E-recepta - jak to działa? Co, gdy zgubimy kod do e-recepty?

przez redakcja HaloMed

24.11.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Recepty klasyczne, papierowe, to już w zasadzie przeżytek. Teraz większość recept jest przesyłana do pacjentów w formie e-recepty, czyli jest to, inaczej mówiąc, recepta internetowa, do której kod otrzymujemy na maila oraz na numer telefonu, który mamy podpięty do karty w przychodni. Chociaż wydawałoby się, że nie grozi już nikomu zgubienie recepty – jest jednak zgoła inaczej. W ferworze codziennych zadań możemy nieopatrznie usunąć SMS-a lub maila z kodem, a co za tym idzie – gubimy kod, który jest niezbędny do zrealizowania recepty w aptece. Co zrobić w jakiej sytuacji, kiedy zapodziejemy kod, który potrzebny jest nam do wykupienia leków? W jaki sposób można ustrzec się przed taką sytuacją w przyszłości? 

Czym jest e-recepta? 

E-recepta jest elektronicznym dokumentem, który daje nam możliwość wykupienia niezbędnych nam leków lub innych produktów medycznych. Obecnie ten elektroniczny dokument niemalże całkowicie wyparł tradycyjną receptę, którą jeszcze nie tak dawno temu otrzymywaliśmy przy okazji wizyty u lekarza w przychodni. 
Cyfrowa recepta wystawiana jest nadal przez lekarza lub uprawnionego do tego pracownika medycznego, wystawia się ją w specjalnym systemie, a następnie pacjent otrzymuje na swój numer telefonu i maila kod do realizacji recepty. Dzięki temu nie jest już konieczne posiadanie ze sobą papierowej wersji.

Kto może wystawić e-receptę?

Jak wspomnieliśmy wyżej – recepta może zostać wystawiona przez lekarza, ale również lekarzy dentystów, pielęgniarki, a także innych pracowników medycznych, którzy mają uprawnienia do tego, aby zapisać pacjentowi lek lub wyrób medyczny. Aby wystawić e-receptę, muszą się oni posługiwać kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Obecnie większość, jeśli nie wszystkie, placówki medyczne są zarejestrowane w systemie informatycznym, który pozwala na takowe wystawianie recept. 

Jak wygląda e-recepta? 

E-recepta nie różni się specjalnie wyglądem od niegdysiejszych papierowych wersji. Posiada swój własny kod, a także datę wystawienia, dane pacjenta i osoby, która receptę wystawiła, ale również zawiera listę z lekami, które zostały nam przepisane – razem z dawką i ilością opakowań. Na wielu receptach można również zobaczyć odpłatność danej recepty. Co najważniejsze – na recepcie znajduje się kod dostępu, który jest jednym z ważniejszych jej elementów, ponieważ to dzięki niemu (w asyście numeru PESEL) może być zrealizowana. 

Gdzie można zrealizować e-receptę?

E-receptę, jak dawniejsze recepty papierowe, można zrealizować w dowolnej aptece. Wystarczy tylko podać numer PESEL pacjenta, a także przedyktować kod dostępu, jaki otrzymano w mailu lub w wiadomości SMS. Należy pamiętać jednak, że zazwyczaj e-recepta ma swój kod przydatności – oznacza to, że większość z nich może być wykupiona do 30 dni od momentu jej wystawienia. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać receptę z terminem realizacji do roku (365 dni). Taka informacja również znajduje się na recepcie. 

Zgubiony kod do e-recepty – co robić? 

Chociaż wydawałoby się, że elektronicznej wersji recepty nie da się zgubić – jest to mylne wrażenie. Czasami ktoś po prostu usunie SMS-a albo wiadomość mailową, w której podany ma kod do wykupienia recepty. Jeśli ktoś ma IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, to za jego pomocą, logując się poprzez profil zaufany lub login i hasło, może sprawdzić sobie kod w zakładce „Recepty”. Poprzez IKP można także pobrać sobie PDF recepty, a następnie pokazać ją w aptece, gdzie farmaceuta zeskanuje kod kreskowy, bez konieczności podawania żadnych informacji. 

Jeśli jednak ktoś nie ma IKP i nie ma możliwości podejrzeć tego w swoim koncie – po skontaktowaniu się z lekarzem lub przychodnią, w której wystawiona została recepta, powinien otrzymać niezbędną informację od osoby upoważnionej do sprawdzenia takich danych. 

Moje IKP – czy warto założyć? Jak założyć konto w IKP?

Jak widać – warto być użytkownikiem IKP, ponieważ można tam podejrzeć nie tylko swoje recepty, ale również skierowania i historię leczenia. Założenie IKP jest bardzo proste, bo można wykonać to kilkoma kliknięciami poprzez profil zaufany na stronie www.pacjent.gov.pl. Można również pobrać bezpłatną aplikację na telefon, która pozwala na korzystanie z najważniejszych funkcji Internetowego Konta Pacjenta. Więcej na ten temat znajdziesz na Infonumer

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą