Tomografia komputerowa. Na czym polega badanie i jak się przygotować?

przez redakcja HaloMed

13.02.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Tomografia komputerowa to jedna z podstawowych metod diagnostycznych. Zalicza się ją do tzw. badań obrazowych. Jest bardzo łatwo dostępna, powszechna i bardzo często wykorzystywana – szczególnie w diagnozowaniu poważniejszych schorzeń. Jak dokładnie przebiega badanie tomografii komputerowej? Czy jest jakieś specjalne przygotowanie, które trzeba przejść, aby móc wykonać powyższe badanie? 

Czym jest tomografia komputerowa? 

Tomografia komputerowa to badanie, które wykorzystuje technologie komputerowe oraz urządzenia rentgenowskie. Dzięki temu możliwe jest stworzenie obrazów przekrojowych ciała. Obrazy te są znacznie dokładniejsze niż badania RTG i dostarczają większej ilości informacji na temat badanego. Tomografia komputerowa może być wykorzystana do wizualizacji m.in. jamy brzusznej, serca czy głowy. 
Tomografia komputerowa odbywa się w specjalnej maszynie – przypomina nieco tunel. Podczas badania wnętrze maszyny się obraca, wykonując tym samym serię zdjęć rentgenowskich pod różnymi kątami. Po połączeniu – uzyskuje się obraz trójwymiarowy badanego miejsca. 
Warto również pamiętać, że tomografia komputerowa jest nieinwazyjna i może być wykonywana niemalże u każdej osoby – z wyjątkiem kilku sytuacji, kiedy wykonanie takiego badania Z KONTRASTEM może okazać się niemożliwe. Przeciwwskazaniami do podawania kontrastu są: 

1.    Alergia na jod
2.    Ciąża
3.    Wiek poniżej 2 roku życia 
4.    Wiek powyżej 60 roku życia 
5.    Cukrzyca insulinozależna
6.    Astma i rozedma płuc
7.    Nadciśnienie
8.    Niewydolność nerek 
9.    Niewydolność wątroby
10.    Ostra i przewlekła niewydolność krążenia
11.    Reakcja uczuleniowa na środki kontrastowe
12.    Jaskra 
13.    Drgawki pochodzenia mózgowego

Kiedy wykonuje się badanie tomografem? 

Tomografia komputerowa jest wykorzystywana w następnej kolejności, po badaniach RTG, jeśli potrzebne są konkretniejsze informacje. Technika obrazowania, którą stosuje się w tomografii, pomaga wskazywać lokalizację guzów i nowotworów, pokazuje istotne struktury, pozwala na wskazanie i ocenę rozległości urazów wewnętrznych, ale wykorzystuje się ją także w diagnozowaniu infekcji, zaburzeń czy złamań kości. 

Jak przygotować się do badania? 

Sposób przygotowania dobrze jest indywidualnie ustalić ze swoim lekarzem. Może on bowiem polecić odstawienie lub włączenie jakichś leków. Jeśli badanie ma być wykonane z użyciem środka kontrastowego – przygotowanie może być znacznie bardziej wymagające.

1.    Na kilka dni przed terminem tomografii jest konieczne wykonanie badania z krwi, które pozwoli na wykonanie oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi. Bez tego wyniku, jeśli mamy wykonać tomografię z kontrastem, wykonanie badania będzie niemożliwe.
2.    Osoby, które chorują na jakąkolwiek jednostkę chorobową związaną z tarczycą – może być konieczne zbadanie poziomu TSH. 
3.    Co najmniej na cztery godziny przed wykonaniem badania tomografem – powinniśmy wstrzymać się od spożywania posiłku. 
4.    Warto pić dużo wody już na dzień przed badaniem. 
5.    Osoby chorujące na astmę, powinny mieć przy sobie leki wziewne, które zazwyczaj przyjmują podczas wystąpienia duszności. 

Każdorazowo – do ustalenia z lekarzem są kwestie leków, które przyjmujemy na stałe. Może być konieczne ich odstawienie. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie będą miały wpływu na badanie – można przyjąć je normalnie, popijając niewielką ilością wody. 

Czy na tomografię potrzeba skierowania? 

Tak, na badanie tomografii komputerowej jest potrzebne skierowanie. Co istotne, takie skierowanie potrzebne jest również wtedy, kiedy planujemy wykonać badanie prywatnie. Ponieważ jest to badanie z wykorzystaniem promieni – wymaga ono posiadanie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zasadność wykonania badania, a takim właśnie dokumentem jest skierowanie. 
Jeśli potrzebujecie skierowania na badania – spróbujcie z opcji e-skierowania dostępnego na naszej stronie. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą