Przerost prostaty. Objawy, przyczyny oraz leczenie

przez redakcja HaloMed

19.02.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Prostata to narząd, który występuje jedynie u mężczyzn. Medycznie prawidłowo nazywa się to „gruczołem krokowym”, a czasami nazywa się to „sterczem”. Kształtem i wielkością przypomina orzecha włoskiego. Odpowiada za produkcję specjalnego płynu, który jest istotnym składnikiem nasienia. Po około 40-50 roku życia gruczoł ten stopniowo się powiększa, co nazywa się przerostem. Chociaż nazywa się „łagodnym rozrostem stercza” – jest to coś, co powinno zostać skontrolowane. Czym dokładnie jest przerost prostaty? 

Czym jest przerost prostaty? 

Gruczoł krokowy, który nazywamy prostatą, umiejscowiony jest zaraz pod pęcherzem moczowym. Przez wnętrze prostaty przebiega początkowy odcinek cewki moczowej. Zadaniem tego gruczołu jest produkcja płynu, który wchodzi w skład spermy oraz wpływa na wytwarzanie testosteronu. Prostata czasami choruje, a najczęstszymi jej chorobami są: 

1.    Łagodny przerost gruczołu krokowego – powiększenie gruczołu, który objawia się problemami z oddawaniem moczu 
2.    Zapalenie gruczołu krokowego – związane najczęściej z infekcją 
3.    Rak gruczołu krokowego – nowotwór złośliwy, który najczęściej przytrafia się mężczyznom po 50. roku życia 

Chociaż łagodny przerost prostaty jest, jak sama nazwa wskazuje, łagodny – nie warto tego ignorować. Ważne jest, aby regularnie się badać i reagować, kiedy dzieje się coś, co dotychczas nie miało miejsca. Skupmy się jednak mocniej na łagodnym przeroście prostaty – jego objawach i przyczynach. 

Przyczyny przerostu prostaty 

Przerost prostaty oznacza powiększenie gruczołu krokowego, a co za tym idzie – zmniejsza się przepływ moczu przez cewkę moczową. Wiek to jedna z przyczyn występowania łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Wiele mężczyzn zachoruje na to mniej więcej po 50. roku życia. Szacuje się, że aż 90% mężczyzn spotyka się z tym problemem po 80. roku życia. Wszystko dlatego, że schorzenie to jest silnie skorelowane z zaburzeniem stężenia hormonów płciowych. Do przerostu przyczyniają się również: 

1.    Otyłość 
2.    Stany zapalne dróg moczowych 
3.    Stres 
4.    Choroby przenoszone drogą płciową
5.    Nieprawidłowa dieta
6.    Nieaktywny styl życia 
7.    Wstrzemięźliwość seksualna 

Objawy przerostu gruczołu krokowego 

Łagodny przerost stercza powinien być leczony. Nie można go zostawić samego sobie, dochodząc do wniosku, że „nie jest aż takim wielkim problemem”. Przede wszystkim powinien nas zmusić do reakcji, ponieważ niekiedy potrafi maskować nowotwór złośliwy – a to niezwykle paskudna i przebiegła choroba, która wcześnie wykryta może być wyleczalna. Jakie są objawy, które powinny nas w związku z przerostem zaniepokoić? 

1.    Nagłe parcie na mocz 
2.    Słaby albo przerywany strumień moczu 
3.    Potrzeba wstawania w nocy kilkakrotnie, aby oddać mocz 
4.    Nietrzymanie moczu
5.    Potrzeba bardzo częstego oddawania moczu 
6.    Duży wysiłek związany z oddawaniem moczu 
7.    Uczucie pełnego pęcherza, nawet po oddaniu moczu 
8.    Zmniejszony popęd seksualny
9.    Zaburzenia potencji 
10.    Infekcje dróg moczowych 

Diagnoza przerostu prostaty

Jeśli zauważacie u siebie jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów – powinniście umówić się do lekarza pierwszego kontaktu, który następnie skieruje nas do urologa. Tam zostanie z nami przeprowadzony wstępny wywiad diagnostyczny, a później lekarz wykona badanie prostaty per rectum (przez odbyt). Celem tego badania będzie ocena stanu i wielkości stercza. W razie konieczności zaleci wykonanie dodatkowych badań, które mogą lepiej pokazać, w jakim stanie znajduje się prostata – będzie to np. USG prostaty. Oprócz tego ważne będzie również wykonanie badania z krwi i moczu. 

Leczenie w przeroście prostaty 

Jeśli to łagodny przerost gruczołu krokowego – leczenie nie powinno być trudne. Przede wszystkim ważne będzie ograniczenie spożywania płynów w pewnych sytuacjach czasowych, a także ograniczenie spożywania kawy i alkoholu, ponieważ podrażniają one pęcherz moczowy. Ważne będzie także zmienienie techniki oddawania moczu, o czym z całą pewnością poinformuje pacjenta lekarz. 
To, co może również zostać zastosowane w przypadku problemu z przerostem prostaty, to leki – szczególnie jeśli objawy są wyjątkowo uciążliwe. Każdorazowo jednak takie lekarstwa zostaną dobrane do pacjenta przez lekarza. 
Jeśli leczenie farmakologiczne nie da żadnych rezultatów, a doszło również do zatrzymania moczu – może być konieczne leczenie chirurgiczne, które polega na wycięciu oraz zmniejszeniu wielkości prostaty. Takie kwestie również są ustalane indywidualnie z lekarzem podczas kontroli. 

Najważniejsze jest jednak to, co możemy zrobić profilaktycznie. Nie ma sposobu, aby uchronić się przed przerostem prostaty – ale regularne badania, odpowiednia dieta, wprowadzenie aktywności fizycznej i odstawienie używek, takich jak kawa czy alkohol, może znacznie złagodzić ten problem. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą