Witamina D3. Objawy niedoboru i nadmiaru. Jak leczyć?

przez redakcja HaloMed

22.11.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Witamina D jest niezwykle ważną substancją dla każdego człowieka. Dlatego warto kontrolować jej stężenie w organizmie i, kiedy pojawiają się niedobory, po prostu je uzupełniać. Co istotne – zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy może być szkodliwy dla człowieka. Jakie funkcje pełni witamina D, jakie są objawy i przyczyny niedoboru oraz nadmiaru witaminy D? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tym artykule. 

Czym jest i jakie funkcje pełni witamina D?

Witamina D pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Odpowiednie stężenie jej w organizmie pozwala zachować mocne kości i zęby, a także pozwala na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Jest ważnym składnikiem w utrzymaniu lepszego nastroju, sylwetki oraz zmniejsza ryzyko nowotworów. Witamina może być dostarczana zarówno z pokarmu, jak i dzięki słońcu. W przypadku niedoboru – warto suplementować witaminę D w postaci płynnej lub postaci kapsułek. 

Objawy niedoboru witaminy D 

Witamina D musi utrzymywać się w organizmie w odpowiednim stężeniu. Jeśli jednak się tak nie dzieje – możemy zaobserwować u siebie szereg objawów, które świadczą o niedoborze. Do najczęściej obserwowanych zalicza się między innymi:

1.    Osłabienie mięśni
2.    Spadek nastroju 
3.    Wyższe ciśnienie krwi 
4.    Senność 
5.    Gorsza kondycja i spadek wytrzymałości 
6.    Nadmierna potliwość 
7.    Częste infekcje 
8.    Wypadanie włosów 
9.    Powolne gojenie się ran

W dodatku w przypadku przewlekłego niedoboru witaminy D możemy spotkać się z poważniejszymi konsekwencjami, takimi jak choroby kości czy choroby układu autoimmunologicznego.

Jak zbadać poziom witaminy D3? Normy laboratoryjne

Oznaczenie witaminy D to nic innego, jak badanie z krwi. Dzięki temu w warunkach laboratoryjnych oznacza się nieaktywną biologicznie formę witaminy D 25-OH. Jakie są normy laboratoryjne? 

Toksyczne: >151
Nadmiar: 71-150
Górna granica normy: 51-70
Optymalny: 31-50
Poniżej normy: 21-30
Umiarkowany niedobór: 11-20
Ciężki niedobór: <10*

Jak uzupełnić niedobór witaminy D? 

Po tym, jak już oznaczymy u siebie ilość witaminy D w organizmie i jasnym jest, że mamy niedobór witaminy D – powinniśmy niezwłocznie ustalić z lekarzem, jaką dawkę powinniśmy przyjmować. Może być bowiem konieczne, aby przyjmować bardzo wysokie jednostki, aby szybciej uzupełnić niedobór – szczególnie, jeśli brak witaminy D jest niemalże krytyczny. Zazwyczaj jednak wystarcza „klasyczna” suplementacja, czyli przyjmowanie dawki 2000 jednostek dziennie. 

Ważne jest również zawieranie w diecie produktów, które są bogate w witaminę D. 

Objawy nadmiaru witaminy D 

Odwrotną sytuacją jest nadmiar witaminy D, który również nie jest dobry dla naszego zdrowia. Do najczęstszych objawów nadmiaru można zaliczyć: 

1.    Złe samopoczucie
2.    Osłabienie i otępienie
3.    Nadpobudliwość
4.    Problemy z wypróżnianiem 
5.    Bóle brzucha 
6.    Mdłości i wymioty 
7.    Intensywne pragnienie
8.    Uszkodzenie wątroby
9.    Brak apetytu

Z takimi objawami warto zgłosić się do lekarza, aby mógł odpowiednio zareagować. Warto go wtedy poinformować o tym, że suplementuje się witaminę D – to może przyspieszyć diagnozę. 

Leczenie w przedawkowaniu witaminy D

Przedawkowanie nie może być leczone konkretnym lekarstwem. Dlatego właśnie, kiedy stwierdzi się przedawkowanie – należy monitorować stężenie wapnia w surowicy krwi. Konieczne może okazać się zastosowanie odpowiedniej diety albo podawanie leków, które mogłyby obniżyć stężenie wapnia w organizmie. 

-
Autor: S.L.

*normy podane na stronie diag.pl

Przy współudziale lekarza: Mikołaj Michalski

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą