• Strona główna
  • Blog
  • Szumy uszne. Czy to objawy poważnej choroby? Objawy, przyczyny i leczenie

Szumy uszne. Czy to objawy poważnej choroby? Objawy, przyczyny i leczenie

przez redakcja HaloMed

12.02.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Szumy uszne to nieprzyjemne dźwięki, które możemy odbierać zarówno w jednym, jak i obu uszach. Mogą pojawiać się tylko w konkretnych sytuacjach, ale możemy również mieć z nimi do czynienia na stałe. Odkrycie jednak samych szumów usznych, a właściwie ich pochodzenia, nie jest proste. Nie jest jednak również niemożliwe. Skąd bierze się ten problem, ale również – w jaki sposób można go leczyć? 

Czym są szumy uszne? 

Wyobraźcie sobie nieustanny, rozpraszający szum, który rozbrzmiewa w waszych uszach. Oczywiście, w niektórych sytuacjach nawet u zdrowych osób zdarza się, że pojawi się dziwny szum w uszach. Ale niektóre oczy słyszą go niemalże nieustannie. O ile sporadyczny szum w uszach (występujący w konkretnych sytuacjach np. w przypadku absolutnej ciszy) jest całkiem naturalny, ale jeśli trwa on bardzo często, ma silne natężenie – powinno nas to zaalarmować. 
Ten patologiczny szum, niemożliwy do zagłuszenia dźwiękami z zewnątrz, powinien dać nam sygnał, że dzieje się u nas coś niedobrego. I chociaż szum uszny sam w sobie nie jest jednostką chorobową, to często jest jednym z objawów, które towarzyszą poważniejszym problemom zdrowotnym. 
Wyróżnić można trzy rodzaje szumów usznych: 

1.    Ostre, które występują do 3 miesięcy
2.    Podostre, które występują od 4 do 12 miesięcy
3.    Przewlekłe, które z kolei dokuczają pacjentowi dłużej niż 12 miesięcy 

Można również podzielić szumy uszne na:

1.    Subiektywne – które słyszalne są jedynie dla osób chorych i jest to najczęściej spotykany rodzaj szumów usznych 
2.    Obiektywne – słyszalne są dla chorego, a także dla osoby badającej podczas osłuchiwania uchem lub stetoskopem. 

Często z szumami usznymi mają do czynienia osoby starsze, u których może pojawić się to z racji wieku – zazwyczaj jednak nie są przesadnie dokuczliwe (może jednak oczywiście, być inaczej). 

Przyczyny występowania szumów w uszach 

Tak naprawdę szumy w uszach mogą być objawem wielu poważnych i mniej poważnych schorzeń. Dlatego wyróżnia się kilkanaście przyczyn szumów usznych: 

1.    Stres
2.    Anemia
3.    Miażdżyca
4.    Ekspozycja na hałas
5.    Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze 
6.    Stany zapalne ucha środkowego
7.    Powikłania po operacji ucha środkowego
8.    Porażenie nerwów usznych 
9.    Otoskleroza
10.    Stwardnienie rozsiane
11.    Zaleganie woskowiny w uchu 
12.    Nadczynność tarczycy
13.    Przyjmowanie niektórych leków
14.    Urazy uszu, głowy czy szyi 

Tak naprawdę przyczyn jest znacznie więcej i każdorazowo zostanie to umówione z lekarzem prowadzącym, który będzie pochylał się nad naszym problemem. 

Objawy przy szumach usznych

Jak wspomnieliśmy wcześniej – szumy w uszach nie są osobną jednostką chorobową. Objawiać się jednak mogą w różnoraki sposób. Jedne osoby słyszą to jako szmer, inni jako dzwonienie, a jeszcze inni jako piszczenie czy inne dźwięki. Dla niektórych jest możliwe do usłyszenia w uchu lewym, u innych w prawym, inni mają wrażenie, że ten dźwięk promieniuje przez całą głowę. Szumy uszne mogą powodować problemy z zasypianiem, ze snem, z odbieraniem dźwięków z otoczenia i mogą powodować rozdrażnienie oraz wyczerpanie. 

Jak diagnozuje się szumy uszne? 

Jeśli zgłaszamy się do lekarza z problemem szumu usznego to… lekarz będzie pewnie chciał wykonać wiele dodatkowych badań. Ponieważ poznanie prawdziwej przyczyny tego problemu nie jest takie proste. Zdiagnozowanie faktycznego powodu tego objawu może być bardzo czasochłonne i ciężkie. Pełna diagnostyka może więc obejmować takie badania jak badanie otolaryngologiczne, badania obrazowe, USG Dopplera dla naczyń szyjnych, badania audiologiczne czy ocena progu zagłuszenia. Oprócz tego konieczne będzie zmierzenie ciśnienia, wykonanie podstawowych badań z krwi, włącznie z badaniami tarczycowymi. 

Jak leczyć szumy uszne? 

To bardzo ogólne pytanie, ponieważ zależy to od faktycznego powodu występowania tychże szumów. Może okazać się, że problemem jest np. wysokie ciśnienie i wtedy konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniego działania, żeby obniżyć ciśnienie. Jeśli powodem będzie miażdżyca – lekarz zaleci konkretne działania w walce z tym problemem. Dlatego tak ważne jest, aby wykonać wszelkie zlecone przez lekarza badania, a także zastosować się do jego zaleceń. 

Jak zapobiegać szumom usznym? 

Nie da się udzielić tutaj jednej i konkretnej odpowiedzi. Aby zapobiegać powstawaniu szumów usznych można na przykład:

1.    Unikać narażenia na wysoki hałas
2.    Starać się odpoczywać
3.    Kontrolować stres
4.    Regularnie uprawiać sport 
5.    Regularnie wykonywać badania i kontrolować swoje ciśnienie
6.    Unikać dłubania w uszach 
7.    Rezygnacja ze stoperów do uszu 
8.    Do czyszczenia nie używaj patyczków a specjalnych preparatów do czyszczenia ucha 

Zazwyczaj tak niewiele – da bardzo dobre efekty. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą