USG jamy brzusznej. Jak się przygotować i kiedy się wykonuje?

przez redakcja HaloMed

15.02.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

USG jamy brzusznej to badanie, które powinno zostać dopisane w kalendarzu każdej dorosłej osoby, jako badanie, które powinno być wykonywane cyklicznie. Dzięki temu prostemu badaniu można odpowiednio wcześnie wykryć wiele poważnych jednostek chorobowych. Badanie jest nieinwazyjne, szybkie i jednocześnie bardzo dokładne. Kiedy wykonuje się USG brzucha? Jak powinniśmy przygotować się do takiego badania? 

Czym jest USG jamy brzusznej? 

Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej pozwala na sprawdzenie wszystkiego, co chowa się w naszym brzuchu. Głowica przyłożona do powierzchni skóry emituje fale, które pozwalają na sprawdzenie wszystkich najważniejszych organów wewnętrznych, które znajdują się w jamie brzusznej. Głowica pozwala na wyświetlenie wszystkich organów, dzięki czemu osoba wykonująca USG może ocenić ich stan. 
Do USG nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego w przeciwieństwie do badania RTG. Możliwe jest określenie, w czasie rzeczywistym, działania odpowiednich organów – wszystko jest widoczne na ekranie, który jest częścią maszyny do wykonywania USG. 
Badanie USG okolic brzucha jest jednym z popularniejszych badań szczególnie w ciąży. 

Wskazania do wykonania badania USG jamy brzusznej 

Kiedy możliwe jest wykonanie badań USG jamy brzusznej? Przede wszystkim – jako rutynowego badania, przynajmniej raz w roku. Po drugie – w celu poszukiwania przyczyn różnych objawów, które niepokoją pacjenta. USG jamy brzusznej wykonuje się na przykład w momencie, kiedy chcemy ocenić budowę pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek, wątroby czy naczyń, które znajdują się w jamie brzusznej. Dlatego jeśli mamy częste biegunki, mdłości, boli nas dół pleców, borykamy się z przewlekłymi bólami brzucha to wykonanie takiego badania, jakim jest USG jamy brzusznej, jest jak najbardziej wskazane. 

Jak przygotować się do badania USG brzucha? 

Do wykonania USG jamy brzusznej powinniśmy się odpowiednio przygotować – tylko zastosowanie się do wszystkich wymagań pozwoli na odpowiednią ocenę jamy brzusznej. Największym problemem badania są nagromadzone gazy w jelitach, dlatego często na zaleceniach znajduje się informacja o konieczności zażycia środku, który pomoże usunąć nagromadzone w przewodzie pokarmowym gazy. 
W momencie, w którym lekarz będzie chciał podczas USG ocenić również działanie pęcherza i nerek — może poprosić o wypicie dużej ilości wody, aby badanie było możliwe do wykonania i do prawidłowej oceny. 
W dniu USG warto ubrać się bardzo wygodnie i luźno, aby nie krępowało to ruchów.
W przypadku, kiedy planowane jest również przeprowadzenie USG wątroby, lekarz może zalecić stosowanie diety niskotłuszczowej, a w niektórych przypadkach konieczne będzie również wstrzymanie się ze spożywaniem pokarmów na 8 do 12 godzin przed wykonaniem badania. 

Jak wygląda badanie USG? 

Badanie USG jest badaniem nieinwazyjnym i nie niesie za sobą ryzyka powikłań. Lekarz poprosi nas o położenie się na leżankę, a potem o zdjęcie lub podwinięcie ubrań, które uniemożliwiają mu wykonanie badania. Następnie posmaruje głowicę oraz nasze ciało specjalnym żelem, który pozwala mu na łatwe przesuwanie głowicą po ciele. Podczas dociskania głowicy – które pozwala na dokładniejsze określenie działania poszczególnych narządów – może pojawić się u nas delikatny dyskomfort, a czasami nawet ból. USG jamy brzusznej trwa zazwyczaj do około 30 minut. Po tym czasie będziemy mogli się ubrać, a po wykonanym badaniu dostaniemy opis badania, z którym można zgłosić się dalej do lekarza prowadzącego. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Kamila Piotrowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą