• Strona główna
  • Blog
  • Badania profilaktyczne dla kobiet i mężczyzn. Jakie badania profilaktyczne wykonywać?

Badania profilaktyczne dla kobiet i mężczyzn. Jakie badania profilaktyczne wykonywać?

przez redakcja HaloMed

21.02.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Badania profilaktyczne powinny być naturalnym działaniem dla każdego człowieka. Przynajmniej raz do roku powinniśmy wykonywać, chociażby podstawowe badania z krwi. Niezależnie od tego, czy jesteśmy sportowcami, pracujemy biurowo, jesteśmy kobietą czy mężczyzną – powinniśmy pamiętać o badaniach profilaktycznych. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie badania profilaktyczne i dlaczego, powinni wykonywać. Oto najważniejsze informacje na temat badań okresowych. 

Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne? 

Badania profilaktyczne pozwalają nam na sprawdzenie kondycji naszego organizmu. Już podstawowe badania profilaktyczne, które wykonujemy, mogą nam pomóc w rozpoznaniu szeregu różnych chorób. Regularne badania zwiększają szansę ich zidentyfikowania w dość szybkim tempie, a to zwiększa szansę na wyzdrowienie. Warto o tym pamiętać. Okazuje się, że bardzo wiele osób całkowicie zapomina o istnieniu lekarzy, póki są zdrowi – a to największy błąd. Trzeba zapisywać się na kontrolę nawet wtedy, kiedy kompletnie nic (na pierwszy rzut oka) się z nami nie dzieje. 

Jakie badania profilaktyczne należy wykonywać? 

Podstawowym badaniem krwi jest morfologia, które jest jednym z najszybszych badań, które można wykonać niemalże w każdym laboratorium. Pozwala na sprawdzenie stanu i zawartości poszczególnych elementów w krwi np. erytrocytów, poziomu hemoglobiny, płytek krwi itp. Warto dodać również do listy takie badania jak OB (Odczyn Biernackiego), który może wskazywać na stan zapalny w organizmie, a w przypadku podejrzenia stanu zapalnego – również pomiar stężenie CRP, czyli tzw. białka ostrej fazy, którego podwyższony poziom nieco bardziej specyficznie wskazuje na stan zapalny. 
Każdy powinien rozważyć również zbadanie swojej tarczycy – czyli oznaczenie poziomu TSH, a także hormonów tarczycy (więcej o tym, jakie badania tarczycowe wykonać – można przeczytać tutaj). 
Badanie powinno również, raz na jakiś czas, zawierać oznaczenie poziomu glukozy we krwi, a oprócz tego testy czynnościowe wątroby, czyli tzw. próby wątrobowe. 
Nie wolno zapominać o ogólnym badaniu moczu, które może również dostarczyć wielu cennych informacji na temat zdrowia pacjenta – nie tylko o jego układzie moczowym, ale również o nawodnieniu organizmu czy ewentualnych infekcjach. 
Co jakiś czas, szczególnie gdy odczuwamy jakiekolwiek niepokojące objawy, powinniśmy również wykonać pomiar elektrolitów i podstawowych pierwiastków oraz witamin np. bardzo warto regularnie badać stężenie witaminy D w organizmie (tutaj można przeczytać o niedoborze witaminy D w organizmie i objawach). 

Jakie inne badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać i jak często? 

Badania profilaktyczne, poza morfologią, różnią się ze względu na płeć. Dlatego też kobiety powinny pamiętać o tym, aby raz w roku odwiedzić ginekologa. Jest to niesamowicie ważne, ze względu na dwa badania – ze względu na cytologię ginekologiczną, ale również na USG piersi. 
Mężczyźni z kolei powinni znacznie częściej wykonywać lipidogram (badanie zawartości różnych form lipidów i cholesterolu we krwi) oraz badanie ogólne moczu. Ważne jest również samobadanie jąder, a jeśli dzieje się coś niepokojącego – każdy mężczyzna powinien udać się do urologa
Im starsi jesteśmy, tym więcej badań profilaktycznych powinniśmy wykonywać m.in. EKG, gastroskopię, rutynowe badania serca, dermatoskopię czy badania okulistyczne. Ale, nawet jeśli mamy 20 lat, a czujemy, że przydałoby nam się badanie okulistyczne – oczywiście warto je wykonać, udając się do okulisty. W skład badań profilaktycznych trzeba również zaliczyć kontrolę stomatologiczną, którą warto wykonać przynajmniej raz na pół roku. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Kasper Buczma

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą