takim stanem, a jest to stan, który może w dłuższej perspektywie czasu kosztować nas sporo zdrowia. Może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, niektórych bardzo groźnych. W przypadku, kiedy mamy problem ze znaczną otyłością, bardzo potrzebny będzie obesitolog, czyli lekarz od otyłości. Samo „musi pan/i schudnąć”, które często słyszy się od lekarza po obliczeniu BMI, nie jest żadnym rozwiązaniem samym w sobie. To wskazówka. I chociaż wiele osób próbuje robić to na własną rękę i gubią kilogramy, tak zdarza się, że niektórzy potrzebują więcej pomocy. I właśnie dla takich ludzi powoli wyłania się nowy zawód lekarski – obesitolog.
Kim jest obesitolog? Czym się zajmuje?
Obesitolog (nazwa pochodzi od angielskiego słowa obesity, które oznacza „otyłość”) to specjalista, który zajmuje się leczeniem nadwagi oraz otyłości, ale również wszelkich chorób, które są z tym związane. A jest ich naprawdę bardzo dużo, ponieważ otyłość może doprowadzić do takich stanów chorobowych jak:
1. Cukrzyca typu 2
2. Dna moczanowa
3. Insulinooporność
4. Nadciśnienie tętnicze
5. Bezdech senny
6. Choroba niedokrwienna serca
7. Choroba zwyrodnieniowa stawów
8. Zwiększone ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów
9. Zaburzenia profilu lipidowego
Ale konsekwencje chorobowe to jedno, ale otyłość może doprowadzać do problemów w codziennym funkcjonowaniu, przyspieszonej pracy serca czy do zaburzeń cyklu miesiączkowego u kobiet. Otyłość może też powodować ogólnie pogorszenie stanu psychicznego czy utraty pewności siebie. Nie wszyscy wiedzą, jak zabrać się za odchudzanie. Dlatego właśnie warto wybrać się z takim problemem do obesitologa.
Obesitolog stosuje interdyscyplinarne podejście do leczenia, co oznacza, że pracują z zespołem leczniczym, w skład którego wchodzą m.in. lekarze, psycholodzy czy dietetycy. Mają oni diagnozować, planować leczenie, ewentualnie podawać lekarstwa, zmieniać program leczenia, jeśli jest taka konieczność. Obesitolog ma również stosować edukację, która na celu ma zapobiegać otyłości oraz jej powikłań.
Dlaczego potrzebujemy obesitologów?
Ponieważ otyłość staje się prawdziwym problemem i przyczyną wielu problemów zdrowotnych – tym więcej będziemy potrzebować obesitologów. Otyłość oraz nadwaga powoli zyskują miano największej epidemii. I potrzebujemy wszystkich możliwych sposobów, aby zatrzymać ten niepokojący trend wzrostu masy ciała u kobiet oraz mężczyzn, ale coraz częściej również u dzieci. Przywrócenie odpowiedniej masy ciała to jedno, ale trzeba również nauczyć się jak utrzymać tę prawidłową wagę, nabyć nowe nawyki i co zrobić, aby nie wrócić do starych nawyków. Otyłość jest chorobą, która potrzebuje kompleksowego leczenia, dlatego obesitolog jest tak ważny, ze względu na swoje kompleksowe podejście.
Co dokładnie robi obesitolog?
Obesitolog, w dużym skrócie, zajmuje się:
1. Oceną pacjentów
2. Badaniami diagnostycznymi – zleca je, a następnie na ich podstawie ocenia stan pacjenta
3. Planuje oraz realizuje z pacjentem program leczenia otyłości
4. Edukuje na temat nadwagi oraz otyłości, przedstawiając mnóstwo wskazówek, jak można zapobiec rozwojowi chorób, otyłości oraz przekazuje szereg informacji na temat trwałej zmiany nawyków
Jak działa obesitolog?
Przede wszystkim – po ustaleniu stanu pacjenta i jego nawyków – rozpoczyna pracę nad dietą dla chorego. Na tym etapie przekazuje mu również istotne wskazówki dotyczące żywienia. Kolejnym etapem jest zachęcenie pacjenta do sportu, który może być wykonywany, w zależności od jego stanu. W bardzo skrajnych przypadkach, kiedy problem jest naprawdę duży – może zadecydować o operacji bariatrycznej, która pomaga pacjentom w utracie wagi i zmniejsza ryzyko powikłań związanych z otyłością.
Czasami obesitolog sięga również po pomoc psychologów i psychoterapeutów, aby pracować jednocześnie nad trudnościami biorącymi się z głowy. Stara się również wspierać swoich pacjentów w realizacji całego planu odchudzania.
Celem każdej terapii jest zmiana nawyków, schudnięcie oraz utrzymanie wagi.
-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły