- Strona główna
- Blog
- Nadciśnienie tętnicze. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia
Nadciśnienie tętnicze. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia
przez redakcja HaloMed
09.02.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Nadciśnienie tętnicze jest problemem, z którym mierzy się co trzeci Polak. Duża część populacji nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu, dlatego statystyki są znacznie zaniżone. Nieodpowiednio leczone może być naprawdę poważnym problemem – szczególnie, że może doprowadzić do wielu powikłań, takich jak np. problemy z funkcjonowaniem układu krążenia i nerek.
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie to dolegliwość, która charakteryzuje się wysokim ciśnienie krwi w układzie naczyń. Ryzyko zachorowania na tę chorobę znacznie wzrasta z wiekiem. U osób w młodszym wieku nadciśnienie może być wynikiem innych dolegliwości, z jakimi trzeba się mierzyć. Kiedy możemy mówić o nadciśnieniu tętniczym?
1. Ciśnienie poniżej 120/80 mmHg – optymalne ciśnienie
2. Ciśnienie skurczowe 120-129 mmHG i/lub rozkurczowe 80-84 – to całkowicie prawidłowe, książkowe wręcz, ciśnienie
3. Ciśnienie skurczowe 130-139 mmHg oraz/lub rozkurczowe 85-89 mmHg – to prawidłowe, ale lekko za wysokie ciśnienie tętnicze.
Kiedy ciśnienie rośnie – możemy mówić o nadciśnieniu. Dzielimy je na:
1. Nadciśnienie tętnicze I stopnia – ciśnienie skurczowe 140-159 mmHg i rozkurczowe 90-99 mmHg
2. Nadciśnienie tętnicze II stopnia – ciśnienie skurczowe 160-179 mmHg, a rozkurczowe 100-109 mmHg
3. Nadciśnienie tętnicze III stopnia – ciśnienie skurczowe powyżej 180 mmHg, a rozkurczowe powyżej 110 mmHg.
Przyczyny nadciśnienia
Ciężko ustalić, co jest przyczyną powstawania pierwotnego nadciśnienia tętniczego, ponieważ na wystąpienie problemu składa się wiele czynników. Wyróżnia się jedne z najczęściej występujących przyczyn nadciśnienia:
1. Nieodpowiedni tryb życia
2. Słaba dieta
3. Otyłość (szczególnie brzuszna)
4. Nadwaga
5. Palenie papierosów
6. Nadużywanie spożycia alkoholu
7. Genetyka
8. Brak aktywności fizycznej
9. Nadmierne spożywanie soli
Rozwój nadciśnienia tętniczego jest naprawdę bardzo długotrwałym i złożonym procesem, który zależy nie tylko od samych czynników środowiskowych, ale również od czynników genetycznych, na które – jak wiadomo – nie mamy żadnego wpływu.
Objawy nadciśnienia
Jak w ogóle poznać, że naszym problemem może być nadciśnienie tętnicze? Widać to po wielu objawach, które mogą nas zaalarmować. Warto jednak pamiętać, że pojawiają się one już w zaawansowanym stadium choroby. Początkowo choroba nie daje niemalże żadnych objawów.
W dalszej perspektywie u wielu pacjentów mogą pojawiać się takie objawy jak:
1. Bóle i zawroty głowy
2. Zwiększona męczliwość
3. Nadmierna potliwość
4. Zaczerwienienie na twarzy podczas nawet najmniejszego wysiłku
5. Problemy ze wzrokiem
6. Bezsenność
7. Uderzenia gorąca
8. Mała sprawność fizyczna oraz psychiczna
Wraz z postępowaniem nadciśnienia tętniczego może również dojść do takich objawów jak:
1. Nieprawidłowa praca nerek
2. Wychłodzenie kończyn
3. Obrzęki kończyn
4. Problemy z prawidłowym czuciem i poruszaniem się
5. Problemy ze skupieniem
Jak diagnozuje się nadciśnienie?
Pierwszym objawem są, oczywiście, kiepskie wyniki podczas pomiaru ciśnienia tętniczego. Warto przeprowadzać go regularnie, żeby móc zauważyć nieprawidłowości.
Jednorazowy, podwyższony wynik ciśnienia nie oznacza, że mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym. Jeśli jednak wyniki się powtarzają – warto udać się z wynikami do lekarza, aby ten mógł wykonać taki pomiar również u siebie w gabinecie. Zazwyczaj to jest wystarczającym symptomem informującym o problemie nadciśnienia tętniczego.
Jeśli nie wiecie, w jaki sposób poprawnie wykonać pomiar ciśnienia – warto zgłosić się do pielęgniarki w najbliższej przychodni, aby pokazała nam, jak w warunkach domowych odpowiednio zmierzyć sobie ciśnienie.
Leczenie w nadciśnieniu tętniczym
Przede wszystkim podstawą leczenia nadciśnienia tętniczego jest zmienienie swojego stylu życia. Ważne jest zastosowanie odpowiedniej diety oraz wprowadzenie do swojego codziennego funkcjonowania ćwiczeń fizycznych. Czasami może okazać się, że konieczne jest również wprowadzenie preparatów, które obniżałyby ciśnienie tętnicze. W wielu przypadkach, kiedy nadciśnienie jest świeżo zdiagnozowane i nie jest za wysokie, może wystarczyć wprowadzenie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, ewentualne rzucenie palenia, zmniejszenie masy ciała oraz ograniczenie spożycia alkoholu i soli.
Jeśli jednak konieczne będzie wprowadzenie leków, zazwyczaj stosuje się w przypadku leczenia nadciśnienia takie preparaty jak:
1. Preparaty moczopędne
2. Blokery kanału wapniowego
3. Antagoniści aldosteronu
4. Inhibitory konwertazy angiotensyny i blokery receptora angiotensywnego
5. Beta-blokery
Mówimy o takich lekach jak np. metoprolol, hydrochlorotiazyd, ramipril, walsartan czy dilitiazem.
Powikłania nadciśnienia
Poprawnie ustawione leczenie, a także stosowanie się do zaleceń lekarskich, może przynosić naprawdę wymierne korzyści w leczeniu nadciśnienia. Jeśli jednak nadciśnienie nie będzie leczone – może doprowadzić do szeregu poważnych powikłań, takich jak:
1. Rozwój miażdżycy
2. Zawał serca
3. Udar mózgu
4. Pogorszenie wzroku
5. Pogorszenie czynności nerek
6. Przerost lewej komory serca
-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat
Źródła:
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły